Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Bludiská a labyrinty s prívlastkom „naj“ na svete

22. októbra 2020

Človek sa v nich spravidla najskôr stratí, kým nájde cestu von. Troška strašidelný, napínavý, ale aj zábavný zážitok. Bludiská poznajú kultúry po celom svete už tisíce rokov.

Bludiská či labyrinty? Hoci v bežnej komunikácii možno tieto dva pojmy zamieňať, existuje tu podstatný rozdiel v ich štruktúre. Kým v labyrinte sa chodník kľukatí smerom k jeho stredu, v bludisku môžu byť slepé uličky, odvádzajúce o správnej cesty. Tá zväčša prechádza celým bludiskom a vyúsťuje na jeho druhom konci.

Zdroj: www.pxhere.com

Jedny aj druhé sa stavali od starovekých čias s rôznym zámerom a účelom.  Za celkom prvý v histórii sa považuje „stratený“ labyrint v starovekom Egypte, postavený v rannom egyptskom období pri jazere Moeris (dnes Kárúnske jazero) vzdialenom 80 kilometrov od Káhiry. Prvé písomné zmienky o tomto architektonickom veľdiele pochádzajú z 5. storočia pred Kristom z pera gréckeho historika Hérodota. Ten hovorí, že nie pyramídy, ale práve tento labyrint je najväčším staviteľským skvostom civilizácie na Níle. O labyrinte sa v podobnom duchu vyjadrujú aj ďalší historici v priebehu dejín a ich popisy sa prevažne zhodujú. Mal údajne 3000 miestností, rovnomerne rozdelených do dvoch podlaží, z ktorých jedno bolo pod zemou. Celkovo sa rozprestieral na 70 000 štvorcových metroch. Podľa súčasníkov by sa vizualizácia nižšie mohla približovať skutočnosti.

Mýtom o Minotaurovi opradený krétsky labyrint bol pravdepodobne postavený niekoľko rokov po egyptskom a podľa jeho vzoru. I keď v mešomí. Jeho presné umiestnenie sa doposiaľ nepodarilo určiť.

Labyrinty a bludiská neboli len stavbami spojenými s mýtmi. Neslúžili len na mystické a náboženské účely. Stavali sa už od čias renesancie aj pre zábavu, napínavé pobavenie, predovšetkým na pozemkoch šľachty a v kráľovských záhradách. A ako to s nimi vyzerá dnes? Ktoré z (do)teraz existujúcich si môžu prisvojiť svetové „naj“ ?

Najstaršie bludisko

Hampton Court v Anglicku je najstarším bludiskom zo živého plota nielen na ostrovoch, ale vôbec na svete. Postavené bolo koncom 17.storočia na objednávku Viliama III. Oranžského. Jeho výsadba trvala asi 5 rokov. Rozkladá sa na 242 811 kilometroch štvorcových, a hoci živý plot bol za 300 rokov niekoľkokrát vymenený, jeho tvar ostal pôvodný. V roku 2005 doň zapojili audio inštaláciu, takže jeho návštevníkov na ceste do slepých uličiek a až na koniec správnej cesty sprevádza hudba, tiché hlasy a ich ozveny, či strašidelný smiech.

Zdroj: www.ecretldn.com

Najzložitejší labyrint

Villa Pisani, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Stra, pol hodinky cesty autom z Benátok, slúži dnes s jej okolitými záhradami ako Národné múzeum. Na jej pozemkoch sa nachádza labyrint o rozlohe 3600 metrov štvorcových. Jeho výsadba trvala 15 rokov, dokončený bol v roku 1720. V strede sa nachádza veža s dvojitým špirálovitým schodiskom a na jej vrchu je umiestnená Minervina socha. Hovorí sa, že labyrint je zrejme najzložitejší na svete. Cestu do jeho stredu vraj nenašiel ani sám Napoleon počas okupácie Talianska, zatiaľ čo Hitler a Mussolini sa doň ani neodvážili vstúpiť.

Zdroj: www.beyondthepasta.com

Najväčší labyrint

Nachádza sa v čínskom meste Yancheng. Pod názvom Yancheng Dafeng Dream Maze tu nájdete v skutočnosti niekoľko dohromady spojených labyrintov. Ten hlavný, najväčší má tvar losa, nachádza sa tu aj srdce, hviezda či dva menšie kruhové labyrinty. Komplex otvorili v roku 2017 a vďaka svojej rozlohe 35 596,74 kilometrov štvorcových sa v roku 208 zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Jeho konštrukcia trvala iba 5 mesiacov, nachádza sa v ňom množstvo vežičiek, mostov, oddychových miest, sôch a maličkých bludísk… Stratiť sa v ňom, skrátka, nie je vôbec žiaden problém …

Najmierumilovnejší labyrint

Labyrint mieru v Severnom Írsku bol vysadený v roku 2000. Tvorí ho 6000 tisov vysadených za dva roky 5000 dobrovoľníkmi v spolupráci s Lear Associates. Asociácia do tvorby projektu prizvala aj deti a ich kreatívne nápady. Labyrint s rozlohou 10 926 metrov štvorcových vznikol na oslavu uzatvorenia Veľkopiatkovej alebo tiež Belfastskej dohody z roku 1998, ktorá ukončila etnicko-nacionalistický konflikt v Severnom írsku v 90. rokoch.

www.flickr.com

Najsymbolickejší labyrint

Ako sme v úvode naznačili, labyrinty a  bludiská mali zväčša mystický či náboženský význam. Preto nie je náhoda, že ten najsymbolickejší na svete je vysadený v tvare známeho pohanského symbolu znovuzrodenia – tajuplného Zeleného muža. Jeho výsadba pripadla súčasne na oslavu milénia, ako zrodu čohosi nového. Tento dnes už  20 ročný 165 metrov štvorcových veľký labyrint je zložený z 4500 malých bukových stromčekov, pochádzajúcich z brehu riek Usk a Wye a z kameňa z Čiernych hôr. Súčasťou labyrintu je slnečná a mesačná záhrada s jazierkami, levanduľovými plotmi, tunelmi a skulptúrami. V srdci labyrintu sa nachádza stojaci „kameň prianí“. Labyrint stojí súkromnom pozemku usadlosti Penpont vo Walese.

Zdroj: www.designcurial.com

Najnežnejšie bludisko

Alebo ako ho portál CNN Travel označil, najženskejšie bludisko sa nachádza v Austrálii. The Tangled Maze sa nachádza v austrálskom štáte Viktória. Záhradníkom trvalo 4 roky, kým vysadili všetky stromčeky, kry, popínavé rastliny a kvety tak, aby v každom ročnom období ponúkalo bludisko úchvatný pohľad. Dominantou bludiska sú ruže, množstvo ich odrôd, najstaršie pochádzajú z dôb rímskej ríše.

Zdroj:
www.blog.iseekplant.com.au
www.travel.cnn.com
www.ancient-origins.net

Titulné foto:
www.pxhere.com

 



zobraziť dalšie