Toto zariadenie ocení nejeden zálesák či vášnivý rybár. Pravdepodobne sa stane tiež súčasťou vybavenia biológov. No zaujať by mohlo každého, koho zaujíma kvalita vody.
Nebolo to zas tak dávno, a naši starí otcovia a staré mamy si to ešte pamätajú, keď sa človek pri putovaní krajinou mohol zohnúť k zurčiacemu prameňu potoka či riečky a uhasiť v ňom svoj smäd. Situácia sa však za niekoľko desiatok rokov zmenila. Dnes by tak asi urobil len málokto, až na prípady, keď je prameň alebo studnička označená ako zdravotne neškodná. No aj napriek označeniu sa môžu objaviť obavy a pochybnosti. V takýchto situáciách by sa zišlo nejaké šikovné zariadenie, ktoré by dokázalo určiť, či je voda pitná alebo naopak znečistená. Na šťastie pre nás, jedno takéto je už na ceste.
Je to otázka niekoľkých rokov, kým sa stane prenosná vrecková diagnostika vody skutočnosťou, dostupnou na trhu. Na jej vývoji pracuje vedecký tím z holandskej Univerzity v Leiden. Diagnostické zariadenie bude možné jednoducho pripojiť k smartfónu a pomocou príslušnej aplikácie, určiť kvalitu vody tým, že na ňu zariadenie namierite a odfotíte hladinu.
Technológia v prenosnom zariadení je v podstate spin-off sofistikovanej astronomickej technológie. Tá sa pôvodne používala na určenie prítomnosti kyslíka na planétach a v okolí hviezd. No v prípade kozmického výskumu nasledovalo odosielanie vzoriek do pozemského laboratória, čo nie je práve najlacnejšia záležitosť.
V prípade diagnostiky vody čelia vedci iným výzvam. Farba vodnej hladiny môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi a poveternostnými podmienkami. Silný vietor môže zvíriť sedimenty a zakaliť ju. Mraky zas môžu zastrieť oblohu a sťažiť tak jej viditeľnosť. Ak budú zariadenie používať laici, mohla by byť práve kvôli počasiu a viditeľnosti diagnostika nepresná. V skúšobnej verzii bude preto potrebné vždy odfotiť aj oblohu nad vodným zdrojom. Tým sa kalibrujú správne nastavenia.
Technológiu vedci zatiaľ dolaďujú. Ich zámerom je, aby bolo zariadenie jednoducho ovládateľné, ale zároveň presné. O pár rokov by tak mohlo spojenie astronomickej technológie a prírodných vied umožniť rozsiahlu diagnostiku povrchových vôd na celom svete.
Aj keď sa zdá, že nové zariadenie kompatibilné so smartfónom je primárne určené na osobné účely pre jednotlivcov, opak je pravdou. Jednotlivec sa vďaka nemu môže podieľať na širšom vedeckom a spoločenskom účele, ktorému má zariadenie slúžiť. Pomocou zozbieraných dát z rôznych kútov sveta, bude možné vytvoriť mapu znečistenia pozemských vodných zdrojov. To by sa následne malo odraziť v zavádzaní konkrétnych environmentálnych opatrení a potrebných politických krokov.
Občania môžu požadovať od lokálnych vlád ochranu rezerv pitnej vody a nápravu tých kontaminovaných. Rybári a biológovia budú schopní, pomocou diagnostiky, odhadnúť potenciálny vplyv kvality vody na lokálne vodné ekosystémy. Prístup k zdrojom pitnej a zdraviu neškodnej vody sa v budúcnosti stane jedným z kľúčových aspektov migrácie celých populácii.
Úspech diagnostického zariadenia kvality vody predpovedajú vedci na základe predchádzajúceho projektu. V roku 2013 ten istý tím odborníkov vyvinul zariadenie s názvom iSPEX (Spectropolarimeter for Planetary EXploration). Rovnako ako v prípade toho vodného, je aj iSPEX prídavným zariadením k smartfónu a je určené na meranie kvality ovzdušia. Za posledných 5 rokov sa majiteľom tohto zariadenia v Holandsku, ale aj v ďalších európskych krajinách od Atén po Londýn, podarilo uskutočniť tisíce meraní polutantov v ovzduší. Vďaka nim mohli vedci vytvoriť podrobnú mapu znečistenia ovzdušia nad Holandskom a v jeho okolí.
Koordinátori projektu zatiaľ zvažujú, kde by sa mohlo začať s intenzívnym testovaním povrchových vôd. Výber lokality závisí od toho, kde budú namerané dáta najužitočnejšie a kde je testovanie najviac potrebné. Údajne zatiaľ zvažujú napríklad maďarské jazero Balaton, jazero Loch Leven v Škótsku či jazero Tanganika v Tanzánii. Vo všetkých prípadoch ide o oblasti, ktoré sú odkázané na kvalitnú, čistú vodu, pretože je, okrem iného, aj zdrojom ich príjmu.
Zdroj:
www.futurism.com
www.universiteitleiden.nl
www.ispex.nl
Titulné foto:
Picjumbo by Viktor Hanacek