Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Malajzia odmieta byť naďalej skládkou západného konzumu

29. mája 2019

Situácia v krajine je neúnosná. Malajzia má obrovský problém so spracovaním importovaného odpadu. Posiela ho preto späť krajinám, ktoré sú zaň zodpovedné.

Médiá o tom včera informovala ministerka životného prostredia, Yeo Bee Yin. Malajzia vráti 3000 ton plastového odpadu do krajín jeho pôvodu, vrátane USA, Kanady a Saudskej Arábie. Ide predovšetkým o kontaminovaný, nerecyklovateľný  a nekvalitný plastový odpad. Toto opatrenie je nevyhnutné vzhľadom na postupné zamorenie krajiny a šírenie nevhodného, či zle označeného odpadu naprieč celou juhovýchodnou Áziou.

Zdroj: www.star2.com

Nemôžu zvládnuť, čo nezvláda zvyšok sveta

Po tom, čo Čína v januári minulého roka zaviedla rozsiahle reštrikcie na 24 kategórií dovážaného odpadu, začali čeliť krajiny juhovýchodnej Ázie (okrem Malajzie Vietnam, Thajsko a Indonézia) nebývalému náporu. Napríklad, nemenovaná anglická recyklačná spoločnosť poslala len do Malajzie za posledné dva roky 50 tisíc ton (1000 kontajnerov) plastického odpadu. Ako sa uvádza vo videu nižšie, za rok 2018 prevzala táto krajina 280 tisíc ton cudzieho plastového odpadu.

Toto množstvo ďaleko prevyšuje možnosti recyklačných stredísk krajín, a tak vznikajú čierne skládky, odpad sa hromadí, páli alebo skrátka sype do mora!

Podľa ministerky Yeo Bee Yin je kľúčové zavedenie funkčného a efektívneho značenia kvalitného plastového odpadu a toho, ktorý už nemožno nijako spracovať. Práve kvôli recyklácii je predsa odpad zo západu exportovaný. Nemožno ďalej tolerovať, že za konzum západného sveta nesú následky v podobe znečisteného ovzdušia, vôd a celkovo životného prostredia, obyvatelia vyššie uvedených krajín.

Ministerka takisto apeluje na všetky vyspelé krajiny, aby začali zodpovedne riešiť svoju odpadovú politiku a prestali odpad vyvážať do rozvojových krajín.

Prešľapy sa hromadia

Nielen Malajci sa stavajú na oprávnený odpor. V roku 2018 bol zakázaný import kontaminovaného odpadu do Kuala Lumpur po tom, čo vrátila do Španielska 5 nesprávne označených (nerecyklovateľných) kontajnerov.

Filipíny sú ešte vždy zapojené do roky sa ťahajúceho diplomatického sporu s Kanadou. Jeho predmetom je zle označený odpad exportovaný z Kanady medzi rokmi 2013 a 2014. Odpad sa mal vrátiť domov do 15. mája 2019. Stále sa tak nestalo. Kanada prisľúbila, že transfer prebehne do konca júna.

Na situáciu reagujú nadnárodné štruktúry zatiaľ v administratívnej a právnej rovine. Začiatkom tohto mesiaca zahrnula OSN zmiešané a kontaminované plasty do Bazilejského dohovoru, čím ich začlenila do kategórie nebezpečného odpadu. Dohovor upravuje pravidlá  prepravy nebezpečného odpadu s prihliadnutím na dosiahnutie minimalizácie jeho pohybu.

Zdroj:
www.bbc.com
www.ft.com
www.enviroportal.sk

Titulné foto:
Wikipedia



zobraziť dalšie