Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Aj starý smartfón môže byť ešte užitočný

26. októbra 2019

Zadovážili ste si nový smartfón a premýšľate, čo s tým predošlým? Ak na ňom funguje kamera a WiFi, môžete ho použiť ako jednoúčelové zariadenie.

Vyslúžený smartfón nemusí nevyhnutne skončiť založený kdesi v zásuvke, ako ďalší lapač prachu vo vašej domácnosti alebo ďalší elektronický odpad . Pokiaľ nie je nadobro pokazený, dá sa zapnúť, nabiť a disponuje funkčnou kamerou, ešte vždy vie byť užitočný. Darovať mu nový účel, pritom vôbec nemusí byť technicky náročná záležitosť. Možno vás inšpiruje niektorý z nasledujúcich nápadov.

Domáci bezpečnostný systém

Ak uvažujete nad inštaláciou jednoduchého bezpečnostného systému vo vojom byte či dome, nemusíte ho hneď kupovať v špecializovaných predajniach. V určitom rozsahu ho uspokojivo zastúpi aj starý smartfón. Stačí ak doň nainštalujete niektorú z množstva dostupných aplikácií ako je Presence, Salient Eye, Alfred Home Security či AtHome Camera. Potom už len nastavte kameru telefónu tak, aby snímala vami zvolenú oblasť v domácnosti či okolo nej. Aplikácia vás prostredníctvom notifikácie, zaslanej na smartfón, ktorý aktuálne používate, informuje o každom zaznamenanom pohybe. Ak chcete mať istotu, že vám nič neunikne, vytvorený bezpečnostný systém majte stále zapojený v zástrčke.

Detská elektronická pestúnka

Podobne ako na predošlé, aj na toto monitorovacie zariadenie postačí starší model smartfónu. Celý postup „výroby“ elektronickej pestúnky pozostáva z troch krokov. Prvým je stiahnutie aplikácie ako Baby Monitor, Dormi, WiFi Baby Monitor, BabyCam a podobne. Druhým je nastavenie zariadenia – pestúnky v detskej izbe. Telefón by ma byť v takej vzdialenosti od postieľky, aby kamera dokázala zachytiť dieťa, ale nezaberala zbytočne veľa priestoru okolo neho. Posledným krokom je nastavenie aplikácie podľa návodu. Dôležité sú najmä bezpečnostné nastavenia a nastavenia súkromia, vrátane zaheslovania siete WiFi.

Kamera do auta

Premeňte svoj starý smartfón na permanentnú kameru do auta. Aj na to už existujú príslušné mobilné aplikácie, ktoré vyhľadáte pod anglickým heslom „dash cam“ ale aj pod slovenským „autokamera“. Stiahnite apku, namontujte telefón, zapojte cez auto nabíjačku a hotovo.

GPS tracker

Prepojte svoj nový telefón so starým tak, aby ste ten druhý vedeli vystopovať. Ak staré zariadenie necháte napríklad vo svojom aute, pomôže vám s určovaním jeho polohy. Určite to oceníte, ak patríte k tým, čo z čau na čas zabudnú, kde svoje auto zaparkovali. Môže ísť tiež o vhodné opatrenie pre prípad krádeže. Samozrejme za predpokladu, že telefón rozumne umiestnite tam, kde ho nebude vidno.

Zosilňovač WiFi signálu

Nachádzajú sa aj u vás doma miesta, kde neviditeľná čierna diera pohlcuje wifi signál? Bez obáv! Poradí si s ňou starý mobil transformovaný na zosilňovač. Nemožno od neho očakávať zázraky v podobe sťahovania objemných súborov. Na prehliadanie sociálnych sietí, stránok a vybavovanie emailov však bude postačujúci. Ako na to? Znova cez použitie aplikácie. Najlepšie tej, ktorá  vášho starého mobilného zariadenia urobí funkčný hotspot celkom zadarmo. Pre Android sú vraj jedny z najlepších PdaNet+, FOxFi, Portable Hotspot, WiFi Hotspot Master či NetShare – no-root-tethering. Postupujte podľa pokynov, zosynchronizujte svoje zariadenia a zosilňovač je na svete.

Zdroj: www.pxhere.com

Predať alebo darovať

Tieto posledné dva tipy azda ani nie je potrebné uvádzať. Ale pre istotu si pripomeňme, že to, čo je pre vás už zastarané, pomalé, poškriabané či skrátka nedostačujúce, sa pokojne môže hodiť niekomu inému. Či už ho predáte, podarujete alebo nájdete obchod, kde váš starý telefón vedia zužitkovať, určite to bude vhodnejšia voľba než ho zahodiť do separovaného odpadu.

Skládky s nebezpečným elektronickým odpadom rastú ako huby po daždi. Recyklácia elektronických zariadení je energeticky náročná a škodí nielen životnému prostrediu, ale aj ľuďom, ktorí sa na tomto procese podieľajú. Preto jedinou cestou ako zmierniť tento dopad je hľadať starým veciam nové využitie a predlžiť tak ich životnosť.

Zdroj:
www.popularmechanics.com
ww.play.google.com
www.jihosoft.com

Titulné foto:
Pxhere

 



zobraziť dalšie