Dnes je 19. januára a meniny má Drahomíra/Mário

Drony v úlohe kuriérov –  ecofriendly donáška je za rohom.

22. februára 2018

Len pár rokov dozadu, bolo skutočne zážitkom, vidieť na oblohe malé lietajúce roboty. Dnes sú drony bežne dostupnou „hračkou“ a majú mnohoraké využitie.

O dronoch v úlohe kuriérov sa uvažuje už dlhšie, no zdá sa, že v blízkej budúcnosti sa nimi drony naozaj stanú. Ide len o módny výstrelok či jeden z prejavov technokracie? Veríme, že nie a máme na to aj dôvod. Podľa novej štúdie, publikovanej v  Nature Communications analysed, využitie starostlivo rozmiestnených malých dronov, určených na rozvoz balíkov, môže zredukovať tvorbu skleníkových plynov a ušetriť energiu. Predstavujú tak zelenšiu alternatívu automobilovej donáškovej služby.

Zdro: www.flickr.com

Výsledky štúdie potvrdzujú, že malé drony pomáhajú redukovať emisie a vyžadujú menej energie, než ich väčšie verzie, dieselové, ale aj elektrické nákladné automobily.

Výsledky štúdie vychádzajú z testovania dvoch komerčných dronov. Vedecký tím dospel k odhadovanému množstvu energie, potrebnej na doručenie balíčkov v rôznych podmienkach, pričom zohľadnil aj potenciálny budúci vývoj technológie batérií  a dizajnu dronov.

Zdroj: www.pexels.com

Dosiahnuté výsledky potom porovnal s výsledkami tej istej donášky, zabezpečenej nákladnými autami, minivanmi a osobnými autami. Do analýzy zahrnul tím aj množstvo emisií, ktoré vzniknú pri výrobe batérií a pri zušľachťovaní olejov na dieselové palivo.

Ako sme už uviedli, vedecký tím otestoval dva modely dronov – malé kvadrokoptéry (quadcopter), ktoré dokážu uniesť bremeno len do hmotnosti 0,5 kilogramu a veľké oktokoptéry (octocopter), ktorých nosnosť je až do 8 kilogramov. Oba modely doručili zásielku, jediný balík, do vzdialenosti 4 kilometrov a vrátili sa späť skôr, než sa im vybila batéria.

Dolet do 4 kilometrov nás podľa vedeckého tímu privádza k istej nevyhnutnosti – ak chceme dronovú donáškovú službu naozaj podporiť, vybudovanie funkčnej siete skladov a nabíjacích staníc je jej neodmysliteľnou súčasťou. Vedci ďalej zdôrazňujú, že predtým, než sa nejaké mesto rozhodne implementovať tento druh prepravy, musí zohľadniť tiež veľkosť dronov, váhu balíčkov a druh elektrickej siete, ktorou daný región disponuje. Uvádzajú, že drony pracujú lepšie v oblastiach s čistou elektrickou energiou. V takom prípade – napájané na obnoviteľný zdroj elektrickej energie (s nižšu uhlíkovou stopou), môžu byť, dokonca, efektívnejšie práve väčšie modely dronov.

Zdroj: www.pixabay.com

Každopádne, tak v prípade navrhovania dronov ako aj logistickej siete, je potrebné venovať pozornosť dopadom na životné prostredie.

Drony, ako je známe, sa najskôr využívali predovšetkým na rôzne vojenské a vládne účely, no ich komerčné využitie, akým je aj donáškova služba, sa stáva čoraz zaujímavejším aj z pohľadu podnikania, najmä vďaka nižším nákladom. Najznámejšie svetové firmy ako Google, Amozon, UPS a Deutsche Post DHL sa v súčasnosti intenzívne zaoberajú vytváraním programov práve tohto spôsobu doručovania zásielok. Do iniciatívy sa už zapojil aj Federálny letecký úrad Ministertva dopravy USA a Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA), keďže komerčné využitie dronov je do veľkej miery limitované práve na tieto regióny. Obe inštitúcie pracujú na nových regulatívoch, ktoré by spoločnostiam dali viac priestoru na prepravu pomocou dronov.

Priznávame, že by to mohol byť celkom zaujímavý zážitok, keby nám naše najbližšie objednávky z Amazonu prileteli priamo pred dvere na krídlach lietajúceho robota.

Zdroj:
www.greennews.ie
www.nature.com

Titulné foto:
Pexels

 

 

 

 



zobraziť dalšie