Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Trvalo udržateľné Lego

22. júna 2020

Výrobca kultovej stavebnice reaguje na potreby generácie, pre ktorú sa trvalá udržateľnosť stáva životným štýlom. V predaji je Lego v eco friendly verzii.

Prvé Lego dieliky, vyrobené z prírodného materiálu (bioplastu)  – cukrovej trstiny sa na trhu objavili už v roku 2018. Dánsky výrobca stavebníc obľúbených na celom svete, tak reagoval na globálny trend nahradzovania plastu inými, udržateľnejšími a ekologickejšími alternatívami materiálov na výrobu produktov masovej spotreby. Požiadavku na zdravšie a k životnému prostrediu šetrné hračky adresovali výrobcovi aj samotní zákazníci, predovšetkým rodičia. Ide o prvé kroky v naplnení záväzku, že do roku 2030 bude výroba Lego stavebníc založená na princípoch trvale udržateľnosti a zero waste.

Zdroj: www.intelligentliving.com

Ropu nahradia obnoviteľné zdroje

Dieliky stavebnice Lego sa od roku 1963 vyrábajú z pevného a trvácneho materiálu, získavaného z ropy (ABS – Akrylonitril-butadién-styrénový kopolymér). Prioritou spoločnosti je, aby trvácne diely do seba navzájom dobre zapadali a bolo tak možné kombinovať aj diely z rôznych setov. Pravdou však je, že nie všetky súčasti stavebnice musia byť z takto trvácneho a pevného materiálu. Okrem konštrukčných, sa totiž v stavebniciach nachádza aj množstvo doplnkových dielov. Prvé bioplastové diely preto patrili k tomuto typu. Priam symbolicky šlo práve o botanické diely ako stromy, listy, kvety a kríky.

Dnes je v predaji takmer 200 dielna bioplastová stavebnica domu na strome. Vyrobená z mäkkého, trvácneho a flexibilného polyetylénu získaného z extraktu cukrovej trstiny. Tento bioplast možno mnohonásobne recyklovať, no stále ešte nejde o 100% biodegradovateľný plast.

Zdroj: www.greenchildmagazine.com

Bioplastové diely zatiaľ tvoria približne 2% z celkovej produkcie dielov populárnej značky. Pomer by sa mal však postupne zvyšovať a do roku 2030 by mali byť všetky diely, vyrobené z materiálov z obnoviteľných zdrojov. I keď sa to tak nemusí zdať, je to pre spoločnosť veľká technologická výzva. Dieliky musia byť totiž naďalej kvalitné, univerzálne, ľahko ručne spojiteľné aj oddeliteľné, žiarivé a podobne.

Spolupráca s WWF

Lego spojilo svoje sily so Svetovým fondom na ochranu prírody a stalo sa súčasťou aliancie Bioplastic Feedstock Alliance (BFA), ktorej cieľom je podporiť, respektíve utvárať dopyt po trvalo udržateľných zdrojoch plastu a zabezpečiť dostatok týchto obnoviteľných zdrojov surového materiálu pre priemysel s bioplastom.

Trvalo udržateľná výzva sa netýka len výroby stavebníc, ale aj ich obalov. Do roku 2025 by mali byť všetky obaly stavebníc Lego eco friendly a do roku 2030 by sa mali vyrábať v súlade so zero waste princípmi.

Zdroj:
www.theguardian.com
www.nbcnews.com

Titulné foto:
www.nbcnews.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



zobraziť dalšie