Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Odpad z pivovarov možno premeniť na uhlie

28. novembra 2019

Vedľajším produktom celosvetovo obľúbeného nápoja je nemalý odpad, prevažne organický. Anglickí výskumníci objavili spôsob, ako ho možno zhodnotiť.

Varenie piva má svoju dlhú a legendami opradenú históriu. Predpokladá sa, že tento nápoj vo svojej najstaršej podobe existuje už viac ako 8000 rokov a objavuje sa už u Sumerov. Istý sumerský farmár, ako to už býva, celkom náhodou, objavil jačmenný slad. Najskôr mu zmokla úroda, a keď sa ju snažil vysušiť na slnku, škrob obsiahnutý v jačmeni sa zmenil na cukor. Prvé pivo však údajne vzniklo zo zmoknutého chleba. Či už tak alebo onak, Sumeri pivo poznali. Svedčí o tom aj existencia bohyne Ninkasi, ktorej je tento lahodný mok zasvätený. Dnes sa pivo varí azda v každom kúte sveta a na výber je množstvo jeho druhov. Pivovarnícke spoločnosti však nie sú žiadnou výnimkou a tak ako vo väčšine výroby aj tu vzniká množstvo odpadu a odpadových vôd.

Použitý jačmeň. Zdroj: www.wikimedia.org

Podľa odhadu výskumníkov z Kráľovskej Univerzity v Belfaste, ktorí prišli na to, ako tento odpad zhodnotiť, vyprodukujú pivovary v Európskej Únii 3,4 milióna ton odpadu z použitého jačmeňa ročne. Tento odpad sa nijako ďalej nespracúva, čo je podľa výskumníkov škoda.

Aktívne (drevené) uhlie

Po vedením doktora Ahmeda Osmana sa vedeckému tímu z Kráľovskej univerzity podarilo vyvinúť pomerne nenáročný postup, ako z jačmenného odpadu získať aktívne uhlie.

Celý proces začína vysušením odpadu. Nasleduje dvojfázové chemické a tepelné ošetrenie, pri ktorom sa využíva kyselina fosforečná a hydroxid draselný. To, čo z takto spracovaného odpadu ostane je konečný produkt.

Vzniknuté uhlie možno využiť ako palivo na vykurovanie domácností, brikety do grilu alebo ako súčasť filtračných zariadení na vodu.

Technológia premeny jačmenného odpadu na aktívne uhlie je navyše ohromne efektívna, čo sa množstva získaného uhlia týka. Z jedného kilogramu odpadu sa dá vyrobiť dostatočné množstvo uhlia, aby ním bolo možné pokryť 100 futbalových ihrísk!

Zdroj: sciencemeetsfood.org

Podpora lokálnej ekonomiky

Okrem aktívneho uhlia by sa pomocou danej technológie dali podľa výskumníkov z Belfastu vyrobiť aj karbónové nanorúrky, často označované za supermateriál budúcnosti. Sú súčasťou lepších batérií, tranzistorov, ale napríklad aj umelých (náhradných) svalov.

Pri takomto širokom spektre využitia by mohlo byť obrovskou výhodou, že do Európy by sa viac nemuselo dovážať aktívne uhlie. Väčšina tekutých foriem uhlíka je exportovaná zo stredného východu, zatiaľ čo tuhá forma, drevené peletky, pochádza prevažne z USA.

V prípade, že by sa technológia uchytila, zabili by sa, ako sa vraví, tri muchy jednou ranou. Zhodnotenie odpadu, upcyklácia, posilnenie lokálnej ekonomiky v pivovarníckych regiónoch a zníženie emisií, súvisiacich s prepravou.

Ahmed Osman je presvedčený, že technológa má svoju budúcnosť a ponúka vysoko kvalitný produkt s pridanými hodnotami.

Zdroj:
www.newatlas.com
www.onlinelibrary.wiley.com
www.domaci-pivovar.sk

Titulné foto:
Pxhere

 

 



zobraziť dalšie