Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Rýchlo rozložiteľný plast v komerčnom rybolove (?)

29. apríla 2020

Plast v moriach a oceánoch do veľkej miery súvisí aj s rybolovom. Nový polymér by mol byť riešením tohto problému.

Vyvinuli ho chemickí inžinieri z Cornell Univerzity v štáte New York. Nový polymér sa rozkladá rýchlo, a to pôsobením ultrafialového žiarenia. Podľa vedcov by tak mohol nahradiť plast, z ktorého sa vyrábajú rybárske siete, laná a ďalšie pomôcky komerčného rybolovu.

Rybolov je problém

Plastový odpad v moriach nepochádza len z pevniny. Až polovicu z neho tvorí odpad z rybolovu. Najčastejšie ide o rybárske siete a laná, ktoré, ako už z mnohých zdrojov vieme, sú príčinou usmrtenia množstva morských živočíchov. Toto rybárske náčinie je vyrobené primárne z troch druhov polymérov: izotaktický polypropylén, polyetylén s vysokou hustotou (HDPE) a nylón-66. Prvé dva sa hojne využívajú v mnohých odvetviach priemyslu, uvedené nylonové vlákno najmä v textilnom a do zmesí na výrobu rôznych iných plastov. Všetky tieto polyméry majú veľmi dlhú životnosť a podliehajú nepatrnému rozkladu.

Zdroj: www.wikimedia.org

Pevnosť je výzva

Rozložiteľným plastom sa vo vedeckej obci venuje v posledných rokoch veľká pozornosť. Jednotlivé výskumné inštitúcie aj nezávislí inovátori prichádzajú s rôznymi riešeniami. Najväčšou výzvou vo vývoji degradovateľného plastu však ostáva, aby jeho mechanická pevnosť bola porovnateľná s komerčným, nerozložiteľným plastom.

Vedecký tým z Cornell University sa s týmto problémom takisto musel popasovať. Po 15 rokoch práce napokon prichádza s polymérom zvaným „oxid izotaktický polypropylén“ (iPPO). Tento polymér nie je nový. V skutočnosti k jeho objavu došlo už v roku 1949. No až cornellský vedecký tým odhalil jeho mechanickú pevnosť a foto – degradovateľnosť, respektíve schopnosť rozložiť sa pod vplyvom UV žiarenia. Nový polymér sa od svojho historického predchodcu líši dĺžkou reťazca aj molekulárnou štruktúrou. Dôsledkom týchto zmien sú jeho nové vlastnosti.

Zdroj: www.flickr.com

Celkom sa rozloží (?)

V laboratórnych podmienkach, vystavený UV žiareniu, sa po 30 dňoch skrátila (rozložila) dĺžka reťazca polyméru o štvrtinu. Rýchlosť a miera rozkladu sú závislé od intenzity žiarenia. Vedci sú presvedčení, že polymér sa dokáže rozložiť úplne, a to postupným rozkladaním menších reťazcov. Jeho celkový rozklad však bude potrebné ešte dodatočne dokázať. Vývoj preto nie je celkom ukončený. Objav má však obrovský potenciál. Časom by mohol celkom nahradiť všetok plast, určený na výrobu potrebného vybavenia pre komerčný rybolov.

Zdroj: ww.flickr.com

Zdroj:
www.sciencedaily.com

Titulné foto:
Wikimedia

 

 

 



zobraziť dalšie