Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

Prvý plne solárny vlak majú v Austrálii

8. marca 2018

Aj železničná doprava prechádza zmenami a snaží sa následovať trend využívania alternatívnych zdrojov. Jedným z dôkazov je aj plne solárny vlak v Byron Bay.

Vlak železničnej spoločnosti  Byron Bay Railroad Company sa na svoje cesty po rovnomennej oblasti v Novom Južnom Walese v Austrálii vydal 16. decembra minulého roku. Ide o prvý vlak na svete, ktorý je plne poháňaný slnečnou energiou a o dôkaz toho, že zelená energia má svoje miesto aj v železničnej doprave.

Zdroj: www.reneweconomy.com.au

Zelená premena dieselového veterána

Solárny vlak v Byron Bay je špeciálne upraveným veteránom medzi vlakmi. Pôvodne bol poháňaný dvoma dieselovými motormi. Jeden z nich je dnes nahradený batériou a elektrickým motorom. Druhý železničná spoločnosť vo vlaku ponechala. Slúži ako záloha pre prípad núdze, aj keď vlaku v jeho chode, vďaka batérii s výkonom 77 kWh, neprekáža ani dočasná oblačnosť. Kapacita batérie je podľa zdrojov rovnaká ako v elektromobile Tesla Model S. Solárny vlak však pri jednej jednosmernej jazde spotrebuje len 4 kWh energie, a tak mu ostáva dostatok „šťavy“ na 12 až 15 jázd pri jednom nabití. Ďalším vylepšením je také nastavenie brzdného systému vlaku, ktoré pri každom spustení bŕzd obnovuje zhruba 25 % použitej energie.  Hlavným zdrojom energie sú, samozrejme, flexibilné 6,5 kilowattové solárne panely, umiestnené na streche dvoch vagónov, z ktorých je súprava zložená.

Zdroj: www.reneweconomy.com.au

Spoločnosť Byron Bay Railroad Company vybudovala tiež 3 kilometre dlhú trať a most, ktorý spája mestečko Byron Bay, kde sa nachádza solárna elektráreň, nabíjacia stanica a depo, s neďalekým rezortom Elements of Byron Bay. Z mesta do rezortu a späť, dokáže previezť 100 sediacich cestujúcich, každú hodinu. Vo vlaku je navyše miesto, vyhradené na státie.

Zaujímavé je, že pôvodne mal vlak po oprave jazdiť ďalej na naftu, no po „nátlaku“ miestnej komunity, ktorá so zavedením dieselového vlaku v tejto oblasti nesúhlasila, pristúpila spoločnosť k hľadaniu alternatívneho riešenia a uspela. Za špeciálnu úpravu vlakovej súpravy z roku 1949 je však zodpovedná spoločnosť Lithgow Railway Workshop. Tá do veľkej miery zachovala pôvodný vzhľad vlaku, ktorý bol vyrobený rovnakou technológiou, z ľahkého hliníka, aká sa používala v tom čase aj pri výrobe bombardérov.

Budúcnosť železničnej dopravy

Solárny pohon v automobilovom priemysle je ešte vždy výzvou. Autá si vyžadujú množstvo energie, často zastavujú a štartujú a premiestňujú sa medzi svetlom a tieňom. Navyše sú vzhľadom k svojej veľkosti dosť ťažké a majú málo miesta na dostatok solárnych panelov.

Vlaky, naopak, jazdia po fixných tratiach a možno ich rýchlo dobyť na každej zastávke, pomocou statických solárnych panelov. Práve preto sú vhodnými kandidátmi pre projekty obnoviteľnej energie. Len minulý rok pribudli dva, v Holandsku a Indii.

Od januára 2017, veterné turbíny z holandských elektrární dodávajú holandským národným železniciam všetku potrebnú energiu. V júli 2017 zas indická železničná spoločnosť spojazdnila vlakové súpravy, v ktorých solárna energia napája všetky elektronické zariadenia vo vlaku, ako svetlo, monitory, dvere, toalety atď.

Anglické železnice takisto prechádzajú k solárnej alternatíve a majú v pláne takto napájať 10 % celkovej dopravy.

A vo vývoji je už aj prvý vlak na vodíkové palivové články, ktorého jedinou „emisiou“ je čistá voda.

Aj keď ide zatiaľ o prvé lastovičky, pri súčasnom tempe technologického pokroku je možné očakávať, že železničná doprava sa postupne stane skutočne ekologickým spôsobom prepravy.

Zdroj:
www.futurism.com
www.reneweconomy.com.au
www.byronbaytrain.com.au

Titulné foto:
Pexels by Irina Kostenich



zobraziť dalšie