Dnes je 24. novembra a meniny má Emília

10 udalostí, ktoré natrvalo zmenili tvár Zeme v roku 2018 (1.diel)

5. januára 2019

Pre život v čase a priestore je zmena jedným z najcharakteristickejších fenoménov. Nemenná nie je ani samotná tvár Zeme, práve naopak.

Za približne 4,57 miliárd rokov svojej existencie, prešla naša planéta mnohými najrozličnejšími zmenami a stále sa tak deje. Rok 2018 nebol v tomto výnimkou. Hurikány, vulkanické erupcie či zemetrasenia. Aj tie patria na zoznam udalostí časopisu Livescience , ktoré majú na svedomí  meniaci sa vzhľad Zeme. V dnešnom diele sa spolu pozrieme na jeho prvú polovicu.

Erupcia sopky Kilauea

Sopka Kilauea sa nachádza na Havajských ostrovoch a je jedným z 5 vulkánov, ktoré tvoria ostrov Havaj. Jej minuloročná erupcia bola najväčšou za posledných 200 rokov. Za 4 mesiace svojho vyčíňania pokryla lávou plochu 35,5 km², spálila najväčší havajský ostrov a pobrežie rozšírila o viac ako 2,5 km². Podarilo sa jej tiež odpariť vodu z najväčšieho sladkovodného jazera na ostrove a zanechala pláže pokryté sklenenými vláknami, zvanými tiež božské vlasy alebo Pele’s hair.

Kilauea, aktívny havajský vulkán, ktorý vysušil Zelené jazero.
Zdroj: en.wikimedia.org

Putujúce novozélandské ostrovy

V roku 2016 postihlo Nový Zéland zemetrasenie, ktoré okrem iného zmobilizovalo jeho ostrovy. V roku 2018 sa Južný ostrov priblížil k Severnému ostrovu o viac ako jednu stopu – 0,3048 metra. Ide o dosť výrazný posun zemskej kôry, keďže za dva roky sa k sebe ostrovy priblížili celkom o 35 centimetrov.

Približujúce sa ostrovy Nového Zelandu.
Zdroj: wikimedia.org

Východoafrická priekopová prepadlina

Prepadlina alebo tiež rift (v angličtine The Great Rift Valley) vo východnej časti Afriky, sa v dôsledku tektonickej aktivity v regióne zväčšuje už milióny rokov. Napriek tomu však minulého roku prekvapila obyvateľov Kene.  V marci krajinu sužovali lejaky a aj to sa zrejme podpísalo na vzniku 15 metrovej jamy uprostred tamojšej rušnej cesty. Spolu s cestou rozdvojila prasklina aj niekoľko domových brán.

Rovnako ako prepadlina aj vzniknutá diera sa ďalej zväčšuje. Tento jav je však súčasťou komplexného procesu, v dôsledku ktorého dôjde za desiatky miliónov rokov k úplnému oddeleniu Východnej Afriky od zvyšku kontinentu.

V dôsledku seizmických pohybov sa Východná Afrika jdného dňa oddelí od zvyšku kontinentu.
Zdroj: temtiež

Miznúca Antarktída

Pine Island Glacier je jedným z ľadovcových ostrovov Antarktídy. V októbri minulého roka sa od neho oddelila ľadová masa o veľkosti 300 km², čo je zatiaľ najväčší „úlomok“ v danej lokalite. Ľadová kryha 5 násobne väčšia ako Manhattan tak prekonala svoju predchodkyňu z roku 2017 o viac ako 30 km². Všetko nasvedčuje tomu, že podobné „rozpadávanie sa“ Antarktídy sa zintenzívňuje. Pine Island Glacier má povesť najrýchlejšie topiaceho sa antarktického ľadovca. Je zodpovedný za zhruba štvrtinový úbytok ľadovej masy na tomto kontinente. Ibaže, z pozorovaní vyplýva, že k uvoľňovaniu väčších krýh na tomto ostrove dochádzalo kedysi zhruba raz za 6 rokov. V posledných rokoch sa však interval skracuje na každé dva, možno dokonca na každý jeden rok. O príčinách tohto javu zatiaľ odborníci mlčia, no nevylučujú, že nimi môžu byť aj klimatické zmeny.

Pine Island Glacier je najrýchlejšie sa rozpadajúcim ľadovcom Antarktídy.
Zdroj: www.flickr.com

Požiare v Kalifornii

Vyprahnutá krajina, akou je Kalifornia zdá sa praje ničivým požiarom. K zatiaľ najhrozivejšiemu v jej histórii došlo v novembri 2018. Trval 18 dní a na popol spálil 620 km². Vyžiadal si 86 ľudských a nespočetné množstvo zvieracích obetí.  The Camp Fire, ako požiar nazvali, bol jedným z 5 obrovských požiarov zúriacich v krajine.

Najzničujúcejší požiar v histórii Kalifornie trval 18 novembrových dní v roku 2018.
Zdroj: en.wikipedia.org

Zdroj:
www.livescience.com

Titulné foto:
Pixabay

 

 



zobraziť dalšie