Dnes je 1. novembra a meniny má Denis/Denisa

Koraly – zvieratá, ktoré umierajú

30. októbra 2018

Podľa odborníkov sa v priebehu 20 rokov stratia všetky koraly. Čo sa to vlastne deje? Poďte s nami na The Great Barrier Reef – ktorý je, ako jediný, vidieť až z vesmíru.

S Paulom Myersom, operačným manažérom Great Barrier Reef Legacy a riaditeľom Great Barrier Reef Library sa zhovárala Daniela Piršelová

Vzhľadom na ich stvrdnutý povrch sú často považované za kamene, pretože sú na morskom dne akoby „zakorenené“, mylne sa nazývajú tiež rastlinami. Avšak, narozdiel od kameňov, koraly sú živé a narozdiel od rastlín, koraly si nevytvárajú vlastnú potravu. Koraly sú, či veríte alebo nie, zvieratá a zaroveň  nenahraditeľný, unikátny ekosystém, od ktorého  závisí  život v oceáne ako aj na zemi. Posledné tri desaťročia však koraly čelia krutej realite. Za ostatné tri dekády svet prišiel o 50% z nich a podľa odborníkov sa s najväčšou pravdebodobnosťou stane to, že v priebehu nasledujúcich 20 rokoch, prídeme o všetky koraly na Planéte. Pýtate sa, prečo a  čo sa to vlastne deje? Poďte so mnou na východné pobrežie Austrálie na The Great Barrier Reef – najväčší koralový útes na svete, ktorý je, ako jediný, vidieť až z vesmíru. Meria 2 600 km, pokrýva plochu 345 000 km2 a žilo na ňom viac než 400 druhov koralov. Je domovom pre vyše 2000 druhov rýb a pre 10% celosvetovej populácie rýb. Desivá je však opäť realita. Veľká koralová bariéra je momentálne zpolovice mŕtva a pre ďalšie generácie sa stáva minulosťou. Paul Myers je súčasťou tímu uznávanej a unikátnej Austrálskej neziskovej organizácie, ktorá má za sebou jednu z najväčších vedeckých expedícii v histórii Veľkej koralovej bariéry a všetko videl na vlastné oči.

Prečítajte si aj Plávajúca školka pre koraly

Veľká koralová bariéra, Queensland Austrália
Zdroj: Pixabay

Paul, koncom roka 2017 sa vám ako tímu podarila jedinečná vec. Zrealizovali ste mimoriadne náročný projekt, misiu, ktorá v Austrálii nemá obdobu. Prečo vznikla Super Coral Expedition a aký bol jej cieľ?

Great Barrier Reef Legacy začal so zakladajúcimi členmi John Rumney a Dr. Dean Miller a zrodil sa s poslaním vedy pre riešenia, vzdelávanie a komunikáciu s cieľom opätovne spojiť verejnosť s vedou a samotným útesom. Po spätnom doznievaní tzv. bleaching events – proces umierania koralov – v rokoch 2016 a 2017 letecké prieskumy ukázali masívny úhyn v ďalekej severnej oblasti Veľkej koralovej bariéry. Pretože táto oblasť je pre vedcov relatívne nedostupná, neboli schopní sa dostať do vody a preskúmať zdravie týchto útesov. A tak sme prišli my. Spoločnosť Northern Escape Collection nám darovala plavidlo a my sme zostavili unikátnu trojtýždňovú expedíciu „Hľadanie super koralov“. Cieľom bolo používať nový prístup k vedeckej spolupráci, zaangažovať doň tím skvelých vedcov z rôznych oblastí sveta a spoločne pracovať na tom istom útese v rovnakom čase. Ešte nikdy predtým sa takáto úroveň spolupráce na Veľkej koralovej bariére neuskutočnila. Cieľom bolo urobiť prvé prieskumy vo vode po úhyne koralov na ďalekom severe Austrálskeho kontinentu.

