Dnes je 8. oktobra a meniny má Brigita

Silné prírodné antibiotiká

13. novembra 2020

Nie sú vynálezom výhradne modernej medicíny. Ľudia ich poznajú stovky rokov. Aj mnohé dnešné antibiotiká pochádzajú z prírody.

Úlohou antibiotík je spomaliť alebo celkom zamedziť rastu mikroorganizmov v tele. Využívame ich na liečbu mnohých druhov bakteriálnych infekcií. Antibiotiká nastupujú do boja vtedy, keď samotný imunitný systém už nezvláda zastaviť reprodukciu nežiaducich druhov baktérie a na tele sa prejavia symptómy ochorenia. Nevýhodou farmaceuticky produkovaných antibiotík je, že organizmus sa časom stáva voči ním rezistentný. Čo napokon správne predpovedal už Alexander Fleming, ktorý v roku 1928 objavil penicilín. Presnejšie pleseň penicillium notatum, ktorá mu počas jeho neprítomnosti narástla v miske s bakteriálnou kultúrou.

Množstvo iných čisto prírodných výtvorov je obdarených antibakteriálnymi účinkami. Prírodnými antibiotikami môžu byť bylinky, ovocie či zelenina, výťažky z nich alebo esenciálne oleje. Medzi jedny z najúčinnejších, a preto veľmi obľúbenýchsa radí týchto päť.

Zdroj: www.pikpik.com

MED

Staroveké liečivo, ktoré Egypťania používali tak na vnútorné ako aj vonkajšie, kožné ochorenia. S jeho používaním sa stretávame vo všetkých kultúrach a civilizáciách. Za jeho antibakteriálne účinky sčasti zodpovedá v ňom obsiahnutý peroxyd vodíka. Baktérie však ničí najmä vďaka jednoduchým a zložitým cukrom v procese zvanom osmóza. Laicky povedané, med má nízke pH, z baktérií soslova vytiahne vodu. V takomto prostredí nedokážu prežiť ani kvasinky. Aj preto med patrí medzi superptraviny s dlhou životnosťou. Konzumovať ho nesmú deti do jedného roka. Inak ho možno užívať najrôznejšími spôsobmi.

Zdroj: www.pixabay.com

CESNAK

Ďalší starý známy na zozname je, samozrejme, cesnak. Štúdia z roku 2011, opakovane potvrdila antibiotické účinky z jeho koncetrátov. Je preto dobré mať doma okrem hlávky cesnaku aj tinktúru či extrakt z neho. Prípadne si ho rozpučiť do olivového oleja. Pozor, pri nadmernom požití hrozí vnútorné krvácanie. V rámci prevencie sa odporúča jeden, maximálne dva strúčky denne. Len v surovom stave obsahuje cesnak najdôležitejšiu a najzdravšiu látku – alicín. Rozdrvený vylučuje priamo antimikrobiálne látky.

Zdroj: tamže

EXTRAKT Z MYRHY

Zázračnú myrhu poznajú mnohí milovníci esenciálnych olejov a vydymovadiel. O tom, že je schopná ničiť choroboplodné zárodky ste možno zatiaľ nevedeli.  Myrha zabíja niektoré z najbežnejších patogénov ako E.coli, stafilokoka aureus, candidu albicans či pseudomonas aeruginosu. Ľudské telo znáša myrhu vo všeobecnosti dobre. Užíva sa vonkajšie aj vnútorne, najčastejšie v podobe oleja.

Zdroj: www.wikimedia.org

ESENCIÁLNY OLEJ Z TYMIÁNU

Je zložkou mnohých prírodných čističov domácnosti a overil sa predovšetkým ako efektívny v boji proti baktériám rezistentným na antibiotiká. Vedci skúmali jeho efektivitu a zistili, že je účinný proti 120 kmeňom baktérií. Odporúča sa jeho vonkajšie použitie v zmesi s nosným olejom (kokosový, olivový,atď.). Zle ho môžu znášať ľudia s vysokým krvným tlakom a zvýšenou funkciou štítnej žľazy.

www.pxhere.com

ESENIÁLNY OLEJ Z OREGÁNA

Aj liečivé účinky oregana sú známe už tisíce rokov. Za terapeutický účinok vďačí zložke s názvom karvakrol. Táto látka údajne vykazuje zaujímavé výsledky v boji proti viacerým rakovinovým bunkám, účinkuje podobne ako chlór, aj proti Salmonele a je alternatívnym liekom na kandidu. Karvakrol má okrem antibakteriálnych aj anitivírusové a antifungálne vlastnosti.

Oreganový olej je dobré inhalovať, natierať ho spolu s nosným olejom na postihnuté miesto a opatrne postupovať pri vnútornom použití.

www.pixabay.com

Nech už sa teda rozhodnete pre ktorýkoľvek z prírodných extraktov či olejov proti nežiaducim baktériám, podrobnejšie sa s ním zoznámte, prípadne sa o jeho užívaní poraďte s nejakým odborníkom.

Zdroj:
www.healthline.com
www.pubmed.com
www.aem.asm.org
www.rehabilitace.info

Titulné foto:
Pixabay

 

 

 

 



zobraziť dalšie