Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Novinka vo svete biodegradovateľného plastu.

5. februára 2018

Biologicky rozložiteľné, kompostovateľné či jedlé plasty sú v súčasnoti trendom, ktorý mieri k trvalo udržateľnej budúcnosti. Ich vývoj je ešte vždy vedeckou výzvou.

Hromadiaci sa plastový odpad je nepochybne jednou z hlavných príčin environmentálnej krízy na Zemi. Ročne dokážu jej obyvatelia vyprodukovať až 300 miliónov ton plastového odpadu, z ktorého zhruba 10 % končí vo vodách oceánov a morí. Plastové znečistenie motivuje vedcov k neustálemu bádaniu v oblasti rozložiteľných, kompostovateľných či jedlých  alternatív plastu.

Zdroj: www.flickr.com

Vedci z Pensylvánskej Univerzity (Penn State University) vyvinuli nový druh biodegradovateľného plastu. Je vyrobený zo zmesi, ktorú tvoria schránky morských kôrovcov a celulóza. Stane sa tento nový vynález trvalo udržateľnou alternatívou k bežným plastovým obalovým materiálom z ropy? Nuž, zdá sa, že má na to všetky predpoklady.

Zo schránok kôrovcov sa získava chitosan, ktorý je súčasťou zmesi nového plastu.
Zdroj: www.www.thebetterindia.com

Na rozdiel od už existujúcich bioplastov, je nová fólia silná, odolná voči vode aj oleju, a to až do teploty 80°C. Podľa slov agrikultúrneho a biologického inžiniera, Jeffreyho Catchmarka, ktorý podal správu o novom materiály v časopise Green Chemistry minulý september, ho možno využiť rôzne. Ako obal na potraviny, vode odolný papier, ale napríklad aj v stavebníctve ako povrchovú úpravu stropných podhľadov či obkladačiek.

Cieľom pensylvánskeho vedeckého týmu bolo, vyrobiť biodegradovateľnú fóliu z obnoviteľných a nízko nákladových materiálov, v najlepšom prípade, z odpadu. Vedci preskúmali možnosti použitia biodegradovateľných polymérov ako celulóza, chitosan, škrob, pektín či alginát na výrobu dostatočne silnej fólie, ktorá by sa nerozpustila vo vode ani v horúcom oleji.

https://www.thebetterindia.com/124274/bioplastic-prawn-shells-angelina-arora-sydney-innovation/
Nový biodegradovateľný plast je vyrobený vlastne odpadu, celulózy a schránok kôrovcov.
Zdroj:www.thebetterindia.com

Nový plast je napokon vyrobený z dvoch odpadových materiálov – celulózy, ktorá vzniká pri spracovaní drevenej alebo bavlnenej buničiny a chitínu, základného komponentu schránok kôrovcov – krabov, kreviet, homárov atď. Chitín tak možno ľahko a takmer zadarmo získať z odpadu v potravinárskom priemysle. Nový plast je vyrobený z takmer rovnakého množstva celulózy a chitosanu, ktorý je derivovaný z chinínu.

Biodegradovateľné polyméry nedokážu dostatočne odolať vode či oleju, obzvlášť vo vlhkých podmienkach a rozpadajú sa. Tento plast je silný a nerozpustný, práve vďaka pevnému spojeniu medzi celulózou a chitosanom.

Celulóza na výrobu rozložiteľného plastu sa získava z dreva alebo bavlny.
Zdroj: www.flickr.com

Technológia by sa dala časom použiť tiež v samotnom potravinárskom priemysle, napríklad tak, že by sa zmes stala súčasťou potravín s tým účelom, že by zabraňovala nadmernému vsiaknutiu oleja pri ich smažení. Keďže ide o jedlú zmes, ktorej hlavnou zložkou je vláknina, boli by tieto potraviny vlastne zdravšie.

Tím momentálne pracuje najmä na marketingovej stránke celého výskumu. Snaží sa nový materiál dostať do všeobecného povedomia, aby sa mohol priblížiť cenám a konkurovať synteticky vyrobeným plastovým obalovým materiálom.

Zdroj:
www.anthropocenemagazine.org

Titulné foto:
Pixabay by Jackmac34



zobraziť dalšie