Dnes je 26. apríla a meniny má Jaroslava

Voda, ktorá je prispôsobená na jedenie

21. januára 2018

Po rozmixovaní vieme spraviť z jedla tekutinu, ktorú môžeme vypiť. Ale ako dokážeme zjesť vodu, ktorá už v tekutom stave je ? 

Spotreba neobnoviteľných zdrojov na výrobu plastových fliaš na jedno použitie a množstvo vyprodukovaného odpadu, ktoré zanechávajú je neudržateľné. V Spojených štátoch amerických ľudia ročne spotrebujú cca. 50 miliárd plastových fliaš a z toho iba cca 38 miliárd putuje na skládku na recyklovanie.

Ooho! projekt, ktorý vznikol v Londýne

Traja vedci Rodrigo Garcia Gonzalez, Pierre Guillaume and Couch Paslier v londýnskom laboratóriu Skipping Rocks Lab dokázali vytvoriť gule, ktoré sú naplnené vodou a môžu sa konzumovať. Startitup s názvom Ooho!, alebo „vodné bubliny“, má za cieľ využiť formu a vlastnosti plastovej fľaše a vytvoriť niečo, čo bude mať najmenší vplyv na životné prostredie. Tento projekt predstavili prvý krát v roku 2013 v Londýne.

Prvotriedny startitup s názvom Ooho!
Zdroj: vimeo.com

Ako to celé funguje ?

Pre začiatok sa voda nechá zmraziť do guľovitého kusu. Z morských rias sa potom vytvorí priehľadná membrána, nazývaná alginát sodný, ktorá zamrznutú vodu obklopuje. Po čase sa ľad v membráne rozpustí. Prepichnutím membrány sa môžete jednoducho napiť, pretože si stále drží svoj guľovitý tvar. Obal sa rozloží do 4-6 týždňov a je na 100% jedlý. Projekt je celosvetovo tak rozšírený, že je podporovaný len vďaka príspevkom od ľudí, ktorým sa myšlienka zníženie nárastu plastov páči. Výroba každej ďalšej membrány stojí iba 2 centy.

Recyklácia je najdôležitejšia

Vytvoriť alternatívu plastových fliaš, ktorá by nevytvárala žiadny odpad, ako aj poháre alebo taniere. Stať sa vedúcou spoločnosťou v tvorbe obalov z morských rias a chloridu vápenatého. Zastaviť 1 biliónu plastových fliaš, ktoré skončia v oceáne každý rok a ukončiť tvorbu 300 miliónov kg CO 2, ktoré sa ročne vypúšťajú do ovzdušia po recyklácií plastov. Vo svete existuje viac ako 700 druhov morských živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie z dôsledku množstva odpadu, ktorý skončí v mori. Ročne sa na výrobu plastových fliaš komerčných značiek spotrebuje približne 17 miliónov barelov ropy, z toho je 20% recyklovateľných.

Zdroj: boredpanda.com
chilledmind.com



zobraziť dalšie