Už tento víkend budú mnohí „zbavovať“ svoje domácnosti vianočných dekorácii a ukladať ich na ďalší ročný odpočinok do krabíc. Ostanú len odzdobené vianočné stromčeky. Čo s nimi?
Umelý stromček, samozrejme patrí tam, kde ostatné ozdoby, do pivnice či do špajze. No ten živý, rezaný rozhodne nepatrí do koša. Ako sme vám našom článku pred Vianocami sľúbili, povieme si niečo o recyklácii vianočného stromčeka. Inšpirujte sa jednou z nižšie uvedených možností a postarajte sa o to, aby bol aj ten váš ešte užitočný.
Ako sme už uviedli, rezaný stromček, rozhodne nepatrí do smetného koša, ale ak už nič iné, položte ho KU košu. Ak ho hodíte dovnútra, zbytočne skončí na skládke s ostatným komunálnym odpadom. Väčšina miest dnes už poskytuje svojím občanom službu a stromčeky, v nato určenom čase, zbiera. Rozpis a bližšie informácie, hľadajte na oficiálnych stránkach mesta. Ak by ste tento odvoz nestihli, odvezte ho do najbližšieho zberného dvora, kde sa oň, zvyčajne bezplatne, postarajú. Najčastejšie sa spracované stromčeky používajú na kompostovanie alebo výrobu štiepky.
Vianočné ozdoby na stromčeku môžu nahradiť jedlé dekorácie, určené pre vtáky. Stromček stačí zahĺbiť do zeme na dvore, „ochutiť ho“ a pozvať tak vtáčiky na hody. Určite ocenia takéto prírodné kŕmidlo a prístrešie.
Vianočný stromček môžete vo vašej záhrade využiť niekoľkými spôsobmi: orezané konáre môžete použiť ako výplň na ohradenie záhradky, „oholený“ kmeň skúste buď funkčne umiestniť v záhrade, napríklad ako bydlo pre vtáčiky alebo ho porezať na menšie ovaly, očistiť ich a použiť ako záhradnú dekoráciu, ako súčasť hmyzieho domčeka či ako chodník pre deti. Ak máte nasadené trvalky, poprikrývajte ich menšími vetvičkami, pomôžu im udržať stabilnú teplotu a ochránia ich pred mrazmi až do jari. Ihličie môžu skúsenejší záhradkári využiť na mulčovnie a hnojenie. V čase jarnej revitalizácie záhrady, môžete stromček spáliť a jeho popol použiť na obohatenie pôdy. Vetvy obsahujú živiny a mineráli, ktoré pôdu lepšie pripravia na výsadbu.
Drevo zo stromčeka je vhodným materiálom na vyrezávanie a výrobu najrôznejších dekoračných či úžitkových predmetov. Tí šikovnejší, preto môžu stromček premeniť na figúrky, svietniky, ťažidlá na papiere, misky, či vyrezávané obrazy – fantázii sa medze nekladú. Gazdinky si môžu vyrobiť vlastnú vonnú zmes z ihličia, škorice, plátkov sušených citrusov s kvapkou esenciálnych olejov, ktorú zašijú do vrecúšok. Ihličie si dlho uchováva svoju arómu, ktorá bude u vás doma rozvoniavať ešte dlho po Vianociach.
Ak ste majiteľom alebo poznáte niekoho, kto vlastní rybník, či väčšie jazierko, môžete stromček recyklovať aj tak, že ho doň ponoríte. Rozkladajúci sa stromček uvoľní do vody prírodné živiny a je taktiež, akýmsi zachytávačom rias, ktorými sa vodné živočíchy živia.
Napokon, vianočný stromček môžete použiť aj ako kurivo vo vašom krbe. Najlepšie je použiť kmeň, keďže vetvy majú tendenciu pri horení iskriť.
Pri každom jednom ďalšom použití vianočného stromčeka platí, že musí byť poriadne zbavený ozdôb, vrátane všetkých obalov od kolekcie a predovšetkým háčikov, ktoré by mohli spôsobiť neplechu. Práve kvôli tomuto riziku, zoologické záhrady odoberajú až spracované stromčeky zo zberných dvorov, nie od ich pôvodných majiteľov.
No a na záver, ak máte doma živý stromček v črepníku, veríme, že ste sa oň počas jeho pobytu v obývačke dobre starali a pravidelne ho zalievali. Pre jeho návrat na čerstvý vzduch je dôležité, aby sa tak stalo postupne. Nedržte ho dlho vo vykurovanej miestnosti, premiestnite ho na zopár dní niekam, kde je chladnejšie a až následne von na záhradu, či balkón. Ak ho máte v pláne vysadiť, pripravte si najskôr vhodné prostredie a výživnú pôdu.
Užite si teda ešte ostávajúci čas pri vianočnom stromčeku a potom mu dajte druhú šancu 😉
Zdroj:
www.popularmechanics.com
www.care2.com
Titulné foto:
Pixabay by Alicja