Staré batérie nám môžu ponúknuť viac ako svoje kovy. Vďaka novej technológii recyklácie sa stávajú súčasťou poľnohospodárskych hnojív.
Alkalické batérie ešte vždy patria k obľúbeným zdrojom energie, predovšetkým v domácnostiach. Hoci v Európe už existujú odberné miesta, kam možno použité batérie odniesť, aby boli recyklované, mnohé ešte vždy končia na skládkach. Tu sa z nich uvoľňujú toxické látky ako ortuť či nikel a presakujú priamo do pôdy.
Samozrejme, vytriedenie a recyklácia batérií je pre životné prostredie omnoho prijateľnejšou alternatívou, než rozpad na skládke. No štandardná recyklácia vracia späť do obehu len kovy, z ktorých sú batérie zložené. Batérie sa roztavia pri vysokých teplotách, roztavené kovy sa znova spracujú na výrobu nových batérií a všetko ostatné zhorí. V batérií sa pritom nachádzajú ďalšie komponenty, vyťažené z neobnoviteľných prírodných zdrojov, ktoré by bolo možné ešte využiť.
Takto na recykláciu batérií nahliada aj austrálska spoločnosť Envirostream, založená v roku 2017 ako dcérska spoločnosť firmy Lithium Astralia. Tá sa zameriava na tvorbu etických a trvalo udržateľných stratégií a postupov získavania materiálu na výrobu batérii na celom svete. V spojitosti s týmto zámerom vznikla spoločnosť Envirostream, ktorá má na starosti inovácie práve v oblasti recyklácie alkalických a lítium iónových batérií.
Po troch rokoch výskumu, prichádza spoločnosť s revolučným systémom recyklácie. Modulárna technológia spracovania dokáže využiť až 95 % z použitej batérie. Vytriedené batérie sa neroztápajú, ale rozomelú na drobno. Nadrvená zmes potom prechádza filtračným a čistiacim procesom, pri ktorom sú vyselektované jednotlivé zložky.
Znovu použiteľná je oceľ, meď a hliník, teda už spomínané kovy, nachádzajúce sa v batérii. Pri spracovaní sa ďalej oddeľuje takzvaný grafénový prášok, obsahujúci nikel, kobalt a oxid lítny. Všetky materiály sa opätovne používajú pri výrobe nových batérií.
Toxické látky a chemikálie (predovšetkým ortuť) sa likvidujú v zariadeniach na spracovanie nebezpečného odpadu.
Okrem vyššie spomenutých látok, získava Envirostream z batérii aj zinok a ďalšie stopové prvky, určené na poľnohospodárske účely. Stávajú sa totiž súčasťou hnojív, používaných na poliach, ale aj v domácnostiach. Je to práve zinok, ktorý napomáha tvorbe chlorofylu, zeleného farbiva bez ktorého by v rastlinách neprebiehala fotosyntéza.
Zinok a ďalšie stopové prvky, nachádzajúce s v každej alkalickej batérii sa tak namiesto toho, aby zhoreli, stávajú zdravou potravou pre rastliny. Spoločnosť Envirosstream zaznamenala úspechy predovšetkým pri pestovaní paradajok, bavlny či avokáda.
Zdroj:
www.euronews.com
ww.envirostream.com
www.lithium-au.com
Titulné foto:
Pxhere