Na svete je ďalšia plastová inovácia v cestnom staviteľstve. Cesty vyrobené z recyklovaného plastu by mohli predstavovať riešenie hneď dvoch závažných problémov.
Novú technológiu výroby asfaltu predstavil anglický inžinier Toby McCartney. Na ceste za jeho vynálezom ho najviac motivovala jeho malá dcéra so svojou odpoveďou v škole. Učiteľka sa detí v triede totiž spýtala, čo všetko žije v mori. Žiaci podali niekoľko štandardných odpovedí až prišla na rad McCartneyho dcéra. Zdvihla ruku a povedala: „V mori žijú plasty.“ Keď sa o jej odpovedi dozvedel otec, vnútorne to ním pohlo. Uvedomil si, že nechce aby jeho deti žili vo svete, kde je v mori pomaly viac plastov ako živočíchov. Rozhodol sa s tým niečo urobiť a prišiel na spôsob, ako z recyklovaného plastu vyrábať cesty.
McCartneyho technológia má hneď niekoľko výhod. Na svete je viac ako 40 miliónov kilometrov ciest, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu. Mnohé sú v dezolátnom stave, ďalšie je potrebné vystavať. Všetko toto si vyžaduje nemalé náklady a najmä spotrebu ďalšej ropy na výrobu stavebného materiálu. Bolo by preto skvelé, keby aspoň časť z týchto ciest mohla byť opravená pomocou asfaltu z plastových peletiek. McCartneyho start up, MacRebur, by sa tak zaslúžil o riešenie problému s rozpadajúcimi sa cestami, využívaním fosílnych palív a epidémiou plastového odpadu. Asfalt namiešaný z plastového odpadu je dokonca trvácnejší , menej náchylný k mechanickým poškodeniam a ako inak, lacnejší.
Stavebný materiál na cesty je vo všeobecnosti tvorený z 90% z kameňa, piesku a vápenca. Zvyšných 10% tvorí bitumen, materiál získaný z ropy, ktorý stmeľuje všetky ostatné komponenty. McRebur do veľkej miery nahrádza práve tento ropný komponent svojím novým materiálom. MR6 je vyrobený z plastových peletiek, pochádzajúcich z plastového odpadu. Čo treba zdôrazniť, ide aj o plastový odpad, ktorý sa bežne nerecykluje a končí na zmiešaných skládkach.
Plastové peletky sa pri výrobe asfaltu zmiešajú s ostatnými komponentmi a aj s malým množstvom bitumenu. Proces výroby ostáva presne taký istý ako pri štandardnej výrobe a nie je potrebné žiadne nové technické vybavenie.
Presné zloženie a pomer plastového polotovaru a celý know how MR6 bude podľa slov McCartneyho, navždy firemným tajomstvom.
Start up McRebur oslovil zatiaľ dve anglické rady, ktoré súhlasili, že nové cesty na severozápade Anglicka v Cumbria County, budú postavené práve z plastového asfaltu.
Úplne prvé, testovacie recyklované cesty vznikli v areáli firmy McRebur.
Zdroj:
www.thedrive.com
futurism.com
www.bbc.co.uk
Titulné foto:
Flickr by Lee Coursey