Je ťažké si predstaviť, kam ďalej by sa dalo ešte dostať, čo sa vývoja a výroby BIO a EKO riadu týka. Kreatívny tím spoločnosti LOLIWARE zašiel v tomto smere skutočne „do krajností“.
Na našej stránke sme sa rozložiteľnému, či presnejšie kompostovateľnému riadu už venovali. No s jeho jedlým variantom sa stretávame prvýkrát. Za jeho vznikom stojí kreatívna dvojica, úspešné a oceňované industriálne dizajnérky a spoluzakladateľky firmy LOLIWARE, Chelsea Briganti a Leigh Ann Tucker. Tie spojili svoju vášeň pre spoločenské inovácie so záujmom o životné prostredie a vynašli celkom novú kategóriu trvalo udržateľného materiálu, takzvaný „biodegr(edible)“ – teda biodegradovateľný a zároveň jedlý materiál. Všetko to začalo ako projekt na súťaži potravinového dizajnu v roku 2010 , dnes je o LOLIWARE produkty veľký záujem a priťahujú celosvetovú pozornosť médií, známych značiek a zákazníkov v 40 krajinách, naprieč šiestimi kontinentmi.
Poháre LOLIWARE boli prvým výtvorom ženskej kreatívnej dvojice a sú tiež prvými a jedinými svojho druhu. Nenájdete na nich ani kúsoček plastu, sú bezlepkové, neobsahujú želatínu ani BPA (bisfenol A, používa sa pri výrobe PVC obalov a plastov), ani GMO suroviny, sú netoxické, bezpečné a odobrila ich kontrolná potravinárska organizácia FDA (Food and Drug Administration). Takýto zoznam „pozitívne negatívnych“ vlastností potvrdzuje ukážkovú ekologickosť výrobku.
Pozrime sa teraz naopak na to, čo sa v takomto pohári nachádza. Sú to 4 ingrediencie : morské riasy, organické sladidlá, prírodné príchute a farbivá len z ovocia a zeleniny. Súčasťou každého pohára je aj kúsok kompostovateľného papiera, ktorý slúži na jeho uchytenie pri konzumácii aj pri servírovaní. Je nutné dodať, že pohár môže byť naplnený niekoľkokrát, nemusíte ho preto hneď skonzumovať, ak teda odoláte. Ak nie a pustíte sa doň, jeho výrobkyne odporúčajú jesť ho po malých kúskoch a poriadne si ho vychutnať.
V pohároch možno podávať nápoje a dezerty najrôznejšieho druhu, ale musia mať maximálne izbovú teplotu, inak by sa roztopili. Čo sa chuťových buniek týka, tie si môžu „pošmáknuť“ na citrónovej, čerešňovej, vanilkovej alebo na príchuti zeleného čaju Matcha. Na predaj sú aj poháriky bez príchute.
Od premiéry LOLIWARE pohárov ubehli dva roky a len pred niekoľkými dňami k nim pribudli úžasné slamky. Podobne ako iné plastové výrobky aj slamky spôsobujú v prírode neplechu. Len Američania ročne spotrebujú okolo pol bilióna týchto bleskovo použitých „cucacích“ nástrojov.
Podobne ako poháre sú aj LOLISTRAWS vyrobené z materiálu z morských rias, majú rôzne príchute a obsahujú zdravé ovocné a zeleninové šťavy a farbivá. A podobne ako ich predchodcovia sú pevné, majú príjemnú textúru a môžete ich s radosťou konzumovať. Ak by ste ich však nezjedli, ešte vždy sa môžu stať súčasťou vášho kompostu. Každopádne, žiadnu škodu nenarobia ani keď sa ocitnú voľne v prírode či vo vode. V oboch prípadoch sa veľmi rýchlo a ekologicky rozložia, či presnejšie rozpustia.
Slamky LOLISTRAW si budú hľadať cestu najskôr na miesta, kde sa používa slamiek najviac, ako sú štadióny, obchody, kaviarne a rýchle občerstvenia. Zatiaľ je však potrebné získať na plánovanú veľkovýrobu dostatočné množstvo finančných prostriedkov.
K slamkám a pohárom by sa časom mali pridružiť tiež taniere rôznych veľkostí či fľaše. Misiou spoločnosti LOLIWARE je totiž transformácia priemyslu, vyrábajúceho riady a obaly. Podľa predstáv zakladateliek by sa jeho produkty mali stať netoxickými, zábavnými a samozrejme jedlými.
Zdroj:
www.loliware.com
Titulné foto:
livingmaxwell.com