Dnes je 18. januára a meniny má Bohdana

Vodné veže Warka – počíta sa každá kvapka

14. júna 2019

Zdroje pitnej vody v oblastiach, kde jej je nedostatok, napomáhajú k celkovému zlepšeniu života v danej oblasti. Vodné veže Warka sú toho skvelou ukážkou.

Na svojich návštevách utečeneckých táborov a izolovaných komunít v Afrike, Ázii a Južnej Amerike zažil taliansky dizajnér Arturo Vittori rovnakú skúsenosť. Hoci miestni obyvatelia žijú mnohokrát v lone nádhernej prírody, trpia nedostatkom nástrojov na naplnenie základných ľudských potrieb, v nehygienických, miestami priam neľudských podmienkach. Ako svedok týchto biednych pomerov, inicioval a pripravil Vittori komplexný unikátny projekt pod názvom Warka Watter. Jeho ústredným prvkom sú vodné veže, ktoré zachytávajú vodu zo vzduchu.

Zdroj: warkawater.org

Inšpirácia v prírode

Už samotný názov, ktorý projekt nesie pochádza z prírody. Warka alebo tiež Ficus Vasta je divoký druh figy, rozšírený v afrických savanách, ale aj v Ugande či Tanzánii. Je veľký, košatý a rastú na ňom chutné plody, ktoré možno konzumovať priamo zo stromu.

Podobne ako tento strom, aj vodné veže sú pre miestne komunity životne dôležitým zdrojom. Svojím dizajnom zapadajú do miestneho  ekosystému, ale aj kultúry. V podstate ide o stavbu, ktorú je možné považovať za súčasť ľudovej architektúry. Jej konštrukcia sa opiera o lokálne remeselné techniky a tradičné, mnohokrát už zabudnuté postupy.

Z prírody si Vittori vzal príklad aj v súvislosti so spôsobom, akým veže získavajú vodu. Hmyz a rastliny sa dokázali na náročné pomery v suchých oblastiach adaptovať pomocou schopnosti zbierať a uchovávať vodu zo vzduchu. A takto to robia aj veže WTOWER.

Zdroj: tamtiež

Materiály

Pri stavbe vodnej veže sa používajú miestne, prírodné, biodegradovateľné a 100% recyklovateľné materiály. Základ veže tvorí bambusová konštrukcia, ktorú pokope drží konopný povraz, polyesterové vlákno a sieť.

Na výstavbu veže nie sú potrebné žiadne mechanické zariadenia ani elektrická energia. Obyvatelia, a stačí ich na to 8, si ju dokážu zostrojiť sami, pomocou jednoduchých nástrojov (pílka, kliešte, kladivo, meter atď.) za menej ako týždeň. Technické know-how je nenáročné a preto si ho môžu miestni medzi sebou šíriť a postupne osvojovať vo všetkých ohrozených komunitách.

Ako to funguje

9 metrová veža pripomína svojim tvarom vázu, pozostáva zo 6 modulov, ktoré sa na seba odspodu pripoja. Každá časť, každý tvar, každý materiál má svoje funkčné opodstatnenie. Bambus je prepletený tak, aby prepúšťal vzduch, a zároveň odolal silným vetrom. Vnútri veže je pripevnená polyesterová sieť. Zachytáva kvapky rosy, ktorá sa formuje na povrchu konštrukcie. Kondenzované kvapky ochladeného vzduchu sa ukladajú v zbernej nádobe na dne veže. Odtiaľ putuje voda cez podzemnú rúru do filtračnej nádrže s kohútikom. Celý proces využíva teda jednoduché chemicko-fyzikálne zákony – gravitáciu, kondenzáciu a vyparovanie. Samozrejme, veža zachytáva aj dažďovú vodu.

V testovacej fáze sa ukázalo, že veža dokáže za priaznivých podmienok zásobiť komunitu až takmer 95 litrami vody za deň. Určujúcim parametrom kondenzácie a odparovania je rozdiel medzi teplotami cez deň a v noci. Veže svoju úlohu tak plnia aj v púštnych oblastiach.

Viac než len pitná voda

V úvode sme uviedli, že Warka Watter je komplexný projekt. Vďaka vode možno v okolí veže budovať celkom novú infraštruktúru. Súčasťou projektu sú preto aj návrhy trvalo udržateľných obydlí, záhrad a kompostovacích toaliet,  ktorých dizajn a výroba, podobne ako v prípade veže, odpovedajú lokálnym zdrojom.

Zdroj: tamtiež

Warka veže fungujú nielen ako zdroje pitnej vody. Okrem vody totiž môže veža zachytávať rovnako slnečnú energiu pomocou vhodne umiestnených solárnych panelov a sčasti elektrifikovať osady.

Ku každej veži je tiež pripojená plachta, pod ktorou nájdu obyvatelia únik pred páľavou a môžu sa tu venovať rôznym aktivitám, podobne ako v tieni figovníka.

Sponzori

Ako inak, aj tento skvelý projekt stojí a padá na financiách. Náklady na výstavbu veže a jej prevádzku sa pohybujú zhruba na sume 500 dolárov. Ide zatiaľ o jedno z najlacnejších zariadení, navrhnutých pre tieto oblasti. Vittorimu a jeho tímu sa doposiaľ darí realizovať 3 projekty v osadách na Haiti, v Etiópii a Togo. Naďalej sa však hľadajú sponzori a darcovia, ochotní Warka Watter podporiť. Môže tak urobiť ktokoľvek, ľubovoľným príspevkom alebo kúpou reklamných produktov v eshope na domovskej stránke projektu.

Zdroj:
www.warkawater.org
www.smithsonianmag.com

Titulné foto:
Needpix



zobraziť dalšie