Dnes je 28. apríla a meniny má Jarmila

Aplikácie, ktoré vám pomôžu žiť zelenšie

23. októbra 2019

Snažíte sa o zelenú zmenu životného štýlu a potrebovali by ste nástroj, ktorý by vám túto zmenu trošku zjednodušil? Pomôžu vám mobilné aplikácie.

Zdá sa, že zo smartfónov sa postupne stávajú takmer neoddeliteľné súčasti našich tiel. Sú omnoho viac, než zariadenia slúžiace na komunikáciu. Nepochybne je tomu tak aj vďaka aplikáciám, ktoré už existujú azda na každú oblasť života a ľudskej aktivity. Výnimkou nie je ani životný štýl, ktorý kladie dôraz na ochranu životného prostredia, znižovanie uhlíkovej stopy, vedomé nakladanie so zdrojmi, či zodpovedné nakupovanie. Medzi najobľúbenejšie voľne dostupné aplikácie, ktoré svojím užívateľom pomáhajú žiť zelenšie, patria aj nasledujúce.

Joule Bug – pestovanie zelených návykov

Joule Bug je nielen sprievodca na ceste k utvoreniu si tých správnych zelených návykov, ale motivuje svojho užívateľa aj k ich utuženiu opakovaním. Zakaždým, keď spravíte niečo dobré pre životné prostredie, keď si zvolíte cestu trvalej udržateľnosti, aplikácia vás odmení bodmi. Aplikácia vám navrhne najskôr jednoduchú akciu, návyk, ako napríklad, zhasnúť svetlo pri odchode z miestnosti, zabaliť si vlastný príbor, či ísť do práce pešo, namiesto autom. Jednotlivé návyky sú v aplikácii prehľadne rozdelené do kategórií, takže môžete postupovať aj podľa nich. Nachádza sa tu množstvo doplňujúcich informácii, tipov a rád. Aplikáciu je možné synchronizovať s účtami za domácnosť a vytvoriť si tak prehľad o platbách a úsporách, ku ktorým by vás jednotlivé kroky, navrhnuté aplikáciou mali priviesť.

Napokon, do aplikácie môžete prizvať aj svojich priateľov a známych, s ktorými si svoje výsledky môžete porovnávať a v rámci priateľskej súťaže sa zároveň, navzájom motivovať.

 #Climate – participácia na ochrane klímy

V aplikácii nájdete užitočné informácie týkajúce sa stavu klímy, klimatických zmien a vhodných klimatických opatrení. Dozviete sa, ako môžu aj malé kroky viesť k značnej zmene. Aplikáciu vytvorila dobrovoľne združená IT komunita ako neziskový projekt, ktorého jediným účelom je, umožniť jednotlivcom, aby sa pomocou konkrétnych krokov stali súčasťou zelenej klimatickej akcie a pomohli životnému prostrediu. V aplikácii si možno vytvoriť profil, zamerať sa na isté oblasti, o ktoré sa užívateľ zaujíma a je pre ne nadšený. Podľa tohto zamerania mu aplikácia následne navrhne konkrétne aktivity.

Open Food Facts a HowGood – zodpovedná voľba potravín

Aplikácia Open Food Factsobsahuje databázu viac ako 830 000 produktov, analyzovaných z hľadiska ich zloženia, pôvodu, kvality a dopadu na životné prostredie. Fungujej ako skener čiarových kódov a otvorená databáza, do ktorej možno pridávať obrázky a popis nových produktov. Vznikla a utvára sa ako súčasť celosvetového dobrovoľníckeho programu world openfoodfacts, s cieľom zvýšiť transparentnosť a pomôcť k zdravším a rozumnejším spotrebiteľským voľbám v potravinovom priemysle. Veľmi podobne funguje aj aplikácia HowGoog.

Eco Report Card a Good On You – etické spoločnosti a značky

Sú aplikácie s obdobným zameraním ako predošlé dve. Eco report Card obsahuje porovnanie viac ao 100 spoločností a značiek podľa ich sociálneho a environmentálneho dopadu. Užívateľ tu nájde hodnotenie, vypovedajúce o etickosti danej značky, spojené s kvalitatívnym výskumom, v rámci celosvetového ratingu. Profil každej firmy zároveň obsahuje popis jej slabých a silných stránok , vrátane odkazov na relevantné zdroje ďalších informácií. Eco Report Card slúži ako spotrebiteľský kompas zacielený na najznámejšie firmy na svete.

Aplikácia Good On You je rovnakým nástrojom, s tým rozdielom, že sa venuje výhradne módnemu priemyslu. Pomôže vám s úspešným prechodom od fast k slow fashion.

Bla Bla Car – zdieľané cestovanie

Áno, už aj u nás dobre známa a obľúbená aplikácia, ktorá umožňuje cestujúcim všade na svete využívať zdieľanú dopravu, šetriť emisie aj financie.

Czech Zero Waste

40 dňová zero waste výzva, ktorou vás aplikácia prevedie sa môže stať súčasne cestou k ukotveniu sa v tomto úžasnom, planéte nápomocnom životnom štýle. Každý deň jedna nová výzva, ktorú si užívateľ môže zdokumentovať, prípadne zdieľať svoje pokroky na sociálnej sieti a inšpirovať tak aj ostatných. Autorkami aplikácie sú tri mladé dámy zo známeho rovnomenného blogu.

Eko-mapa a Eko-Trace

„Praktický, interaktívny, vizuálny a komplexný mapový navigátor pomáha identifikovať „eko-body“. S eko-mapou ľahko nájdete zberne obnoseného šatstva, miesta, kde zaniesť staré batérie alebo stavebný odpad, ale aj najbližšie chránené miesto v prírode“ – takto popisuje krásnu a „vymakanú“ aplikáciu portál setri.sk. Eko-mapa je interaktívna databáza, obsahujúca viac ako 2360 registrovaných miest a služieb po celom Slovensku, ktoré Slovákom ponúkajú zdravšiu a ekologicky ohľaduplnejšiu alternatívu života v tejto krajine. Eko body sú na mape rozdelené do niekoľkých hlavných skupín – príroda, organizácie, predajne zberné dvory, stavby, permakultúra a iné. Prídavkom k mape je Eko-Trace, čoby navigačná aplikácia k eko bodom pre mobilné telefóny aj do počítača.

Za projektom Eko-mapy stojí Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Podrobné informácie aj návod na stiahnutie nájdete na stránke organizácie.

Zdroj: www.setri.sk

Náš zoznam mobilných aplikácii, ktoré vám pomôžu žiť zelenšie tu končí, aj keď nie je zďaleka vyčerpávajúci. Ide skôr o úvodný exkurz do toho, čo by sa dalo chápať ako rýchlo a neúprosne sa utvárajúci „kyberenvironmentálny“ priestor. Kto vie, možno práve toto je cesta, možno aj vďaka aplikáciám ako sú vyššie uvedené, napokon predsa len prebehne čosi ako environmentálna revolúcia 21. storočia. A skutočne každý vlastník smartfónu sa môže stať jej súčasťou.

Zdroj:
www.greenmatch.co.uk
www.setri.sk
www.makeuseof.com
www.czechzerowaste.cz
play.google.com
www.czechzerowaste.cz
www.bustle.com

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie