Prvýkrát v tomto storočí vyrobilo Portugalsko za jeden mesiac viac energie z obnoviteľných zdrojov, než jej spotrebovalo.
Podľa správy portugalského prevádzkovateľa distribučnej siete sa v krajine v mesiaci marec vyrobilo 4,812 GWh obnoviteľnej energie. Prvý krát za celé obdobie fungovania alternatívnej energetiky došlo k tomu, že výroba prevýšila spotrebu. V marci totiž Portugalci spotrebovali na pevnine dohromady 4,647 GWh energie.
Pre environmetálne skupiny, ktoré roky investovali do obnoviteľných zdrojov energie predstavuje táto skutočnosť významný míľnik. Asociácia obnoviteľnej energie Portugalska, ARPEN, a Portugalská environmentálna skupina, ZERO, v spoločnom prehlásení zhodnotili, že:
„Okrem toho, že tieto dáta ukazujú významný míľnik v portugalskom energetickom sektore, sú tiež dôkazom, že elektrický systém napájaný z obnoviteľných zdrojov je bezpečný, spoľahlivý a aj rentabilný. Predošlé maximum bolo namerané v roku 2014, kedy obnoviteľná energia pokryla 99,2% energetického dopytu v krajine.“
„Čo sa týka konkrétnych obnoviteľných zdrojov, najefektívnejšie sú vodné a veterné elektrárne. Tieto pokryjú zhruba 55% a 42% mesačnej spotreby. Spolu s výrobou daného množstva energie došlo v marci k zníženiu uhlíkových emisií o 1,8 milióna ton CO2. Toto zníženie znamená zároveň úsporu 21 miliónov eur na poplatkoch za emisie.“
Produkcia obnoviteľnej energie pokryla 103.6% spotreby. Ešte vždy bola v hodinách s najvyššou spotrebou distribuovaná aj importovaná elektrická energia a energia vyrobená spaľovaním uhlia, no tento nedostatok bol kompenzovaný 100% pokrytím obnoviteľnej energie v ostatných hodinách.
Asociácia ARPEN a skupina ZERO k výsledkom dodávajú:
„Za veľmi prínosné považujeme vnútroštátne politiky odvíjajúce sa v rámci celoeurópskej iniciatívy „Clean Energy for All Europeans“ („Čistá energia pre všetkých Európanov“), ktorá je vo fáze finálneho dopracovania. Vďaka nej bude možné, aby sa Portugalsko do roku 2050 dopracovalo k minimálnemu (takmer nulovému – pozn. red.) objemu emisií. A to vďaka expanzii solárnej energie a zvýšenou spotrebou obnoviteľnej energie v doprave a v ďalších sektoroch.“
Denná spotreba obnoviteľnej energie sa v marci pohybovala od 86% do 143%. Zároveň boli namerané aj dve najdlhšie periódy, 70 hodinová a 69 hodinová, kedy bolo zabezpečené súvislé pokrytie obnoviteľnou energiou.
Zdroj:
metamag.org
Titulné foto:
Pixabay