Spôsobov ako recyklovať existuje už mnoho. Od ekologického balenia potravín, až po nové možnosti čistenia oceánov, ktoré by mohli zo Zeme vytvoriť lepšie miesto…
V uplynulých rokoch si ľudstvo začalo uvedomovať, že je na zlej ceste. Prírodné zdroje našej planéty sú na hranici vyčerpania, oceány a atmosféra sú čoraz znečistenejšie. Vedci preto ustavične pracujú na nových možnostiach, ako našu Zem vyliečiť a zároveň plnohodnotne recyklovať.
Svet sa čoraz viac zaoberá plastovým odpadom. Snažíme sa dôkladnejšie recyklovať a využívať plastové nádoby viackrát. Stačí len trochu fantázie. Plastové fľaše nemusia skončiť po prvom použití na smetisku. Dajú sa z nich vytvoriť rôzne dekoratívne a úžitkové predmety ako kvetináče, hračky, odpadkové nádoby a dokonca i lode či domy.
Biologicky rozkladateľná fľaša sa po vyprázdnení začne sama rozpadať. Študent produktového dizajnu na islandskej akadémií Ari Jónsson spojil prášok z červených rias s vodou a tak sa mu podarilo vytvoriť biologicky rozložiteľnú fľašu. Tento projekt prezentoval na festivale Desing March v roku 2016. Keď sa fľaša naplní vodou, zachová si svoj tvar, až pokým sa nevyprázdni. Ak necháte vodu v nádobe príliš dlho, fľaša zmení chuť vody, ale tento proces je zdravotne nezávadný.
Spoločnosť Adidas sa spojila s projektom Parley for the Oceans, aby vytvorila kolekciu tenisiek a športových odevov z odpadu v oceáne. Dizajnovo sú navrhnuté v modrej a šedej farbe, ktoré evokujú zafarbenie oceánu. Ich materiálové vlastnosti zaručujú rovnaké využitie ako všetky ostatné produkty od značky Adidas.
Bee’s Wrap je spoločnosť, ktorá vyrába obaly z bavlny, včelieho vosku, jojobového oleja a živice zo stromu. Obaly sú navrhnuté v rôznych vzoroch a sú prijateľnejšie než plastové vrecká, pretože sa po použití dajú jednoducho umyť a znovu využiť.
Projekt Green Banana Paper ponúka alternatívu ku koženým peňaženkám a bežnému papieru. Tieto produkty sú vytvorené z vlákien banánových listov. Výber materiálu je dôsledkom skutočnosti, že po zbere banánov sa obrovská „stonka“ zotne a nechá sa priestor na vyrastenie nových. Takéto využitie zotnutých listov sa zdalo byť logické a zároveň ekologické.
S takýmto sloganom vystúpil Národný inštitút Graphene na univerzite v Manchestri. Vytvorili membrány, ktoré dokážu účinne filtrovať veľké množstvo soli. Niektoré menšie soli ešte stále môžu prechádzať, pretože sa membrány vo vode rozširujú. Vedci v súčasnosti pracujú na spôsobe regulácie ich veľkostí.
Nebia je úplne nová sprchová hlavica, ktorá atomizuje vodné toky do miliónov kvapôčok, čo vytvára dojem vodnej parnej sprchy. Podľa spoločnosti môže Nebia ušetriť až 70% vody. Na rozdiel od bežnej sprchovej hlavice, ktorá na priemernú sprchu spotrebuje 76 litrov (20 galónov), Nebia využije iba 23 litrov (6 galónov) vody.
Projekt Seabin je odpadkový kôš, ktorý môže byť ponorený do vôd alebo prístavov, aby zbieral až 20 kg plávajúceho odpadu, dokonca aj úplne malé predmety. Nasáva vodu a nečistoty, a potom ich odfiltruje. Zariadenie môže dokonca zachytiť a recyklovať vyliaty olej, alebo iné látky, ktoré sú vo vode nežiaduce.
Skipping Rocks Lab spustil projekt Ooho! s hlavným mottom „voda, ktorú môžete jesť“. Vytvárajú jedlé bubliny z morských rias, ktoré môžu byť naplnené čistou vodou, ale aj ochutenou, alkoholom a dokonca aj kozmetikou.
Posledný vynález je trochu morbídnejší, ale vedci sa zameriavajú aj na spôsob, ako šetriť životným prostredím po smrti. Spoločnosť Capsula Mundi je znepokojená odlesňovaním, pretože rakvy sú vyrábané z dreva a tým pádom sa musí vyrúbať strom. Aby zachránili lesy, ponúkli novú formu rakvy v tvare vajec vyrobenej z biologicky odbúrateľných materiálov so stromom, alebo semienkom vysadeným na vrchole pôdy. K dispozícii sú rakvy aj urny, aby spoločnosť vyhovela všetkým požiadavkám.