Premýšľali ste už nad tým, aký je osud papiera, ktorý poctivo ukladáte do separačných nádob? Či už áno alebo nie, prinášame vám o tomto fenoméne niekoľko bližších informácií.
Neodmysliteľnou súčasťou života väčšiny školákov je aj vytrvalé a poctivé ukladanie starých novín a časopisov do stĺpcov, previazaných špagátom. Až nadíde ich čas, zažiaria na váhe a prinesú ich zberateľovi zaslúžený pocit zadosťučinenia. Recyklácia papiera, samozrejme nie je len o jeho zbere na školách. Okrem novín a časopisov možno recyklovať aj iné druhy papiera ako je lepenka, kartón, rôzne papierové obaly a nádoby. V skutočnosti ide o jeden z najľahšie recyklovateľných materiálov. Pred tým, než sa tak stane, prechádza vyseparovaný papier niekoľkým procedúrami, no jeden z najdôležitejších krokov je práve správna separácia a všeobecné povedomie o jej pravidlách. Pozrime sa teraz na proces recyklácie podrobnejšie.
Papier je v prvom rade potrebné vyzbierať – z domácností, firiem, obchodov či reštaurácií. Všetok dohromady. Po vyzbieraní putuje papier do najbližšieho recyklačného strediska, kde je rozdelený podľa typu a triedy. Na recyklačnej linke sa najskôr skontroluje jeho kvalita ( čistota a typ papiera) a kvantita, tak ako to predpisuje aj výkupná zmluva. Kontrola kvality papiera určí, ktorý bude možné prevziať na ďalšie spracovanie a ktorý skončí na skládke či v spaľovni. Toto rozhodnutie závisí od daného recyklačného strediska. Niektoré akceptujú len papierový odpad najvyššej kvality, iné si zas poradia aj s menej kvalitným.
Po tom, čo stredisko preberie už raz roztriedený papierový odpad, pokračuje v jeho ďalšom delení, podľa kvantity a hodnoty papiera, ktorá je určená kvalitou materiálov, z ktorých bol vyrobený. Najčastejšie prebieha toto delenie podľa povrchovej úpravy a štruktúry papiera. Takto je, napríklad, oddelený ľahký a tenký novinový papier od papiera, z ktorého sú vyrobené zakladače. Toto podrobné delenie je dôležité z hľadiska ďalšieho spracovania. Recyklačné strediská vyrábajú rozličné druhy papierového materiálu, ktorý vzniká obnovením pôvodných materiálov.
Presne roztriedený papier je následne rozdrvený, skartovaný a zošrotovaný, rozvláknený. Na malé kúsky rozdrvený papier sa zmieša s vodou a chemikáliami, ktoré celkom rozpustia papierové vlákna. Z papiera sa tak stáva kašovitá hmota – šrot. Proces zošrotovania si vyžaduje nemalé množstvo vody. Kaša je podrobená sérii kontrol, pri ktorých sú postupne odstránené všetky znečistenia ako je atrament, plastikový film či lepidlo. Očistený šrot sa v ďalšej fáze spája s novým šrotom, vďaka čomu stuhne a bude možné z neho vyrobiť nový pevný produkt. Takto upravený šrot sa umiestni do centrifúgy, v ktorej sú z neho odstránené aj posledné zvyšky nečistôt.
Nová zmes sa ďalej filtruje dovtedy, kým sa nezbaví všetkých (nevláknitých) cudzích materiálov či nečistôt ako zvyšky pásky či lepidla. Proces odstraňovania atramentu pozostáva z ponorenia zmesi do zariadenia, naplneného chemikáliami a vzduchovými bublinami, ktoré zmes zbavia zvyškov farby a atramentu a vybielia ho. Za týmto účelom sa môže dodatočne použiť aj peroxid vodíka. Celý tento proces je známy tiež ako čistiaci proces, pretože zmes tu podstupuje očistnú kúru niekoľkokrát, až kým nie je pripravená na záverečnú úpravu.
Do očistenej zmesi sa vo finálnom procese pridá požadovaný nový materiál a takto upravený nový výrobok sa suší a ohrieva na dopravníkovom páse, pričom sa z neho vytláča prebytočná voda. Keď je dostatočne pevný, prechádza cez parou ohrievané valce, ktoré ho stáčajú do obrovských papierových roliek.
Celkom na záver sa papier z roliek nastrihá, zabalí a expeduje. Z recyklovaného papiera sa vyrába napríklad novinový papier, baliaci či tlačový papier.
Kompletný proces recyklácie novín trvá sedem dní. Väčšina druhov papiera môže byť recyklovaná približne sedemkrát. Každou recykláciou stráca papier svoju pevnosť.
Recyklovaný papier musí byť označený recyklačným logom, aby zákazník vedel, že si kupuje ekologicky priateľský produkt.
Zdroj:
www.earth911.com
www.conserve-energy-future.com
Titulné foto:
Pixabay by frozennuch / 9 images