Prvá expedícia „Hľadanie super koralov“ vyrazila na cestu
Zdroj: Great Barrier Reef Legacy

Loď  plná vedcov, morských biológov, profesionálnych potápačov, dobrovoľníkov a odhodlaných členov tímu sa 21 dní plavila popri východnom pobreží od mesta Port Douglas až po najsevernejšiu časť Punsand a Thursday Island. Práve táto  časť Veľkého beriérového útesu utrpela najväčšie straty, keď v rokoch 2016 a 2017 prišla o viac ako 1/3 koralov.  Čo sa presne udialo?

Vrátili sme sa s mnohými zaujímavými výsledkami a prekvapujúcim pocitom nádeje. Keď sme dorazili na miesto, boli sme všetci nervózni. Očakávali sme, že uvidíme masu opustených útesov. Ale nebol to úplne tento prípad. Zistili sme, že väčšina pobrežných útesov bola cintorínom. Bolo to srdcervúce. Avšak, väčšina  útesov mimo pobrežia, bola, naopak, veľkolepá! Boli to asi tie najkrajšie, aké som osobne videl. Najmä jedno miesto bolo mimoriadne zvláštne, kde sme identifikovali 181 druhov tvrdých koralov. Známe ako „Legacy Super Site“, toto miesto obsahuje najrozličnejšie tvrdé koraly na Veľkej koralovej bariére. Teória spočíva v tom, že tie vzdialenejšie morské útesy boli chladené hlbšou oceánskou vodou, zatiaľ čo tie pobrežné, ktoré sedeli v plytkej lagúne, sa rýchlejšie a dlhšie vyhrievali, čo viedlo k väčšej devastácii týchto oblastí. Taktiež sme zozbierali množstvo koralových fragmentov, ktoré boli poslané späť do laboratória, aby sme lepšie pochopili ich molekulárne a fyziologické vlastnosti. Niektoré boli použité na rozmnožovanie v laboratóriu Austrálskeho inštitútu morskej vedy, kde sa zameriavajú na tepelne odolné koraly. Ostatné vzorky boli použité na mikrobiologické štúdie v snahe pomôcť nám lepšie pochopiť koralový bióm ako celok.

Zdravý útes.
Zdroj: Great Barrier Reef Legacy

Počas expedície sa vám pošťastilo urobiť aj zopár míľnikov. Ktoré sú pre vás tie najvýnimočnejšie?

Táto trojtýždňová expedícia dosiahla naozaj veľa. Objavili sme úplne nový druh koralov (prvý objav po 30 rokoch!). Našli sme tiež druhy úhorov a morských uhoriek, ktoré ešte neboli v Austrálii zaznamenané a dva druhy rýb, ktoré boli po prvýkrát videné na Veľkom bariérovom útese. Pre mňa osobne bola najzvláštnejšia identifikácia „mimických rias“. Táto riasa napodobňuje koral okolo seba v jeho tvare a forme. Nikdy som ešte o takomto niečom nepočul. Mnohí z nás na palube sa s podobným objavom ešte nestretli. O to viac si uvedomujeme, aké je dôležité sprístupniť útes tým správnym ľudom, pretože je tam stále veľa toho, čo sa môžeme naučiť. Myslím si však, že najväčším míľnikom bolo, že na tomto projekte spolupracovali rôzni vedci a organizácie. Ide o úplne nový model pre vedu a výsledky sa ukázali byť pôsobivé. Počúvať týchto múdrych ľudí, diskutovať o svojich pozorovaniach a zisteniach spoločne počas večere každý deň,  zdieľať svoje nápady a myšlienky, to bolo fantastické!

John Rumney, Charlie Veron a Dean-Miller držia v rukách nový druh koralu.
Zdroj: Great Barrier Reef Legacy

Čo vás na vašej misii najviac zarmútilo a naopak, kedy ste cítili zadosťučinenie, že to, čo práve robíte, má naozaj zmysel a budúcnosť?

