Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Veľký projekt veternej energie v Severnom mori dostal zelenú

13. augusta 2019

Medzinárodný projekt výstavby rozbočovačov energie z veterných elektrární v Severnom mori sa po rokoch analýz ukázal ako technicky aj ekonomicky realizovateľný.

North Sea Wind PowerHub (NSWPH) – pod týmto názvom sa bude realizovať jeden z najrozsiahlejších projektov zelenej energetiky. V Severnom mori vyrastie sieť umelých ostrovov, ktoré budú slúžiť ako rozbočovače pre energiu z veterných elektrární roztrúsených na pobrežiach. Ambiciózny projekt prepojí veternú energetiku 6 krajín s prístupom k Severnému moru. Dánsko, Nemecko, Belgicko, Nórsko, Holandsko a Spojené kráľovstvo tak utvoria akúsi energetickú alianciu v mene naplnenia cieľov Parížskej dohody.

Zdroj: www.wikimedia.org

Dánska vízia energetickej aliancie

S prvými návrhmi a projektom prepojenej energie prišla v roku 2016 holandská energetická spoločnosť TenneT. Jej výkonný riaditeľ, Mel Kroon sa vtedy vyjadril, že severské prímorské krajiny, ktoré majú na pobreží rozmiestnené svoje veterné turbíny, musia začať spolupracovať a zaujať menej vlastnícky postoj k svojej energii. V zhode s cieľmi, vytýčenými v Parížskej dohode, bude jednoduchšie ak ich bude plniť 6 krajín vo vzájomnej spolupráci, ako každá osve, v rámci svojich národných hraníc. Budú teda musieť prijať aj to, že energia vyrobená v elektrárni jednej krajiny, môže skončiť na území inej krajiny. V konečnom dôsledku však pôjde o ekonomicky, technicky aj environmentálne výhodný projekt pre všetkých členov „aliancie“.

Všetky krajiny totiž v prípade veternej energie, získavanej v Severnom mori, čelia rovnakému problému. Turbíny umiestňujú čo najbližšie k pobrežiu, aby bola distribúcia energie čo najmenej nákladná, vzhľadom na náročnosť inštalácie potrebnej podvodnej kabeláže. Kapacitne však tieto parky nebudú schopné vyprodukovať množstvo zelenej energie, nevyhnutnej pre splnenie cieľov klimatickej dohody. Na to bude potrebné inštalovať veľký počet veterných turbín ďalej od pobrežia, smerom na otvorené more, kde je prúdenie vzduchu intenzívnejšie. Ako však potom vyriešiť distribúciu?

Zdroj: www.pixabay.com

Umelé ostrovy ako rozbočovače

Spoločnosť TenneT predstavila svoje riešenie. V plytkej, piesčitej oblasti Severného mora, východne od Anglického pobrežia, ktorá je známa ako Dogger Bank, možno vybudovať na začiatok jeden, ideálne však sieť umelých ostrovov. Ostrov s rozlohou približne 6 kilometrov štvorcových bude slúžiť ako rozbočovač. Z tisícok veterných turbín, umiestnených v mori okolo ostrova sa privedie striedavý prúd na ostrov, tu sa transformuje na prúd jednosmerný a tento sa následne prostredníctvom podvodných káblov privedie na pevninu. Čím viac ostrovov, tým efektívnejší transfer veternej energie. Každý ostrov, respektíve modul, bude súčasne prístavom aj miestom pre dlhodobý pobyt pracovníkov.

Zdroj: www.wikimedia.org

Posledná dohoda

Do projektu je v súčasnosti zapojených niekoľko veľkých energetických firiem. TenneT, Energinet, Gasunie a Port of Rotterdam sa po poslednom stretnutí konzorcia v júli tohto roku dohodli, že začnú s prvými krokmi realizácie projektu. Pôvodný plán, postaviť jeden veľký ostrov nahradili výstavbou 10 malých, čo sa ukázalo ako primeranejšie riešenie vzhľadom na lokálne podmienky.

Zdroj: www.northseawindpowerhub.eu

Prvý z týchto ostrovov by mal byť hotový do roku 2030. Do roku 2045 by mali byť k dispozícii rozbočovače schopné generovať 180 GW veternej energie. Po roku 2030 by mala vzniknúť infraštruktúra potrebná pre transport elektrickej energie a jej následnú premenu na plyn (v Nemecku dnes už existuje elektráreň, ktorá dokáže spracovať nadbytočnú elektrinu na vodík).

Momentálne sú v testovacej fáze 3 typy týchto rozbočovače. Každý z nich však bude s pevninou spojený elektrickým káblom a k premene na plyn bude do roku 2030 dochádzať až na pevnine. Investori a jednotlivé spoločnosti ale veria, že postupný vývoj technológií umožní realizovať túto premenu priamo na ostrovoch.

Kľúčová je spolupráca

Celá realizácia projektu stojí na otvorenej medzinárodnej spolupráci. Autori projektu sú však presvedčení, že prepojenie veterných fariem pomocou ostrovov zaručí úspech veternej energetiky a oproti terajšiemu stavu sa náklady na výrobu predpokladaného množstva znížia takmer o tretinu. Začalo sa preto jednanie o konkrétnych krokoch s jednotlivými vládami, nevládnymi organizáciami, vedúcimi developermi v oblasti veternej energie a operátormi.

Zdroj:
www.tennet.eu
www.windpoweroffshore.com
www.cleanenergywire.org
www.en.wikipedia.org

Titulné foto:
inessapictures/Pixabay

 



zobraziť dalšie