Recyklovať! Toľkokrát opakované heslo našej doby. Ešte nestihlo byť ani, ako sa vraví, otrepané a my už vieme, že „len“ recyklácia nestačí.
Recyklácia je jedným z troch základných princípov, takzvaných 3R na ceste k znižovaniu množstva odpadu. Mnohí priaznivci zero waste k ním pridávajú ešte jedno a vzniká štvorica „redukuj“, „použi znova“, „recykluj“ a „kompostuj“ (reduce, reuse, recycle, rot). Všetky sú rovnako dôležité a k skutočnej zmene možno dospieť len ak sa ich budeme snažiť aplikovať všetky. Môže sa to zdať trošku demotivujúce, no pravda je taká, že mnohí ešte nezačali ani poriadne recyklovať a už je viac než jasné, že len to nestačí.
Naša produkcia odpadu zatiaľ ďaleko prevyšuje naše recyklačné schopnosti a možnosti. Ba čo viac, ešte vždy je na trhu veľké množstvo obalov a materiálov, ktoré sa skrátka recyklovať nedajú. A hoci sa o recyklácii veľa hovorí, stále je dosť toho, čo mnohí nevedia. Týka sa to napríklad aj separácie odpadu, prvého kroku recyklácie.
Prečo je stláčanie plastových fliaš také dôležité? Samozrejme, najmä kvôli minimalizovaniu objemu. V prípade plastových fliaš, ktoré sú najrozšírenejším plastovým odpadom je miera ich recyklácie veľmi dôležitá. Má to však aj ďalší dôvod. Nestlačené môžu pod tlakom doslova vystreliť vrchnák, a to či už pri stláčaní v separačnom voze alebo na recyklačnej linke.
Je veľmi dôležité čítať pokyny na jednotlivých separačných košoch. Platí to o každom druhu triedeného odpadu no najviac znova o plastoch. Existujú plasty, ktoré by sme bez váhania vytriedili, a predsa je v tom háčik. Najžiarivejším prípadom sú igelitové jedno rázové vrecúška, ale aj nákupné tašky, kúpeľňové závesy či záhradné hadice. Nejde o to, že by boli doslova nerecyklovateľné. No práve kvôli nim, je nutné niekoľkokrát zastavovať recyklačnú linku, ktorú inak tento odpad zasekne.
Recyklácia niektorých obalov je veľmi sťažená, pretože ich spracovaním získame len málo hodnotné veci o ktoré je malý záujem; recykláciu a jej odbyt komplikuje aj zloženie z viacerých pevne spojených vrstiev rôznych materiálov. Týka sa to hlavne plastov a materiálov vrstvených, ako je napríklad papier laminovaný plastom, plast s hliníkovou fóliou, škatuľový obal na nápoje a mlieko. Sú zložené z 2 – 7 vrstiev plastu, papiera, pre trvanlivé výrobky sa pridáva aj hliníková vrstva.
Firmy vyrábajúce tieto obaly síce uvádzajú, že ich obaly sa dajú recyklovať, no výrobky z tohto recyklátu sú zväčša nie veľmi hodnotné, je o ne slabý záujem. Problémové sú aj všetky tzv. blistrové obaly. Je v nich zabalené obrovské množstvo produktov, vrátane ovocia. Sú vyrobené z vysoko kvalitného plastu a paradoxne je na ich recykláciu potrebné omnoho väčšie množstvo energie, než na výrobu celkom nového obalu.
Vychádzajú v štúdiách životných cyklov ako najškodlivejšie obaly nápojov. Pri styku s potravinami sa hliník môže uvoľňovať a ich pomocou sa dostať do nášho tela. Môže nám spôsobiť ťažké mozgové ochorenia. Preto sa začína oddeľovať od potravín vrstvami plastu – tým sa ale sťažuje, až znemožňuje ich recyklácia. Ale ani recyklácia tenkostenného hliníka nie je ľahká. Používanie hliníka pre obaly je nadmerne škodlivé – namiesto triedenia sa im radšej vyhýbajme.
Mnohé kelímky majú hliníkové viečka potiahnuté plastom (zo zdravotných dôvodov), čo veľmi sťažuje ich recykláciu. Niekedy sa stretávame aj s na pohľad papierovými kelímkami (napr. mliečne krémy, jogurty). Skutočnosť je iná ! Takýto kelímok by o chvíľu premokol a obsah sa znehodnotil – tieto papierové obaly sú potiahnuté fóliou alebo impregnované. Tým sa stáva ich recyklácia veľmi problematická.
Na rozdiel od kovu a skla, ktoré možno recyklovať v podstate donekonečna, sa dá ten istý plast recyklovať len 3 krát. Za 50 rokov sme našu produkciu plastu napriek tomu znásobili 200 krát. Alarmujúce je, že plast, ktorý sa v jednom roku vyrobí, dosahuje maximum svojej využiteľnosti už do pol roka.
Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) z 5 dvojlitrových recyklovaných fliaš možno vyrobiť dostatok vlákna na jednu lyžiarsku bundu. Recykláciou jednej sklenenej fľaše sa ušetrí energia, ktorú spotrebuje 100 wattová žiarovka za 4 hodiny.
Nie sú recyklovateľné! Patria do komunálneho odpadu alebo na kompost, v prípade, že sú kompostovateľné.
Ešte vždy je lacnejšie, vyrobiť sklo z piesku ako ho recyklovať. No recyklácia skla je efektívnejšia z energetického hľadiska. Výroba nového skla z recyklovaného si vyžaduje zhruba o tretinu menej energie a vzniká pri nej o polovicu menej emisií.
Aj keď môže byť produkt recyklovaný, skúste ho použiť viackrát a recyklovať ho až na konci životného cyklu. Čo nemožno použiť opakovane, radšej nekupujte. Naopak, nakupujte výrobky z recyklátov. Nákupom recyklovaných produktov podporujete recykláciu ako takú.
Zdroj:
www.priateliazeme.sk
www.familyhandyman.com
www.repurpose.global
hwww.thesustainabilitycooperative.net
Titulné foto:
Repurpose