Najsmutnejšie bolo vidieť reálny stav niektorých pobrežných útesov. Môžete doslova počítať kolónie prežívajúcich koralov. Niektoré z nich boli už len cintoríny s veľmi malým počtom rýb. Napriek tomu, že Charlie Veron, známy ako „Otec koralov“, predpovedal zánik našich koralových útesov už dlhé roky, jeho reakcia po tom, čo videl naše spomínané „super miesto“ naplnené obrovskou rozmanitosťou koralov a rušnou metropolou života, nám dala nádej. Po ponore v tejto lokalite prišiel Charlie za nami a jeho prvé slová boli: „Ešte nie je po nej“ . Tento útes nám dokázal, že Veľká koralová bariéra je odolná a má šancu. Potrebujeme len trochu pomôcť s jej ochranou pre budúce generácie.

Prieskum zdravého útesu.
Zdroj: Great Barrier Reef Legacy

Veľká koralová bariéra je nielen jedinenčným a nenahraditeľným ekosystémom, ale zohráva aj kľúčovú rolu pre ekonomiku Austrálie. Závisí od nej drvivá časť turizmu, vytvára pracovné miesta, je zdrojom potravy a budúcej existencie života. Aj napriek tomu sa názory na jej aktuálny stav a potrebu ochrany líšia. Kde vidíte najväčší problém?

Existuje niekoľko problémov, ktorým čelí Veľká koralová bariéra. Prvou, ktorú je potrebné  pochopiť je, že nejde iba o prírodnú katastrofu, ale o zásadnú ľudskú otázku. Bez našich útesov dochádza k strate pracovných miest a príjmov, ale tiež k nárastu pobrežnej erózie, kolapsu zásob rýb, ako aj k strate krásneho prírodného prostredia. Skutočne stojí za to ho chrániť. Väčšina vedcov sa zhoduje, že otepľovanie oceánov je hlavnou hrozbou pre naše útesy. Jednoducho nemôžu prežiť, ak teplota naďalej stúpa. Problém zhoršuje aj špecifický druh morskej hviezdice Koruna tŕňov. Je domorodým predátorom, ktorý sa živí koralmi. Tieto morské hviezdice sa rozmnožili v dôsledku straty prirodzených predátorov a zvýšeného odtoku z pôdy. To súvisí s problémami zníženej kvality vody, ktoré tiež ovplyvňujú zdravie našich útesov. Rastúce teploty môžu spôsobiť aj častejšie a silnejšie búrky a cyklóny. Najzásadnejšie je, že mnohé z týchto problémov sú navzájom prepojené. Nemôžeme preto vyriešiť jeden problém a dúfať, že útes bude v poriadku. Musíme sa sústrediť na všetky problémy súčasne, ak má útes dostať šancu. V súčasnosti získavame finančné prostriedky na našu ďalšiu expedíciu „Hľadanie riešení“, v ktorej sa vydáme na Veľkú koralovú bariéru, aby sme otestovali myšlienky a možné riešenia na ochranu našich koralových útesov. Táto expedícia začína v novembri 2018, tak zostaňme v spojení, aby ste vedeli o ďalších vzrušujúcich novinkách, ktoré sa budú diať už čoskoro!

Nazbierané a uskladnené koraly určené na výskum
Zdroj: Great Barrier Reef Legacy

___________________________________________________________________________________

Paul Myers, operačný manažér v Great Barrier Reef Legacy

Pracuje v oblasti turizmu takmer desať rokov. Pred pár rokmi si všimol  zmeny na koralovom útese. To, čo miloval,  mu umieralo pred očami. Hľadal preto spôsob, ako byť užitočným a pomôcť. To ho priviedlo k organizácii Great Barrier Reef Legacy. Ako tím chcú vytvoriť komunitu, ktorá je napojená na vedu na koralovom útese, pretože veria, že ak ľudia spolupracujú, je stále šanca zachrániť tento unikátny ekosystém na našej Planéte.

Paul Myers na Expedícii „Hľadanie super koralov“
Zdroj: Paul Myers

__________________________________________________________________________

Daniela Piršelová

Zdroje:

www.greatbarrierreeflegacy.org

www.climatecouncil.org.au

www.floridaykeys.noaa.gov

Foto:

Great Barrier Reef Legacy

Pixabay

 



zobraziť dalšie