Aj kožiarsky priemysel zažíva environmentálnu obrodu a zvieraciu kožu pomaly, ale isto nahrádzajú alternatívne materiály. Jedným z nich je koža z ananásových listov.
Keď Carmen Hijosa, expertka v oblasti kožených výrobkov navštívila v 90. rokoch Filipíny ako konzultantka pre tamojší export, zistila dve hrozivé veci. Po prvé, že masová produkcia kože a jej chemické spracovanie má negatívny dopad tak na životné prostredie ako aj na miestne obyvateľstvo. Po druhé, že takto spracovaná koža, má nízku kvalitu. Už vtedy vedela, že je potrebná zmena. PVC materiály však nepripadali do úvahy. Nový materiál mal byť ekologický, ale zároveň vhodný pre komerčnú produkciu a oproti minimálnemu environmentálnemu dopadu, mal mať značný ten ekonomický a sociálny. Nuž, úloha to nebola jednoduchá.
V súčasnosti majiteľka firmy Ananas Anam, ktorá kožu Piñatex vyrába, našla svoju inšpiráciu v tamojších prírodných zdrojoch a tradičnom spracovaní rastlín na tkaniny. Hijosa si všimla, že jednou z najrozšírenejších plodín na Filipínach je ananás, ktorého listy predstavujú vedľajší produkt, respektíve odpad poľnohospodárskej činnosti. Uvedomila si, že práve tieto listy by mohli byť tou správnou voľbou. Ich vlastnosti z nich činili vhodného kandidáta na výrobu rastlinnej kože.
Listy ananásu sú silné, a súčasne flexibilné. Ako jediné, napríklad v porovnaní s banánovými alebo agávovými listami, zvládli potrebný proces spracovania.
Hijosa sa do vývoja nového materiálu pohrúžila natoľko, že opustila tradičný kožiarsky priemysel a strávila 7 rokov na Royal College of Art v Londýne. Tu spolupracovala s ďalšími odborníkmi nielen z textilného priemyslu, ale tiež z oblasti cirkulárnej ekonomiky. Vývoj „ananásovej“ kože sa stal jej doktorandským projektom, ktorý úspešne zavŕšila titulom PhD. Keď ho získala, mala táto žena už po 50tke a svoj start-up komerčnej priemyselnej výroby rozbieha vo svojich 63 rokoch!
Dlhé vlákna z listov ananásu extrahujú pestovatelia priamo na plantáži. Proces tejto extrakcie sa v angličtine nazýva „decortication“, čo by sme mohli voľne preložiť ako proces odlupovania. Firma Ananas anam vyvinula prvý automatický „odlupujúci“ stroj, ktorý farmárom na tento účel slúži a pomáha tak zefektívniť získavanie čo najväčšieho množstva vláken z listov. To, čo z listov ostane, možno použiť ako hodnotné hnojivo alebo bio palivo. Ide teda o ukážkový zero waste proces, ktorý je zároveň súčasťou cirkulárnej ekonomiky.
Vlákna sú následne zbavené všetkej živice a podstúpia proces ďalšieho industriálneho spracovania. Vznikne nevlnený materiál, ktorý je základom kože Piñatex®.
Kotúče tohto medziproduktu potom putujú do Španielska kde sídli firma Ananas anam. Tu sa realizuje finálny proces a vzniká produkt, ktorý vyzerá a správa sa ako jemná koža, flexibilná, ale odolná, priedušná a ľahká. Firma ju distribuuje priamo k dizajnérom kožených výrobkov. Šijú sa z nej topánky, oblečenie, doplnky, ale možno ju použiť aj pri výrobe nábytku či poťahov do áut.
Od počiatku výskumu až po spustenie prvej výroby, si značka Piñatex® získala množstvo fanúšikov a nemalú pozornosť. Organizácia pre etické zaobchádzanie so zvieratami, PETA, kožu certifikovala ako „Vegan Fashion Label“ a do svojej tvorby ju zahrnuli aj návrhárske ikony ako Stella McCartney a Vivienne Westwood.
Carmen Hijosa okrem riadenia firmy, pravidelne prednáša o trvalej udržateľnosti v móde,a to aj v rámci známeho cyklu TEDx.
Zdroj:
www.ananas-anam.com
www.greenmatters.com
www.fastcompany.com
Titulné foto:
Pixabay