Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Nábytok z recyklovaných materiálov

2. apríla 2018

Smartfónom, plechovkám a cigaretovým ohorkom vdychuje nový život, odpad premieňa na poklad a problém na príležitosť. Nábytok spoločnosti Pentatonic.

Netradičná nábytkárska firma Pentatonic ponúka na svojej stránke nábytok, vyrobený z recyklovaných materiálov. Hoci to nie je žiadna horúca novinka, na nábytok z recyklovaných plechoviek, cigaretových ohorkov, smartfónov či plastových fliaš možno natrafiť zatiaľ celkom ojedinele. Spoločnosť  Pentatonic predstavila svoje prvé výrobky len minulý rok v septembri, v rámci festivalu dizajnu v Londýne.

Zdroj: www.dezeen.com

Vydarený začiatok

Vtedy šlo o start-upovú spoločnosť, ktorej cieľom bolo radikálne transformovať konzumnú kultúru, pomocou nábytku a ďalších dizajnových kúskov, vyrobených z potravinového, elektrického, plastového a textilného odpadu. Prvú kolekciu tvoril prispôsobiteľný skladací nábytok, vyrobený len z recyklovaných materiálov.

Podľa slov hlavných dizajnérov a zakladateľov spoločnosti, Jamie Halla a Johann Boedeckera, pri výrobe istého typu nábytku musí byť použitý aj istý typ odpadu. Voľba tak závisí od požadovaných vlastností, ktoré má výrobok mať. Ak celý proces zjednodušíme, vyselektovaný odpad prejde recyklačným procesom a pomocou technológie vstrekovania, je roztavený recyklovaný materiál naplnený do foriem.

Stoly a stoličky sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné zložiť aj bez pomoci nástrojov. Namiesto jednotlivých dielov sa k sebe jednoducho pripájajú celé konštrukcie. Na spoje sa používa netoxické lepidlo alebo živica. Celý „skladací“ proces je tak nenáročný, rýchly a vzniká pri ňom minimum odpadu.

Ďalší krok ku globálnej zmene

Hall a Boedecker veria, že sa im pomocou ich výrobkov a technologického postupu podarí zmeniť tvár nábytkárskeho priemyslu. Nastala na to tá správna doba, pretože ľudia sú stále viac informovaní a zaujímajú sa o environmentálne otázky. Hľadajú trvalo udržateľné a zdravé alternatívy, ktoré by sa mohli stať súčasťou ich každodenného života. Zároveň prichádzajú na trh stále nové technológie  a postupy, ktoré dokážu vyrábať produkty šetrne k prostrediu.

Spoločnosť Petatonic je reprezentantkou cirkulárneho ekonomického systému. Zákazník môže zaslať použitý nábytok, ktorý už nechce naspäť spoločnosti. Ten sa recykluje a vyrobia sa z neho nové kúsky. Odkúpenie starého nábytku ako zdroja nového materiálu je v oblasti bytového dizajnu novinkou, na rozdiel od cirkulárneho modelu, ktorý sa v posledných rokoch dostáva stále viac do všeobecného ekonomického povedomia.

Pentatonic spustila svoju výrobu vďaka štedrým sponzorom, respektíve investorom ako je štúdio Miniwiz, spoločnosť Chinese Technology a či komora nemeckých environmentálnych právnikov.

Pokračuje v práci

Po úspešnom úvode, predstavila v marci tohto roku Pentatonic ďalšie svoje nápaditéprodukty. V spolupráci so spoločnosťou Snarkitecture vytvorila kolekciu modulárneho nábytku z recyklovaného odpadu, ktrého súčasťou boli počítačové komponenty, plechovky, ale aj jednorázové poháre na kávu.

Zdroj: www.dezeen.com

Zdá sa, že spoločnosť sa zabehla a môžeme sa tešiť na jej ďalšie štýlové a ekologické produkty. Určite v tom však nezostane sama. Stále viac dizajnérov hľadá spôsoby a cesty novej, zodpovednej a k prostrediu šetrnej výroby esteticky zaujímavých kúskov, častokrát zapajajúc do procesu cirkulárny model ekonomiky.

Zdroj:
www.dezeen.com
www.dezeen.com
www.pentatonic.com

Titulné foto:
Pxhere



zobraziť dalšie