Dnes je 19. januára a meniny má Drahomíra/Mário

Živé lampy Ermi van Oers

4. januára 2018

Energetická kríza, o ktorej sa čoraz častejšie hovorí, si vyžaduje nielen našu pozornosť, ale aj alternatívne riešenia. Jedným z nich môžu byť aj živé lampy.

Keď sa spojí príroda, veda a dizajn, obvykle z toho vzíde nielen čosi invenčné, jedinečné, unikátne, ale aj praktické a ekologické. Tak je tomu aj v prípade Living Light. Tento startupový projekt má na svedomí sedemčlenný holandský tím, na čele so zakladateľkou a dizajnérkou Ermi van Oers. Lampa, ktorú navrhla, využíva silu a potenciál rastlín, ktoré sa v prípade Living Light menia na zdroj elektrickej energie a svetla.

Startupový projekt Living Light sa chce podieľať na riešení energetickej krízy.
Zdroj: www.popupcity.net

Ermi van Oers odprezentovala svoje unikátne svietidlo na Holandskom týždni dizajnu, koncom októbra minulého roka. Inšpirovaná bio dizajnom,ktorý prepája prírodné procesy a predmety každodennej potreby, navrhla dizajnérka samostatné, bezdrôtové zariadenie, produkujúce svetlo za pomoci mikroorganizmov. Presnejšie, dochádza tu k premene chemickej energie, ktorá vzniká v procese fotosyntézy na elektrický prúd. Odborníci hovoria o technológii, takzvaných mikrobiologických palivových článkov, čo je, v podstate, recyklácia energie, uvoľnenej pri organickom rozklade. Celkom prvé svietidlo Living Light, bola malá lampička, vznášajúca sa na vodnej hladine, nabíjaná energiou z mikroorganizmov v znečistenej vode.

Prvý reprezentant Living Light a bio dizajnu, ktorý spája prírodné procesy a predmety každodennej potreby.
Zdroj: www.popupcity.com

V ďalšej fáze vývoja, spojila Van Oers svoje sily so spoločnosťou Plant-e , vďaka čomu, sa na trhu každú chvíľu objaví atmosférická lampa, napájaná prostredníctvom fotosyntézy rastliny, ku ktorej nepotrebujete žiadnu elektrickú zástrčku. Rastlinka je umiestnená v tube z fúkaného skla a počas fotosyntézy uvoľňuje do pôdy látky, ktoré pri nej vznikajú. Činnosťou baktérií dochádza v pôde k chemickému rozkladu týchto látok .Chemická energia sa transformuje na elektrickú a prostredníctvom siete je z pôdy vedená k LED výbave, umiestnenej na vrchu lampy.

Ledkové osvetlenie je napájané energiou, ktorá vzniká pri chemickom rozklade v pôde.
Zdroj: www.inhabitat.com
Zdroj: www.dezeen.com

To však stále nie je všetko. Lampa Living Light sa rozsvieti až na ľudský podnet. Užívateľ sa musí zľahka dotknúť listov rastliny. Čím lepšie sa o rastlinu majiteľ stará, tým viac energie a svetla od nej dostane. Práve interakcia majiteľa s rastlinou je jednou z pridaných hodnôt. Človek sa stáva súčasťou energetického cyklu, a zároveň posilňuje svoj vzťah k prírode. A napokon, mení sa aj jeho perspektíva vo vzťahu k úžitkovým predmetom, na ktorých samozrejmú prítomnosť v našich životoch, sme si, hádam až príliš zvykli.

Svetlo sa rozsvieti až pri vzájomnej interakcii majiteľa s rastlinou.
Zdroj: www.dezee.com

Táto technológia je, samozrejme ešte stále v plienkach, svietivosť živého svetla je zhruba hodinu a pol denne a samozrejme závisí od kondície rastliny. V domácnostiach zatiaľ pôjde skôr o exkluzivitu, aj vzhľadom na to, že v priebehu roka sa na trh dostane len okolo 50 kusov svietidiel Living Light. Omnoho zaujímavejší je však projekt, na ktorom tím Ermi van Oers spolupracuje s mestom Rotterdam. Ide o návrh mestských parkov, kde tradičné lampy do veľkej miery nahradí práve technológia Living Light, umiestnená v tráve a na chodníkoch. Toto osvetlenie by sa malo aktivovať takisto dotykom, tým, že po ňom chodec prejde. Prvý takýto park by mal v Rotterdame vzniknúť do konca tohto roka.

V Rotterdame by mal dokonca roka vzniknúť prvý park, vybavený práve svietidlami s technológiou Living Light.
Zdroj: www.popupcity.com

Ermi van Oers je presvedčená, že táto technológia má obrovský potenciál, vzhľadom k tomu, že zdrojom elektrickej energie sa môže stať takmer každá väčšia rastlina, či vodná plocha. Trvalá udržateľnosť by podľa nej mala byť výzvou pre všetkých súčasných dizajnérov, ale aj pre vedcov, no a my nemôžeme inak, než s jej slovami celkom súhlásiť.

Zdroj:
www.livinglight.com
www.popupcity.net
www.dezeen.com

Titulné foto:
www.dezeen.com



zobraziť dalšie