Dnes je 5. decembra a meniny má Oto

Diaľnice by sa mohli stať rozľahlými veternými elektrárňami

18. júna 2018

Diaľnice dnes pretínajú takmer každú krajinu na svete a zdá sa, že ani v najbližších rokoch sa ich rozpínanie nezastaví. Miesta ustavičného pohybu by však okrem transportu mohli zabezpečovať aj čosi iné.

Alternatívne zdroje energie sú naozaj na vzostupe. Solárne panely a veterné turbíny si nachádzajú svoje miesto v domácnostiach, v priemysle aj v doprave. V doprave pri tom nemusí ísť len o energetické inovácie dopravných prostriedkov. Zelenú pomaly dostávajú aj tie, ktoré sa týkajú stavebných materiálov alebo cestných „doplnkov“. Takými sú napríklad aj „diaľničné turbíny“, teda veternýé turbínay, umiestnené na diaľnici. Vďaka nim, môžu byť diaľnice nielen zdrojom CO2, a okrem transportu môžu zabezpečovať aj elektrickú energiu.

Diaľnice ako veterné farmy

Už v roku 2007 sa na dizajnérskej stránke Archinect, na ktorej sa so svojimi nápadmi môžu prezentovať aj študenti, objavil veľmi zaujímavý projekt. Mladý študent arizonskej štátnej univerzity zverejnil svoju semestrálnu prácu. Šlo o veterné turbíny, umiestnené horizontálne nad pulzujúcou diaľnicou, presne tak, ako sú nad ňou umiestnené aj cedule s dopravným značením. Tieto veterné turbíny by podľa návrhu mohli využiť potenciál, ukrytý v rýchlo sa pohybujúcich autách. Každý, kto už šiel po diaľnici vie, ako na nej autá rozrážajú vzduch a vytvárajú tak „vietor“. Práve ten by mohol poháňať horizontálne turbíny, ktoré by ho transformovali na elektrickú energiu. Zo zaplnených diaľnic by sa tak mohli stať takmer nekonečné zdroje energie, rozsiahle veterné farmy.

Zdroj: www.inhabitat.com

Každá z dvoch turbín na oceľovom ráme by podľa projektu mala byť schopná vygenerovať približne 9,600 kWh ročne. Takéto množstvo energie by pokrylo ročnú spotrebu niekoľkých bytov či obydlí ležiacich v blízkosti diaľnice.

Zdroj: www.inhabitat.com

Realizácia tohto projektu si v čase jeho zverejnenia vyžadovala riešenie ďalších technických otázok a nám sa nepodarilo zistiť, či sa po 11 rokoch niekde tieto turbíny naozaj nachádzajú. Určite sa však stal inšpiráciou pre mnohé ďalšie. Jedným z nich je možno aj výtvor tureckej firmy Deveci Tech.

Solárne veterné turbíny Enlil

Pred niekoľkými mesiacmi sa na internetových stránkach objavili turbíny Enlil, spoločnosti Deveci Tech. Tento krát však ide o vertikálne veterné turbíny, ktoré sú už reálne umiestnené priamo na ceste, uprostred premávky v tureckom hlavnom meste, Istanbule. Turbíny Enlil generujú elektrický prúd z vetra, vznikajúceho pri pohybe automobilov. Okrem veternej, využívajú rovnako slnečnú energiu. Na každej turbíne sa totiž nachádza aj malý solárny panel. Testovanie turbín zatiaľ ukázalo, že každá z nich vyrobí priemerne 1 kilowatt za hodinu. Denne tak dokážu vyrobiť dostatok energie pre dve domácnosti.

Zdroj: www.uludagsozluk.com

Okrem solárneho panelu je na konštrukcii umiestnený aj senzor, ktorý meria množstvo CO2 v ovzduší. Konštrukcia turbíny je jednoduchá a ľahko prenosná. Vďaka tomu ju možno umiestniť takmer kdekoľvek v meste. Okrem frekventovaných ciest to môžu byť tiež mestské parky, námestia alebo iné frekventované miesta, či strechy mestských budov.

Turbíny Enlil sú pravdepodobne len malý krok od toho, aby sa stali inovatívnym zdrojom zelenej energie, tak na cestách a diaľniciach ako aj v mestách po celom svete.

Zdroj:
www.inhabitat.com
www.archinect.com
www.youtube.com

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie