Dnes je 15. mája a meniny má Žofia

Lietajúca veterná turbína Altaeros

14. januára 2020

Turbína, ktorá sa vznesie do nevídanej výšky, nie je hrozbou pre migrujúce vtáctvo a dokáže generovať dvakrát viac energie, ako pozemné turbíny.

Spoločnosť Altaeros Energie vznikla na Massechusettskom technologickom inštitúte. Na prototype veternej turbíny novej generácie začala pracovať už v roku 2010. Vtedy získala finančnú podporu od americkej nadácie National Science Fundation, podporujúcej perspektívne vedecké a technologické inovácie. Naplno sa tak mohla venovať výskumu novej, nízko nákladovej tkaniny a jednoducho inštalovateľnej modulárnej turbíne. V súčasnosti spoločnosť získava kapitál na postupnú komercializáciu technológie. Veterná turbína Altaeros môže byť veľkým prínosom v oblasti čistej technológie.

Zdroj: www.medium.com

Jednoduchá konštrukcia

Z hľadiska funkčnosti sú v prípade turbíny kľúčové jedinečné materiály, všetky vyrobené na mieru, novátorský aerodynamický dizajn a inovatívne kontrolné systémy. Kanálmi v plášti turbíny preniká hélium, celá konštrukcia je aj napriek svojej veľkosti veľmi ľahká, pri vzlete využíva auto stabilizačný systém, reagujúci na vztlak. Turbína je lanami ukotvená k pojazdnej pozemnej stanici.

Ako to funguje

Väčšina komerčných veterných turbín siaha približne do výšky 150 metrov. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je turbína umiestnená, tým je efektívnejšia. Altaeros sa dokáže vzniesť až do zatiaľ bezkonkurenčných 600 metrov nad zem. V takejto výške je vietor  silnejší, stálejší a 8 až 10 krát rýchlejší. Práve vďaka tomu vyprodukuje Altaeros dva krát viac energie ako bežné veterné turbíny. Na rozdiel od nich je zhotovená z ľahkých, a pevných kompozitných materiálov, no funguje na rovnakom princípe. Rotujúce listy sú hriadeľom napojené na generátor a špeciálny kábel zvádza energiu do pozemnej stanice.

Ďalšie výhody

Turbína je flexibilná, plne automatická, jej inštalácia trvá menej ako 24 hodín. Vďaka tomu, že ju možno pomerne jednoducho premiestniť, je ideálnym riešením pre odľahlejšie ľudské sídla, v oblastiach postihnutých pohromou či na základniach uprostred divočiny.

Je ekologickejším variantom, než využívanie fosílnych palív a vďaka listom ukrytým v plášti, nebude nebezpečenstvom pre migrujúce či v danej oblasti sa vyskytujúce vtáky. Napokon vo výške 600 metrov nad zemou ich pravdepodobne poletuje len veľmi málo.

Turbína je vybavená internetovou platformou, sú na nej umiestnené senzory a zariadenia monitorujúce poveternostné podmienky. Jej výroba a inštalácia je podľa výrobcu cenovo výhodnejšia, než výstavba komerčnej veternej elektrárne.

Vzhľadom na stúpajúci dopyt po zelenej energii a na uskália, ktorým tieto technológie čelia (nestálosť poveternostných podmienok, ochranné prírodné pásmo či hornatý terén) by mohla byť vznášajúca sa turbína vďačným prínosom a inšpiráciou aj do budúcnosti.

Zdroj:
www.medium.com

Titulné foto:
Pixabay

 

 

 



zobraziť dalšie