Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Slamky a jednorazové plasty padli v Británii do nemilosti

30. apríla 2018

Do roka by mali z reštaurácii, rýchlych občerstvení ale aj festivalov v Británii zmiznúť plastové slamky aj ostatné jednorazové plasty.

Slamky a plasty v britskom parlamente

Už vo februári tohto roku sa britský minister životného prostredia, Michael Gove vyjadril, že plastové zamorenie je najväčším globálnym environmentálnym problémom. Zároveň uviedol, že jediným skutočným a dlhodobým riešením tohto problému sú obmedzenia súvisiace s používaním plastových výrobkov. Aj preto prišiel s návrhom, aby boli v krajine zakázané všetky plastové slamky a jednorazové plasty. Ak by tento zámer znemožňovalo členstvo v EÚ, je to podľa neho o dôvod viac, prečo z nej vystúpiť.

Britský minister životného prostredia, vystúpil ako prvý s návrhom zákazu plastových slamiek.
Britský minister životného prostredia, vystúpil ako prvý s návrhom zákazu plastových slamiek.
Zdroj: www.flickr.com

Na poslednom stretnutí vedúcich predstaviteľov Commonwealthu (Commonwealth Heads of Government Meeting 2018), ktorý sa konal 19. a 20. apríla, potvrdila jeho slová aj britská premiérka Theresa May. Zákaz plastových slamiek, jednorazových plastov (ako sú PET fľaše) a čistiacich tampónov do uší by mal krajinu zbaviť všetkých týchto výrobkov do konca budúceho roka.

Do plánu sa už zapojil aj Mc Donald

Zákaz je súčasťou 25 ročného environmentálneho plánu. Jeho cieľom je, eliminovať v Británii všetky plastové výrobky, ktoré možno nahradiť iným materiálom. Briti sú presvedčení, že už týmto prvým zákazom, pomôžu vyčistiť anglické rieky, pláže a takisto oceány, zanesené množstvom plastu.

Plastové slamky tvoria podstatnú časť odpadu, ktorý znečisťuje vodné toky, pláže a moria.
Plastové slamky tvoria podstatnú časť odpadu, ktorý znečisťuje vodné toky, pláže a moria.
Zdroj: www.veggieathletic.com

Plastové slamky sú možno malé a nenápadné, ale ak sa ich len v Británii ročne vyhodí 8,5 bilióna, zdá sa, že ich zákaz je skutočne rozumným krokom. Uznal to zrejme aj jeden z najsilnejších fast foodových reťazcov, Mc Donald, ktorý na pobočkách postupne slamky ruší. Vláda má v úmysle podporiť aj ďalšie spoločnosti a celkovo priemysel, aby sa rýchlejšie adaptovali na nadchádzajúce zmeny.

Úspech s plastovými taškami

Nový zákaz nadväzuje na úspešnú implementáciu zákazu mikroplastov a zavedenia poplatku za plastové tašky. Oba tieto kroky pomohli Británii so značným poklesom plastového odpadu. Poplatky za plastové tašky spôsobili, že sa ich používa až o neuveriteľných 90% menej. V prepočte ide o 9 biliónov kusov jednorazových plastových tašiek. S takýmito výsledkami, sa Briti môžu stať príkladom pre ďalšie krajiny.

V súvislosti s plastovými fľašami navrhuje britská vláda, aby boli pre začiatok zálohované. Tým by sa mala zvýšiť miera ich recyklácie.

Na veľkých festivaloch sú plastové poháre, fľaše a nádoby ekologickým problémom číslo jedna.
Na veľkých festivaloch sú plastové poháre, fľaše a nádoby ekologickým problémom číslo jedna.
Zdroj: www.wikimedia.org

Slamky zmiznú aj z festivalov

Viac ako 60 nezávislých britských festivalov sa zaviazalo, že do roku 2021 zmiznú z ich podujatí všetky nahraditeľné plasty. Asociácia nezávislých festivalov (AIF) tak spustila iniciatívu The Drastic on Plastic iniciative. Jej zámerom je odstrániť postupne z podujatí plastové fľaše, slamky, nádoby na jedlo, nádoby na mydlo a toaletné potreby. Zákaz sa bude vzťahovať aj na rôzne ozdobné predmety, perlete a konfety.

Zdroj:
www.forbes.com
www.independent.co.uk
www.theguardian.com

Titulné foto:
Flickr by Horia Varlan

 

 

 

 

 



zobraziť dalšie