Udržateľná architektúra, ktorá podporuje novo prijaté normy Európskou Úniou, podľa ktorých každá domácnosť bude do dvoch rokov produkovať nulové emisie.
Projekt s názvom Tzveb studio je budova, ktorá preberá všetky aspekty udržateľnej architektúry. Hlavnou myšlienkou je spleť filozofických koncepcií o architektúre s nulovým energetickým systémom, ktoré pozostávajú vo vytvorení zmysluplného priestorového kontextu v harmónií s prírodou. Projekt navrhli architekti štúdia traverso – vighy spoločne s fakultou technickej fyziky na Padovskej Univerzite. Budova spĺňa štandardy v súlade s novými normami EÚ, podľa ktorých budú do roku 2020 produkovať všetky verejné budovy nulové emisie.
Dom sa nachádza v horách, neďaleko mesta Vicenza v severnej časti Talianska, kde prevládajú neustále meniace sa prírodné podmienky. Tzveb studio je koncipovaný v zmysle „denného svetla“ a vytvára dokonalý vzťah medzi prírodným a umelým osvetlením. Tým pádom interiér vizuálne vzbudzuje v človeku pokoj, príjemnú teplotu a napomáha zachytiť meniaci sa priestor, čo súvisí s nepretržitými zmenami ročných období.
Celá severná a južná fasáda je úplne presklená. Zo severnej časti je možný panaromatický výhľad a na južnú stranu dopadajú zimné slnečné lúče, ktoré vytvárajú pasívny vykurovací systém. V lete, keď je v miestnosti teplo a dusno, tento pasívny dizajn produkuje solárnu energiu. Za pomoci špeciálnych LED svetiel sa prirodzené svetlo dopĺňa o tri rôzne typy svetla, ktoré v zime dokážu izbu vykúriť a v lete zase ochladiť. Nastaviteľné teplotné farby, v interiéry projektu Tzveb studio, pripomínajú spektrum prírodného svetla.
Stavba pozostáva z drevených rámov, ktoré sú postavené na betónovom nosníku obloženom smrekovými doskami. V regióne to je tradičný stavebný materiál, pretože prirodzene odoláva poveternostným podmienkam a je známy dlhou životnosťou. Všetky časti, ktoré sa použili na vybudovanie domu sú kompletne vyrobené z recyklovateľných, alebo recyklovaných materiálov. Ak tento dom stratí svoju životnosť, dá sa rozobrať na jednotlivé stavebné materiály, ktoré sa jednoducho recyklujú. Vonkajšiu izoláciu tvorí dvojitá 90 mm vrstva polyesterového vlákna vyrobená z približne 40 000 recyklovaných plastových fliaš. 16 solárnych fotovoltaických panelov je schopných vyprodukovať 5,6 kWh energie, ktorá zabezpečuje všetky energetické potreby v priebehu roka.
V roku 1996 založili architekti, s talianskym dizajnom, Giovanni Traverso a Paola Vighyová štúdio traverso – vighy, so sídlom vo Vicenze v Talianku. Štúdio sa zameriava na udržateľnú architektúru v kombinácií s projektmi, ktoré súvisia s využívaním svetla. Snažia sa o vytvorenie rovnováhy medzi tradičnými poznatkami o dizajne a architektúre a technologickými optimalizáciami.
Zdroj: www.designboom.com
www.traverso-vighy.com
Zdroj fotiek: www.designboom.com
www.traverso-vighy.com