Dnes je 21. novembra a meniny má Elvíra

10 udalostí, ktoré natrvalo zmenili tvár Zeme v roku 2018 (2.diel)

8. januára 2019

Pre život v čase a priestore je zmena jedným z najcharakteristickejších fenoménov. Nemenná nie je ani samotná tvár Zeme, práve naopak.

V minulom diele sme si predstavili prvú päticu udalostí, ktoré v roku 2018 natrvalo zmenili tvár Zeme. Dnes sa pozrieme na zvyšných päť. Zoznam celej desiatky zostavil internetový magazín Lifescience.

 Stúpajúca Antarktída

Minulý rok priniesol ešte jedno prekvapivé zistenie o ľadovom kontinente. Geologické podložie Antarktídy sa dvíha omnoho rýchlejšie, než vedci donedávna predpokladali. Za uplynulý rok sa podložie, a teda aj zemská kôra v oblasti dvihli o 41 milimetrov. Takéto dramatické zmeny mali podľa predpokladov nastať v priebehu tisícov rokov. Podľa súčasných zistení sa však zdá, že táto doba sa môže skrátiť na storočia či dokonca dekády.

Vedci sa domnievajú, že tieto zmeny môžu úzko súvisieť s dvoma skutočnosťami. Po prvé, že zemský plášť pod Antarktídou, vytláčajúci podložie, by mohol byť omnoho tekutejší a pohybovať sa rýchlejšie, než sa doteraz myslelo. Po druhé, vytláčanie je urýchlené tým, že rapídny úbytok ľadu v danej lokalite, odľahčuje zemskú kôru aj podložie.

Zistené geologické zmeny, sú pre nás súčasne dobrou aj zlou správou. Tou dobrou je, že by takéto dvíhanie mohlo prispieť k väčšej stabilite ľadovcov. Zlou zas to, že pohyby podložia pravdepodobne spôsobili nepresnosti v meraniach úbytku ľadu za posledné roky. Podľa odborníkov by mohol byť až o 10 percent väčší.

Miznúci ľad odľahčuje geologické podložie Antarktídy, ktoré sa dvíha.
Zdroj: sciencenordic.com

Stratený ostrov

Jedným z Havajských ostrovov bol ešte do minulého októbra aj maličký ostrov East Island. Mal rozlohu len 0,04 km². No zároveň bol obľúbeným hniezdiskom dvoch havajských živočíšnych druhov. Kriticky ohrozeného druhu tuleňov a ohrozeného druhu zelených korytnačiek.

Ostrov pohltilo more po hurikáne Walaka. Šlo o intenzívny hurikán 5 stupňa s rýchlosťou až 257 km/h.

Malý havajský ostrov East Island pred a po hurikáne Walaka.
Zdroj: wikimedia.org

Ostrov Mayotte a záhadná seizmická vlna

Mayotte je malým ostrovom medzi Madagaskarom a Mozambikom. 11.novembra ho zasiahla záhadná seizmická vlna. Ostrov sa v jej dôsledku posunul, 6 cm na východ a 3 cm na juh, čo sa  však zistilo až v následujúcci deň. Seizmickú vlnu totiž sprevádzal záhadný, takmer nezachytený šum, neznámeho pôvodu.

Štandardné seizmické vlny šíria zvuk v mnohých frekvenciách a sú dobre  merateľné. Takmer vždy ich sprevádzajú aj slabšie či silnejšie otrasy na pevnine. Túto však sprevádzal len šum, s jedinou veľmi nízkou frekvenciou. Vlna tak obišla svet takmer bez povšimnutia. Odborná verejnosť predostrela niekoľko možných vysvetlení tohto seizmického javu. Zatiaľ však nie je ani jedno z nich potvrdené. Je dokonca možné, že presná príčina, ostane navždy záhadou.

Seizmickú vlnu, ktorá posunula ostrov Mayotte, sprevádzal šum s jedinou nízku frekvenciou.
Zdroj: flickr.com

Hurikány a tajfúny

Rok 2018 bol veľmi bohatý, čo sa hurikánov, tajfúnov či cyklónov týka (všetky tri pomenovania v podstate označujú tú istú vec – silné vetry dvíhajúce sa nad teplými vodami). Nad Atlantikom sa ich prehnalo celkom 8, vrátane hurikánov Michael a Florence. V Tichom oceáne ich vyčíňalo dokonca 13. Jedným z nich bol aj vyššie spomenutý hurikán Walaka.

Ako hurikány označujeme silné vetry, ktoré sa utvarajú nad teplými vodami.
Zdroj: wikimedia.org

Mysteriózny bahenný gejzír

„Slow One“  alebo tiež Nieland Geyser, pod takýmito prezývkami poznajú obyvatelia Južnej Kalifornie bublajúcu masu bahna už od začiatku 50. rokov. Gejzír sa sformoval v dôsledku dávnych zemetrasení. Cez trhliny pod zemou prenikali na povrch horúce plyny a vytvorili tak bublajúci bahenný kúpeľ. Jeho priemerná teplota je 27 stupňov a zahrieva ho oxid uhličitý.

Záhadný je na tomto gejzíre jeho pohyb. Celé desaťročia bol totiž pekne na svojom mieste. No niekoľko rokov dozadu, sa rozhodol, že sa začne premiestňovať. a zdá sa, že naberá postupne na rýchlosti. Od minulého mája do minulého novembra „ušiel“ 18 metrov a potom, celkom nečakane, „preskočil“ rovnakú vzdialenosť za jediný deň.

Čo ho k tejto aktivite vypudilo je zatiaľ neznáme. Nachádza sa síce v oblasti, kde hraničia dve zemské tektonické dosky, ale v posledných mesiacoch tu bola nameraná dokonca podpriemerná seizmická aktivita.

Gejzír predstavuje pomaly sa valiacu hrozbu pre miestnu infraštruktúru. Ohrozuje časť železničnej trate Union Pacific smerom do Yumy v Arizone, niekoľko čerpacích staníc, sieť optických káblov a časť diaľnice číslo 111.

Gejzír je 5 metrov hlboký a rozpína sa do šírky 23 metrov. Za posledných 10 rokov sa posunul dohromady o 73 metrov.

Zdroj:
www.livescience.com

Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie