Dnes je 22. novembra a meniny má Cecília

Prvý férový smartfón na svete.

25. januára 2018

Fairphone je, podľa slov jeho tvorcu, prvým etickým modulárnym smartfónom na trhu. Prečo ho za taký možno považovať a čo ho činí celkom výnimočným? Prečítajte si!

Príbeh z Afriky

Každý nový vynález má svoj príbeh. Ten, ktorý stojí za vznikom Fairphonu sa začína vo východnej časti Konga, presnejšie v Konžskej demokratickej republike. Z tohto druhého najväčšieho štátu na africkom kontinente pochádza väčšina minerálov a kovov, ktoré sú základným materiálom pri výrobe mobilných telefónov. Od roku 1998 sa o nerastné bohatstvo na konžskej pôde vedú vojnové konflikty, do ktorých je zapojených 6 ďalších krajín a niekoľko milícií. Lupiči a rebeli rabujú čo sa dá a zo zisku platia svoje kampane.  V krajine si tieto trvalé nepokoje už vyžiadali milióny životov.

Zdroj: www.wyborcza.pl

Práve na túto alarmujúcu skutočnosť chcel Bas Van Abel, dizajnér a hlava projektu Fairphone, v prvom rade upozorniť. Projekt sa preto začal ako kampaň, ktorá hľadala spôsob, ako zviditeľniť situáciu v Kongu a ako šíriť osvetu o tom, čo sa za výrobou mobilných telefónov skrýva. A čo môže byť lepšie, než poukázať na problém tak, že vymyslíme jeho alternatívne riešenie? Takto sa zrodila myšlienka, vyrobiť smartfón, ktorý bude etický a trvalo udržateľný.

Bas Van Abel a niekoľko jeho spolupracovníkov spustili v roku 2013 crowdfundingovú kampaň, ktorá bola taká úspešná, že to prekvapilo aj ich samých. V predpredaji, kým vôbec vyrobili prvý kus, dostali hneď 25 tisícovú objednávku. Podarilo sa im teda predať už samotný koncept Fairphonu. Ako sám Van Abel pri rozhovore pre BBC priznal, keď videl, koľkých ľudí oslovila jeho idea, rozplakal sa plný obáv, či vôbec dokáže ich očakávania naplniť. Bola to pre neho celkom nová a nepreskúmaná oblasť. Jeho niekdajšie obavy však boli zbytočné. Do februára minulého roka sa stalo majiteľom Fairphonu 125 tisíc ľudí, spoločnosť prevzala od Ghany 100 tisíc kusov starých telefónov, znova použila minerály a kovy v nich obsiahnuté a predala 70tisíc náhradných dielov. Samozrejme, popularita Fairphonov ďalej rastie, spolu s ňou rastie aj spoločnosť, ale aj výzvy, ktorým čelí a ciele, ktoré chce naplniť.

Zdroj: www.wikimedia.com

Prečo je Fairphone fér?

Čo robí z tohto smartfónu etický a trvalo udržateľný produkt? Spôsob, akým sa jeho výrobcovia snažia o to, aby mal ich smartfón pozitívny environmentálny a spoločenský dopad, od začiatku do konca jeho životného cyklu. To znamená:

  1. Férové materiály – spoločnosť sa snaží predovšetkým o to, aby materiály, z ktorých vyrába, pochádzali z nekonfliktných oblastí , fairtrade lomov alebo z oblastí, ktoré ostali konfliktami, či bezohľadnou ťažbou najviac postihnuté. Ďalším jej cieľom je nahradiť klasicky používané materiály, menej toxickými a bezpečnejšími alternatívami. Aj preto je jeden z jej projektov zameraný na výskum a vývoj týchto materiálov. A napokon, snaží sa o čo najväčšiu možnú mieru recyklácie, opakovaného použitia a čerpania z obnoviteľných zdrojov.

    www.newsweek.com
  2. Dizajn, ktorý dlho vydrží – Fairphone sa snaží o jednoduchý a nadčasový dizajn. No ešte dôležitejšie je, že ide o modulárny typ smartfónu. To znamená, že väčšinu jeho komponentov možno rýchlo a jednoducho vymeniť. Napríklad, poškodený displej je možné vymeniť za menej, než minútu. Náhradné diely 6 modulov, z ktorých sa Fairphone skladá, sú dostupné v predajniach, či na stránke spoločnosti. Zmyslom modularity je obmedziť rozmáhajúci sa trend, ktorého hlavnou myšlienkou je, mať nový smartfón každých 18 mesiacov. Spolu s jeho nenáročným servisom sa snaží Fairphone zabrániť zmnožovaniu elektronického odpadu.

    Zdroj: www.newsweek.com
  3. Dobré pracovné podmienky – v mene dlhodobého pozitívneho dopadu, spolupracuje spoločnosť s rôznymi výrobcami, ale aj s expertmi z oblasti pracovného práva a neziskovými organizáciami na realizácii inovatívnych programov, ktorých zámerom je vytvorenie nielen dôstojných pracovných podmienok, ale celkovo uspokojivého a príjemného pracovného prostredia. Prioritou je tiež podpora otvorenej komunikácie medzi zamestnancami a manažmentom. Fairphone je zároveň jedným z aktívnych členov Clean Electronics Production Network (CEPN), iniciatívy, ktorá sa snaží o minimalizáciu možnosti vystavenia toxickým chemikáliám pracovníkov, počas výrobného procesu ,v elektronickom priemysle všeobecne.
  4. Recyklácia a opakované použitie – pod týmito dvoma pojmami sa skrýva viac, než len použitie starých materiálov v novom výrobnom procese. Fairphone skúma a hľadá najlepšie dostupné metódy recyklácie elektroniky a snaží sa, čo najviac sa priblížiť konceptu cirkulárnej ekonomiky. Zbiera použité telefóny z rozvojových krajín a vyzýva svojich zákazníkov, aby sa zapojili do recyklačných programov, ktoré ponúka. Predáva náhradné diely a poskytuje servisné príručky, aby si zákazník dokázal opraviť telefón aj sám a vydržal mu čo najdlhšie. Jednotlivé moduly Fairphonu sú vyrobené z kvalitných a trvácnych materiálov s dlhou životnosťou.
Zdroj: www.fairphone.com

Nad celým, takto zameraným výrobným procesom panuje navyše snaha, o čo najväčšiu transparentnosť. Súčasťou filozofie tohto konceptu je totiž nielen právo, ale aj povinnosť zákazníka, oboznámiť sa s pôvodom svojho nového smartfónu. Ako bol vyrobený, odkiaľ pochádzajú jednotlivé jeho časti, z čoho sú zložené atď. Transparentný je dokonca aj obchodný model spoločnosti – teda presný popis toho, aké položky tvoria cenu, za ktorú si Fairphone zákazník kupuje.

V súčasnosti je na trhu vlajkový produkt, Faiphone 2 so systémom Android 6.0 a Android 7.0 Nougat. Je dostupný aj u nás a jeho cena je 525 eur.

Zdroj:
www.fairphone.com
www.bbc.com
Titulné foto:
Twitter

 

 



zobraziť dalšie