Dnes je 28. januára a meniny má Alfonz

Som hrdý na tím #KtoPomozeSlovensku

6. apríla 2020

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku má veľký zásah a vyvolala na Slovensku nevídanú vlnu solidarity. Ako sa podarila takáto veľká vec na našom malom Slovensku?

Rozprávali sme sa s jedným zo zakladateľov iniciatívy #KtoPomozeSlovensku, Šimonom Šickom.

Tá vlna solidarity ľudí so zdravotníkmi a pracovníkmi „v prvej línii“ je úžasná a zaväzuje nás všetkých k ešte väčšej aktivite,

hovorí  Šimon Šicko z Pixel Federation. Žiadateľmi o pomoc sú nielen nemocnice. Množstvo požiadaviek je aj od záchranných služieb, malých ambulancií a domovov pre seniorov.

 

Ako Vám v hlave skrsol nápad na založenie tejto odvážnej filantropickej iniciatívy?

Sledoval som s obavami a záujmom situáciu v Číne a neskôr v Taliansku. Patrím k ľuďom, ktorí majú radi prehľad v zásadných témach. V určitom momente som si uvedomil, že toto môže byť pandémia, o ktorej hovorí už pár rokov Bill Gates. Sledovali sme s kolegami dáta o korona víruse a komentovali ich. Keď sa situácia zhoršovala a z Talianskej lyžovačky sa vrátili viacerí Slováci domov, poslali sme celú firmu (Pixel Federation) na home office. Na sociálnych sieťach som položil otázku, či niečo nepotrebujú nemocnice a po rozhovore s viacerými, ktorí mali podobný pocit ako ja, že niečo nie je v poriadku a treba nemocniciam pomôcť, sme sa vo štvrtok, 12. marca večer dohodli. Demotivácia, Zuzana Suchová, Lucia Pašková a Lukáš Fila boli spoluzakladatelia našej platformy, ktorá vznikla za účelom pomoci zdravotníckym zariadeniam. Na druhý deň, v piatok večer, sme mali prvú verziu stránky Kto pomôže Slovensku online.

 

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vznikla vo veľmi krátkom čase a zo dňa na deň preletela internetom. V krátkej dobe má za sebou slušné úspechy v podobe veľkého množstva dodávok zdravotníckeho materiálu nielen do sociálnych domovov a menších inštitúcií, pomoc iniciatívy využili už aj oddelenia UNB či rôzne polikliniky. Počítali ste s takýmto okamžitým úspechom a účinkom?

Áno, myslím, že sme mali všetci adrenalín z vážnosti situácie a stave nepripravenosti, v ktorom sa naše zdravotníctvo nachádza. Je neuveriteľné, že sa nám podarilo navrhnúť štruktúru (potrebujem pomoc, chcem pomôcť, chcem prispieť) a nahodiť ju za necelých 9 hodín. Musím povedať, že už od začiatku sme mali veľkú podporu tímov či už v Pixel Federation alebo Curaprox-e. Ďalším hýbateľom bola Nadácia VÚB, ktorá hneď od začiatku prispela sumou 40 000 eur na čističky vzduchu. To nám dalo rámec a krátkodobý cieľ – získať ďalších 50 000 eur. Demotivácia, ktorá bola zakladajúcim členom platformy, oslovila ZOMRI a ďalších influencerov a to nám dalo prvý veľký „kick visibility“ a napomohlo k získaniu financií.

 

Bolo pôvodným zámerom všetko to, čoho sme dnes svedkom, alebo boli Vaše vízie iné, skromnejšie, alebo naopak odvážnejšie? Akým vývinom prechádza zameranie a práca iniciatívy?

Cieľom bolo pomôcť tým, čo stoja v prvej línii. Doktorom, sestričkám a všetkým zdravotníkom. Chceli sme ich za každú cenu ochrániť. Žiaľ, potreby nemocníc nedokážeme naplniť, aj keď doteraz získaná suma 800 000 Eur vyzerá veľkolepo, čiastka, ktorú nemocnice potrebujú, aby dokázali bojovať s covidom-19 je stonásobne vyššia. S pokorou však vnímam, koľko ľudí chce pomôcť a pomáha. Som hrdý na tím ♯KtoPomozeSlovensku. Už vyše 2 týždňov idú na 200 %.

 

Ako sa Vám podarilo nakontaktovať zahraničných dodávateľov v tak krátkom čase? Človeku napadá otázka, ako je to možné, že Šimon Šicko to dokáže, keď vláda SR doteraz informovala o mnohých ťažkostiach a prekážkach. Navyše je internet plný falošných dodávateľov a predražených produktov. Zmenilo sa niečo v medzinárodnej situácii, alebo to máte ako nebodaj ľahšie, než vláda? 

V prvom rade to nie je Šimon Šicko, ale skupina ľudí, ktorí majú jedno spoločné: nechcú sa len prizerať a majú potrebu prispieť svojimi zručnosťami, kde je to potrebné. Nákup je to, kde sme denne v kontakte s rôznymi potenciálnymi dodávateľmi, s rôznymi ponukami. Niektorí sú neuveriteľne hyenistické, niektoré plné nádeje, niektoré špekulatívne. Nechceme sa hrať na odborníkov, ale radíme sa s nimi. Jednak máme garantov, s ktorými sme v dennom kontakte, taktiež komunikujeme s etablovanými a overenými dodávateľmi a konzultujeme s nimi certifikácie. Je to komplikovaný proces a skutočne práve táto sekcia v spolupráci s distribúciou sú pod najväčším tlakom. Musím povedať, že diskusie, ktoré vedieme a dopytujeme sa navzájom, sú náročné, ale pomáhajú nám pozerať sa čo najzodpovednejšie na celý proces, v ktorom určite urobíme aj chyby, ale robíme to najlepšie, ako v danom momente vieme.

 

V súvislosti s karanténou či obmedzením pracovného režimu sa veľa hovorí o „spomalení“, premýšľaní, prehodnocovaní nášho životného štýlu a pod. Mnohí veria tomu, že nás to prebudí a zmení, mnohí predpovedajú ešte hlbšiu krízu. Ako vnímate tieto súvislosti Vy osobne?

Je to zaujímavé, avšak veľmi filozofické rozmýšľanie. Myslím, že aj vzhľadom na fakt, že situácia ešte nie je stabilizovaná, je náročné špekulovať. Určite sa veľa toho zmení. Otázka je, do akej miery a v akom rozsahu a či to bude mať až transformačný efekt na celú spoločnosť. Či to bude mať dopad na hygienický štandard, alebo aj na fungovanie ekonomiky. Sme vysoko adaptabilný druh, vieme sa prestaviť. Už len samotný fakt, koľko ľudí dnes rozmýšľa, ako fungovať v zmenenom socio-ekonomickom systéme nám ukazuje, že zvládneme viac, než si myslíme. Či to bude mať dlhodobý pozitívny dopad na ekológiu a otázky, ktoré s ňou súvisia a trápia nás, je dnes veľmi ťažko hodnotiť. Existujú aj hypotézy, ktoré varujú, že po tejto nútenej pauze sa ekonomika bude musieť rýchlo pozviechať a ešte silnejšie zatlačí ekológiu do kúta. Uvidíme.

Fotokredit: Jiří Turek, Jana Jabůrková



zobraziť dalšie