Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Maľba ako filter vzduchu

30. novembra 2020

Nachádza sa na budove v poľskej Varšave. Maľba kvetov má okrem estetickej funkcie aj priaznivý vplyv na vzduch v meste.

Zhoršujúce sa znečistenie v mestách, obzvlášť v tých veľkých, si vyžaduje čoraz viac pozornosti a inovatívnu kreativitu. Vzduchový filter môže mať rôzne podoby, no táto nás veľmi milo prekvapila. Nachádza sa v hlavnom meste nášho suseda a vznikla v rámci environmentálnej iniciatívy amerického výrobcu svetoznámych tenisiek Converse, s názvom City Forest campaign. Prečo práve „mestský les“? Odpoveďou je samotná maľba.

Zdroj: www.conversecityforests.com

Tvorme spoločne pre budúcnosť

Nástenná maľba sa nachádza na budove v centre mesta, priamo oproti jednej z najľudnatejších zastávok metra „Politechnika“. Pestrofarebný botanický motív smejúcich sa kvetov celkom rozžiaril ulicu a vďaka svojej veľkosti je maľba dobre viditeľná aj z väčšej diaľky. Obrázok navrhli poľskí umelci, Maciek Polak a Dawid Ryski. Na budovu ho preniesla miestna umelecká skupina Good Looking Studio.  V hornej časti maľby je dobre čitateľné motto „Tvorme spoločne pre budúcnosť“, ktoré je súčasne výzvou a správou pre všetkých okoloidúcich. Správou o tom, že je tu nádej. Podľa hovorcu spoločnosti Converse, sa mnohým mestám na svete darí zmenšovať, obmedzovať znečistenie ovzdušia. Varšava môže byť takisto jedným z nich.

Zdroj: www.goodlooking.pl

Jedinečné pigmenty

Spoočnosť Converse využila obdobie celkového spomalenia či dočasného pozastavenia výroby, a teda aj úbytku znečistenia v tomto roku a vyčlenila finančné prostriedky na nástenné maľby vo vybraných svetových mestách. Farba, ktorá je na budovu nanesená má jedinečnú schopnosť. KNOxOUT, ako sa farba nazýva, odbúrava z ovzdušia polutanty. Pigmenty, ktoré s v nej nachádzajú reagujú s oxidmi dusíka (NOx) z automobilov a priemyslu. Slnečné žiarenie tu zohráva úlohu katalyzátora. Pri kontakte s nástennou moľbou za prítomnosti slnečného žiarenia sa oxidy dusíka menia na vodu, malé množstvo CO2 a dusičnan vápenatý. Ten sa z maľby zmyje pri najbližšom daždi a celý proces pokračuje.

Zdroj: tamže

Mestský les

Zmyslom a cieľom týchto malieb je nahradiť funkciu stromov na miestach, kde je nemožné stromy vysadiť. Nástenná maľba vo varšavskej veľkosti je údajne schopná zastúpiť úlohu 720 stromov. Varšava je tretím (po Bangkoku a Belehrade) zo zoznamu 12 miest, kde majú tieto namaľované lesy prispieť k zlepšeniu ovzdušia. Dohromady by mali tieto urbanistické diela nahradiť prácu viac ako 3 tisícov stromov. Medzi vybrané mestá patrí Lima, Sydney, Jakarta, Manila, Sao Paulo, Santiago, Johannesburg, Melbourne, Bogota a Panama City.

Zdroj: tamže

Budúcnosť

Obaja autori poľského návrhu veria, že v budúcnosti zmiznú z miest samoúčelné bilboardy a nahradia ich podobné maľby. Prírodný motív, ktorý si vybrali je súčasne odkazom, že príroda je úžasným zdrojom inšpirácie, nekonečných možností tvarov, farieb a foriem.

Zdroj:
www.euronews.com
www.boredpanda.com

Titulné foto:
Wikipedia



zobraziť dalšie