Fairphone je, podľa slov jeho tvorcu, prvým etickým modulárnym smartfónom na trhu. Prečo ho za taký možno považovať a čo ho činí celkom výnimočným? Prečítajte si!
Každý nový vynález má svoj príbeh. Ten, ktorý stojí za vznikom Fairphonu sa začína vo východnej časti Konga, presnejšie v Konžskej demokratickej republike. Z tohto druhého najväčšieho štátu na africkom kontinente pochádza väčšina minerálov a kovov, ktoré sú základným materiálom pri výrobe mobilných telefónov. Od roku 1998 sa o nerastné bohatstvo na konžskej pôde vedú vojnové konflikty, do ktorých je zapojených 6 ďalších krajín a niekoľko milícií. Lupiči a rebeli rabujú čo sa dá a zo zisku platia svoje kampane. V krajine si tieto trvalé nepokoje už vyžiadali milióny životov.
Práve na túto alarmujúcu skutočnosť chcel Bas Van Abel, dizajnér a hlava projektu Fairphone, v prvom rade upozorniť. Projekt sa preto začal ako kampaň, ktorá hľadala spôsob, ako zviditeľniť situáciu v Kongu a ako šíriť osvetu o tom, čo sa za výrobou mobilných telefónov skrýva. A čo môže byť lepšie, než poukázať na problém tak, že vymyslíme jeho alternatívne riešenie? Takto sa zrodila myšlienka, vyrobiť smartfón, ktorý bude etický a trvalo udržateľný.
Bas Van Abel a niekoľko jeho spolupracovníkov spustili v roku 2013 crowdfundingovú kampaň, ktorá bola taká úspešná, že to prekvapilo aj ich samých. V predpredaji, kým vôbec vyrobili prvý kus, dostali hneď 25 tisícovú objednávku. Podarilo sa im teda predať už samotný koncept Fairphonu. Ako sám Van Abel pri rozhovore pre BBC priznal, keď videl, koľkých ľudí oslovila jeho idea, rozplakal sa plný obáv, či vôbec dokáže ich očakávania naplniť. Bola to pre neho celkom nová a nepreskúmaná oblasť. Jeho niekdajšie obavy však boli zbytočné. Do februára minulého roka sa stalo majiteľom Fairphonu 125 tisíc ľudí, spoločnosť prevzala od Ghany 100 tisíc kusov starých telefónov, znova použila minerály a kovy v nich obsiahnuté a predala 70tisíc náhradných dielov. Samozrejme, popularita Fairphonov ďalej rastie, spolu s ňou rastie aj spoločnosť, ale aj výzvy, ktorým čelí a ciele, ktoré chce naplniť.
Čo robí z tohto smartfónu etický a trvalo udržateľný produkt? Spôsob, akým sa jeho výrobcovia snažia o to, aby mal ich smartfón pozitívny environmentálny a spoločenský dopad, od začiatku do konca jeho životného cyklu. To znamená:
Nad celým, takto zameraným výrobným procesom panuje navyše snaha, o čo najväčšiu transparentnosť. Súčasťou filozofie tohto konceptu je totiž nielen právo, ale aj povinnosť zákazníka, oboznámiť sa s pôvodom svojho nového smartfónu. Ako bol vyrobený, odkiaľ pochádzajú jednotlivé jeho časti, z čoho sú zložené atď. Transparentný je dokonca aj obchodný model spoločnosti – teda presný popis toho, aké položky tvoria cenu, za ktorú si Fairphone zákazník kupuje.
V súčasnosti je na trhu vlajkový produkt, Faiphone 2 so systémom Android 6.0 a Android 7.0 Nougat. Je dostupný aj u nás a jeho cena je 525 eur.
Zdroj:
www.fairphone.com
www.bbc.com
Titulné foto:
Twitter