Dnes je 16. apríla a meniny má Dana/Danica

Otužovanie – terapia studenou vodou

19. januára 2021

Pozitívny účinok studenej vody na ľudské telo má dnes štatút medicínskeho poznatku. Otužovanie v nej sa teší neustále narastajúcej priazni.

Otužovanie sa v posledných rokoch skutočne stalo lifestylovým trendom. Výstižne to popisuje titulok magazínu Forbes – „Otužovanie je nové kváskovanie“. V každom prípade, to, že aj u nás sa tieto trendy rozmáhajú je viac než dobrým znamením. „Ľadové medvede“ ako si otužilci v studenom kúpeli familiárne hovoria, sa dnes nájdu v malých aj veľkých mestách a obciach po celom Slovensku. Ak k ním zatiaľ nepatríte, tu je niekoľko dobrých dôvodov, prečo prelomiť ľady a pustiť sa do terapie studenou vodou.

Zdroj: www.popsci.com

 Nakopnutá imunita

Exituje množstvo štúdii, ktoré potvrdzujú, že pobyt v studenom jazere, plávanie v zime, ale aj pravidelné studené sprchy, výrazne posilňujú imunitný systém. Studená voda doslova nakopne tvorbu bielych krviniek, telo tak reaguje na vonkajší podnet a meniace sa vonkajšie podmienky. Časom sa tak telo stáva celkovo odolnejším.

Záplava endorfínov

Mnohí začínajúci otužilci popisujú svoje prvé ponory do ľadovej vody ako zážitok blízky smrti. Bolesť celého tela, lámanie kostí a podobne. Ako na to reaguje mozog? Vystavená extrémnym podmienkam, dostáva centrálna nervová sústava signál, že nás musí dostať do čo najväčšej možnej pohody. Začne sa vo zvýšenej miere vylučovať chemický koktail. Hormóny adrenalín, kortizol, dopamín a tiež serotonín spôsobia, že sa človek cíti fyzicky aj psychicky silnejšie, lepšie a vitálnejšie. Dlhodobé otužovanie môže byť nápomocné aj v boji s pretrvávajúcimi depresiami. Nepochybne redukuje stres, prináša pokoj a pocit relaxu.

Zdroj: www.wikimedia.org

Pružný cievny systém

Podchladzovaním dochádza k sťahovaniu ciev a následným zahriatím k ich roztiahnutiu, čím zvyšujeme ich elasticitu a odďaľujeme starnutie. Vazokonstrikcia (zúženie) a vazodilatácia (rozšírenie), ku ktorým pri otužovaní opakovane dochádza, sú najlepšou cestou ako získať skveú pružnosť ciev a zachovať si aj do vysokého veku. Pri dlhoročnom a pravidelnom plávaní v ľadovej vode možno znížiť biologický vek organizmu o 5 až 15 rokov! Ľadová voda je tak vedecky potvrdeným elixírom života.

Libido v akcii

Áno, studená voda zvyšuje produkciu testosterónu a estrogénu, rastie libido a zvyšuje sa plodnosť.

Zdroj: tamže

Kalórie v ohni

Terapia studenou vodou sa odrazí aj na telesnej váhe. Pri redukcii váhy sa samozrejme nemožno spoliehať len na ňu, v každom prípade je nápomocná. V studenej vode bije srdce ľadového medveďa rýchlejšie. Pri akejkoľvek aktivite v studenej vode musí telo vynaložiť omnoho viac námahy, predovšetkým na termoreguláciu. Okrem toho studená voda aktivuje hnedý telesný tuk, ktorý je v podstate „požieračom“ bieleho tuku, najúčinnejším vnútorným „spaľovačom“ kalórií.

Ba čo viac …

Terapia studenou vodou zlepšuje dýchanie a je dobrou prevenciou respiračných ochorení. Systematické otužovanie zmierňuje reumatické ťažkosti, znižuje parametre oxidačného stresu, laicky povedané zlepšuje stav krvi a podľa výskumov z Cambridge University by plávanie v studenej vode a otužovanie mohlo byť kľúčové pri prevencii neurodegeneratívnych ochorení. V krvi otužilcov sa totiž našiel proteín RBM3, ktorý v prípade pokusov na myšiach, spomaľoval priebeh demencie a napomáhal regenerovať neurodegeneratívne poškodenia mozgu.

Zdroj: tamže

Nejaké riziká?

Otužovanie ako terapia studenou vodou nie je vhodná pre ľudí s ischemickou chorobou srdca, u ktorých môže viesť až k infarktu. Neodporúča sa ani u pacientov s vážnejšími kožnými problémami. Prudké prekrvenie pokožky im môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Preto je v týchto prípadoch vhodné konzultovať otužovanie s lekárom.

Zdroj:
www.imunovital.sk
www.medicalnewstoday.co
www.iprshealth.com/
Titulné foto:
Pixabay



zobraziť dalšie