Dnes je 3. decembra a meniny má Oldrich

Prvý oceánsky lapač odpadu je už v prevádzke

10. septembra 2018

Najdlhší oceánsky lapač odpadu, ktorého úlohou bude vyčistiť odpadkovú zápchu v tichom oceáne bol spustený na hladinu. Ide o prvý z flotili 60 lapačov.

Keď sa vízia stáva realitou

Približne pred rokom sme vás na našej stránke informovali o veľmi sľubnej technológii, ktorá by mohla účinne riešiť problém plastového zamorenia v oceáne. Boyan Slat, študent techniky, nádejný mladý vynálezca a v súčasnosti aj riaditeľ vlastnej firmy, predstavil návrh tejto technológie s prozaickým názvom The Ocean Cleanup v rámci projektu TEDx už v roku 2012. Šlo o unikátny morský lapač odpadu, poháňaný morským prúdením. Odvtedy zariadenie, mladý vynálezca aj jeho firma ušli dlhú cestu.

Mladý vynálezca a v súčasnosti riaditeľ firmy The Ocean Cleanup, Boyan Slat z Holandska. Zdroj: www.theoceancleanup.com

Po 273 modelových testoch, 6 prototypoch testovaných na hladine, komplexnom zmapovaní veľkej tichooceánskej odpadovej zápchy (The Great Pacific Garbage Patch) realizovanej pomocou 30 plavidiel a lietadla a po niekoľkých technických inováciách bol v soboru, 8. septembra 2018, spustený na hladinu zálivu v
San Franciscu, System 001.

System 001 – prvý lapač odpadu spustený na hladinu v San Franciscu. Zdroj: tamtiež

Lacnejší a omnoho efektívnejší

Prvý oficiálny lapač v zábehu sa momentálne nachádza zhruba 700 kilometrov od pobrežia. V najbližších 3 až 5 dňoch ho čaká transfer do testovacej oblasti v Tichom oceáne, kde prebehne vôbec prvá inštalácia a konfigurácia lapača do tvaru písmena U, v ktorej bude ďalej vykonávať svoju funkciu. V testovacej oblasti bude lapač pozorovaný a monitorovaný asi dva týždne. Ak pôjde všetko tak, ako má, vypláva smerom k veľkej tichooceánskej odpadkovej zápche. Bude to dlhá cesta. Pri rýchlosti približne 4 až 7 kilometrov za hodinu bude musieť lapač k zápche preplávať takmer 2000 kilometrov. Po tom, čo k nej dorazí, vytvorí písmeno U a spustí sa proces čistenia, počas ktorého bude neprestajne monitorovaný tak lapač ako aj jeho prostredie.
Na rozdiel od konvenčných postupov, využívajúcich na zber odpadu v mori lode a siete, je pasívny systém nielen ekologickejší , ale aj omnoho efektívnejší. To, čo by lodiam podľa odborníkov trvalo možno až tisíc rokov a stálo bilióny dolárov, by mala flotila lapačov zvládnuť za dekádu a zlomok nákladov.

System 001 mieri do testovacej oblasti v Tichom oceáne, kde prebehne inštalácia do tvaru písmena U.

Pasívny a ekologický

Systém pozostáva zo 600 metrov dlhého plaváka, vznášajúceho sa na hladine a plášťa, siahajúceho 3 metre pod hladinu. Plavák nadnáša celý systém a vďaka vztlaku zabraňuje prechodu plávajúceho odpadu ponad lapač.Plášť zachytáva drobné úlomky a mikroplasty pod hladinou.

Prívlastok pasívny si systém vyslúžil vďaka tomu, že je poháňaný morským prúdom,rovnako ako odpad, ale tiež vetrom a vlnami. Tieto tri sily umožňujú, že sa systém pohybuje rýchlejšie, než odpadky. Tie sú totiž na rozdiel od plaváka zväčša tesne pod hladinou. Lapač v tvare U tak plávajúci odpad zachytáva a zhromažďuje v strede.

Lapač odpadu pozostáva z dvoch základných častí, zo 600 m dlhého plaváku a 3 m širokého plášťa.

Plášť dodáva lapaču stabilitu, ale pomáha mu aj prispôsobiť sa prúdu a vetru. Vďaka tomu, smeruje lapač tam, kam aj väčšina odpadu.

Súčasťou výbavy systému sú aj ďalšie, solárne napájané, elektronické zariadenia ako osvetlenie, takzvaný anti-kolízny systém, kamery, senzory a satelitné antény. Vďaka nim je možná komunikácia s lapačom, jeho monitorovanie a zber zaznamenaných dát. Všetok zachytený odpad vyzbiera v určitých intervaloch pomocné plavidlo a odvezie ho na pevninu. Tu bude odpad roztriedený a recyklovaný.

Takto by mal systém spoločnosti The Ocean Cleanup vyzerať po to, čo prebehne jeho úspešná inštalácia-

Systém 001 je prvým z flotily 60 plánovaných lapačov, ktoré by mali byť na oceány a moria vypustené.

Zdroj:
www.theoceancleanup.com

Titulné foto:
Theoceancleanup



zobraziť dalšie