Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Okná ako nové solárne panely ?

9. marca 2020

Aj to sa môže stať čoskoro skutočnosťou. Z nového priehľadného materiálu možno vyrobiť okná aj solárne články súčasne.

Technologickú inováciu predstavili vedci z Univerzity v Michigan už minulé leto.  Ide o transparentný materiál, vďaka ktorému by sa mohla solárna technológia podstatne rozšíriť v oblasti stavebníctva, a tiež zmeniť spôsob dobíjania elektronických zariadení. Z priehľadného solárneho panelu možno vyrobiť okná, iné časti budov, a tiež displeje na telefóny, tablety či notebooky.

Zdroj: www.unsplash.com

Skratka TLSC

Je skratkou pre názov nového materiálu – transparent luminescent solar concentrator (transparentný svetielkujúci solárny koncentrátor). Na rozdiel od štandardného tmavého solárneho panelu, ktorý svetlo pohlcuje a premieňa na energiu, funguje transparentný solárny panel na odlišnom spôsobe zachytávania svetla. Organické soli, obsiahnuté v materiáli, pohlcujú len neviditeľné spektrum infračerveného a ultrafialového svetla. Pomocou klasického fotovoltaického článku je potom toto UV a infra žiarenie premenené na elektrickú energiu.

Podľa slov Richarda Lunta, asistujúceho profesora Michigan State University, ktorý sa na vývoji transparentného solárneho panelu podieľal, možno tento materiál nastaviť tak, aby zachytával len UV a krátke infračervené vlnové dĺžky. Tie môžu následne žiariť na inej vlnovej dĺžke. K premene na elektrickú energiu dochádza na okrajoch panelu, kde sú umiestnené už spomenuté fotovoltaické pásiky.

Komerčné využitie

Lunton priznáva, že cieľom novej technológie nie je nahradiť tú štandardnú. Pravdepodobne ňou nebude možné ani napojiť celú budovu. No stále sa bavíme o podstatnom množstve energie. Dostatočnom pre fungovanie osvetlenia, či nabíjania elektroniky, ktorú denne používame. Lunton preto verí, že táto technológia má veľký komerčný potenciál.

Solárna budúcnosť

Podľa prieskumu z roku 2016 z dát Bloomberg New Energy Finance (BNEF) je solárna energia zatiaľ najlacnejším alternatívnym zdrojom energie. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zas predpovedá, že do roku 2050 pôjde o hlavný energetický zdroj na globálnej úrovni.

Inovácie tejto technológie sa zameriavajú predovšetkým na to, aby sme ju získavali čo najefektívnejšie, v potrebnom množstve a pri čo najnižších nákladoch. Tak, aby bola dostupná pre každého priemerného obyvateľa planéty.

Solárna energia ašpiruje na to, že sa stane najlacnejšou v podstate „donekonečna“ (respektíve do zániku Slnka) obnoviteľnou energiou, ktorú si bude môcť dovoliť každý. Možno na ňu preto nahliadať ako na predstaviteľku akejsi energetickej spravodlivosti či rovnoprávnosti.

Zdroj:
ww.truththeory.com

Titulné foto:
ImaArtist



zobraziť dalšie