Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

Amazonské dažďové pralesy ohrozené novým brazílskym lídrom

26. novembra 2018

V Brazílii sa nachádza 60% Amazonského dažďového pralesa. Jej nastupujúci prezident Jair Bolsonaro považuje globálne otepľovanie za výmysel a mieni pokračovať v odlesňovaní.

Pred časom sme v našej reportáži o legislatívnych opatreniach Nórska informovali o medzinárodných dohodách na ochranu dažďových pralesov na území brazílskeho Amazonského pralesa či pralesov v africkej Libérii. Žiaľ, ani medzinárodné dohody nedokážu zabrániť ekologickej katastrofe, pokiaľ si túto hrozbu neuvedomia samotní lídri krajín.

Brazília vyťažila za posledný rok osem tisíc km2 lesa. Za posledné desaťročia je to najničivejšie množstvo pre dažďové pralesy. Časy sa majú údajne ešte zhoršiť.

Tie nastanú po tom, keď v januári 2019 do svojej funkcie nastúpi novozvolený prezident Jair Bolsonaro. Otvorene sa vo svojej volebnej kampani nechal podporovať najväčšími ťažiarenskými spoločnosťami.

Zdroj: newscientist.com

Marcio Astrini z brazílskej pobočky Greenpeace hovorí:

Situácia je znepokojivá. Je to zlé, ale bude ešte horšie.

Postupné upúšťanie od ochrany brazílskych pralesov naštartovala už v roku 2013 vtedajšia prezidentka Dilma Rousseffová, a v tomto trende pokračoval aj jej nástupca Michel Temer.

Zdroj: newsweek.com

Podľa najnovšej štatistiky, ktorú na základe monitoringu satelitných snímok vypracovalo a tento týždeň zverejnilo brazílske ministerstvo životného prostredia, medzi augustom 2017 a júlom 2018 zmizlo v Brazílii 7 900 štvorcových kilometrov lesa, čo je 14-percentný nárast oproti predošlému roku. Ide o najväčší úbytok zalesnenej plochy od roku 2008.

Ťažba aj na chránených územiach

Novozvolený prezident Bolsonaro už okrem iného dopredu avizoval, že chce povoliť ťažbu dreva aj na doteraz prísne chránených územiach obývaných pôvodnými obyvateľmi.

Bolsonaro sa často o mimovládnych organizáciách bojujúcich za životné prostredie a o ekologických inštitúciách vyjadruje ako o „pokutovom priemysle“, ktorý podľa neho škodí brazílskym ťažiarskym spoločnostiam pomocou zbytočných obmedzení a pokút.

Zdroj: loanpride.com

Otepľovanie je vraj výmysel

Nielen USA majú lídra, ktorý popiera globálne otepľovanie. Bolsonaro si za najbližších spolupracovníkov vybral politikov, ktorí nie sú ekologicky zmýšľajúci odborníci. Jeho budúci minister zahraničných vecí Ernesto Araújo napríklad nedávno vyhlásil, že globálne otepľovanie neexistuje a reči o ňom sú len „marxistickým spiknutím“.

Bolsonarov budúci viceprezident Hamilton Mourão zas v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Folha de S. Paulo vyhlásil, že „ochrana životného prostredia je používaná ako nástroj na ochranu dominancie veľkých ekonomík“.

Zdroj: Text je prebraný z TA3.

Titulná foto: Etereuti, Pixabay



zobraziť dalšie