Dnes je 22. novembra a meniny má Cecília

Doba plastová – úvod do problematiky plastov

13. novembra 2017

Prvý plast vznikol v 50. rokoch 19. storočia ako výsledok pokusov s kolódiom a gáfrom v tmavej komore amerického fotografa Alexandra Parkesa. Tvrdý, a ohybný materiál, ktorý sa mu podarilo vytvoriť nazval „parkesín“ a vyrábal z neho rôzne predmety každodennej potreby. Newyorský tlačiar John Wesley Hyatt zdokonalil výrobný postup a a vylepšený parkesín nazval „celuloid“. Spočiatku sa používal na výrobu biliardových gúľ, no veľmi […]

Prvý plast vznikol v 50. rokoch 19. storočia ako výsledok pokusov s kolódiom a gáfrom v tmavej komore amerického fotografa Alexandra Parkesa. Tvrdý, a ohybný materiál, ktorý sa mu podarilo vytvoriť nazval „parkesín“ a vyrábal z neho rôzne predmety každodennej potreby.

Alexander Parkes

Newyorský tlačiar John Wesley Hyatt zdokonalil výrobný postup a a vylepšený parkesín nazval „celuloid“. Spočiatku sa používal na výrobu biliardových gúľ, no veľmi skoro sa jeho použitie rozšírilo. V druhej polovici 19. storočia sa tak v Amerike rodí to, čo možno nazvať plastový priemysel.

Vzhľadom na ich rozšírený výskyt, možno o druhej polovici 20. storočia hovoriť ako o „ére plastov“. Plasty nájdeme takmer „v“ či „na“ každom výrobku, s ktorým prichádzame do styku v bežnom živote (obaly potravín, konzumné produkty ako šaty, topánky, domáce spotrebiče, nábytok, kontajnery, hračky, stavebné materiály, komponenty dopravných prostriedkov a výrobných strojov atď).

Ročná celosvetová produkcia plastu sa zvýšila z 1,5 milióna ton v roku 1950 na 245 miliónov v roku 2008 a stále rastie. Pritom 40,1 % z tohto množstva sa využíva ako obal.

 

Plast „prežije“ v životnom prostredí stovky rokov – PET fľaše potrebujú na svoj rozklad 500 rokov (Američania ich každú hodinu vyhodia zhruba 2,5 milióna).

20. storočie „éra plastov“

Plast nie je inertný (chemicky neaktívny). Bežný plast obsahuje množstvo chemických prísad (často karcinogénnych a toxických), ktoré prenikajú do okolitého prostredia.

Plastový odpad tvorí 80 % obrovských zhlukov odpadu v Atlantickom a Tichom oceáne. Každoročne skončí vo svetových oceánoch a moriach až 10 miliónov ton odpadu, najmä plastov, oceány sa tak postupne stali najväčšou skládkou plastového odpadu na svete.

Plasty v moriach sú príčinou smrti zhruba 1 milióna živočíchov ročne.

Mechanickým pôsobením v kombinácii s fotodegradáciou a časom vznikajú takzvané „mikroplasty“, ktoré sú všadeprítomné a vo vode niekedy dosahujú vyššie koncentrácie ako planktón. V takejto podobe sa stávajú súčasťou potravinového reťazca.

Ročná produkcia plastového odpadu v EU dosahuje objem 25 miliónov ton – z toho 48,7 % končí na skládke, 51,3 % sa energeticky zhodnocuje (spaľovanie) a len 5,3 % je recyklovaných.

Slovenské domácnosti vyprodukujú ročne 150 000 ton plastového odpadu. Z tohto objemu končí v separovanom zbere 25 000 ton – necelých 17 % , 125 000 ton je aj „vďaka“ lenivosti ľudí súčasťou zmesového komunálneho odpadu na skládkach.

To, čo Slováci správne vytriedia, sa zmysluplne využíva na 99 %.

Prvá recyklačná linka na plast bola spustená v roku 1972 v Conshohockene v Pensylvánii.

Plasty delíme na „recyklovateľné“ a „ostatné“. Podľa náročnosti procesu recyklácie a miery ich recyklovateľnosti možno tie prvé rozdeliť na 3 skupiny: ľahko recyklovateľné – s označením PET a HDPE, stredne recyklovateľné – s označením PE, PP a PVC a plasty veľmi ťažko recyklovateľné – plasty, ktoré sú kombináciou vyššie uvedených (prakticky nerecyklovateľné sú napríklad PET fľaše s nalisovanou PVC fóliou).

Najčastejšou formou recyklácie je takzvaná „downcyklácia“, pri ktorej vzniká výrobok s nižšou kvalitou plastu, pre ďalšiu recykláciu spravidla už nevhodný ( takto sa vyrábajú napríklad hračky, autodiely, plastové hranoly, plotové dosky, železničné podvaly, vrecia na odpad a i.)

Jednorázové plastové vrecúška sú zlozvykom, ktorého sa dá ľahko zbaviť používaním znovupoužiteľných. Na slovenskom trhu ich ponúka viacej výrobcov.

Recyklácia plastov je extrémne závislá na dôslednom triedení (separácii) jednotlivých druhov plastov – 1 nesprávne zatriedená PVC fľaša znehodnotí v procese recyklácie 10 000 PET fliaš ( tieto dva plasty sú vizuálne veľmi podobné a majú aj podobnú hustotu).

Recykláciou 1 tony plastu sa ušetrí 7 500 litrov benzínu.

Jedna recyklovaná PET fľaša ušetrí energiu potrebnú na 6 hodinový chod jednej 60W žiarovky.

Z plastových fliaš sa môže stať odev. Mnoho módnych návrhárov dnes používa tkaniny vyrobené z recyklovaných plastových fliaš. Fľaše sú čistené, postrúhané, ohriate a pretavené do jemných vlákien. Vo Fínsku je 9 z 10 plastových fliaš vrátených na recykláciu.



zobraziť dalšie