Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Rajská záhrada na zemi – Projekt Eden

14. apríla 2019

V Anglickom Cornwalle sa odohral zázrak takmer biblických rozmerov. Na mieste dosluhujúceho hliniska vyrástla exotická futuristická záhrada plná života.

Projekt Eden je jedným z najodvážnejších a najambicióznejších botanických projektov na svete. Jeho začiatok sa datuje späť do roku 1995. Timothy Smit, bývalý archeológ, hľadá miesto, kde by mohol premiestniť a vystaviť botanické exponáty z obnovenej botanickej záhrady The Lost Gardens of Heligan v Cornwall. A keďže potrebuje naozaj veľa miesta, zaujme ho neďaleké dosluhujúce hlinisko čínskej spoločnosti, kde sa ťažilo viac ako 160rokov. Prečo by sa práve ono nemohlo stať rajskou záhradou s dvoma biotopmi –  stredomorským a tropickým, uprostred špecifickej Cornwallskej divočiny?

Zdroj:
www.geograph.org.uk

Eden – ôsmy div sveta

Aj takto označil dnes už zabehnutú botanickú záhradu s mnohorakým portfóliom aktivít časopis Time v roku 2001. Tvoria ju dve členené kupolovité konštrukcie, pripomínajúce obrovské bubliny. Takýto tvar navrhol architekt Nicolas Grimshaw preto, že sa dokáže prispôsobiť aj nerovnému terénu. Ich výstavba trvala viac ako 5 rokov a okrem technických prekážok museli realizátori projektu čeliť aj tým poveternostným. Napríklad prívalovým dažďom, ktoré hlinisko zaplavili hneď v prvých mesiacoch výstavby. S následkami ničivej povodne sa Eden musel vysporiadať ešte raz, v roku 2010.

Prví návštevníci mali možnosť do záhrady vstúpiť  ešte počas finálnych stavebný prác, napríklad inštalácie obvodovej výplne, na prelome milénia. Svoje brány otvoril Eden oficiálne v marci 2001 a do júna ho navštívilo viac ako milión zvedavcov. Projekt za zhruba 80 miliónov libier by sa samozrejme nikdy nepodarilo zrealizovať bez najrôznejších fondov, ktoré sa realizátori na čele s Timom Smitom priebežne získavali.

Biotopy

Sú tu tri. Dva zakryté – tropický, dažďový prales a stredomorský. Oba sú umiestnené v outdorovej botanickej záhrade, kde sa medzi lokálnym rastlinstvom nachádzajú aj ďalšie druhy, typické pre mierne podnebné pásmo. Eden je domovom tisícov druhov rastlín, ale aj živočíchov. Mnohé rastliny sa pestujú od semiačka v miestnej škôlke, ďalšie pochádzajú z iných botanických záhrad, výskumných staníc a od priaznivcov projektu.

Zdroj:
www.wikimedia.org

Všetku pôdu, (v roku 2000 šlo o 83 000 ton) si v Edene vyrobili sami. Využili to, čo sa v hlinisku nachádzalo a tento materiál zmiešavali s vlastným kompostom z biotopov a kompostom z okolitých domácností. Cieľom takéhoto postupu bolo dokázať, že regenerácia životného prostredia je možná.

Napokon, celý komplex je ukážkou trvalo udržateľného, ekologického prístupu k prírode. Od pestovania rastlín, cez zavlažovacie systémy až po energetické požiadavky na prevádzku.

Vzdelávanie a osveta

V srdci Edenu leží ekologická stavba pripomínajúca povrch borovicovej šišky. Nachádzajú sa v nej triedy a výstavné priestory, určené na edukáciu, osvetu a ďalšie aktivity so zameraním na vytváranie pozitívneho vzťahu človeka a prírody.

V Edene sa nachádza aj ďalšie školiace stredisko. „Learning Village“ vznikla rekonštrukciou dvoch pôvodných fariem na hranici Edenu. Vyučujú sa tu rôzne programy, určené mladým záhradníkom, kuchárom a kulinárom, ale aj dizajnérom, event manažérom či ekológom.

V interiéri tropického biotopu sa nakrúcal tiež prírodopisný dokument Davida Attenborougha, Flying Monsters 3D.

Futuristická flóra

V Edene prebieha okrem klasického botanického výskumu aj výskum rastlín, na ktoré sa budeme môcť v budúcnosti spoľahnúť a prípadne si ich so sebou vziať aj na inú planétu. Pomôžu nám prežiť a poskytnú nám okrem stravy aj prístrešie. Hovorí o nich sám John Smit v podcaste dostupnom na stránke.

Súčasťou vízie najbližších rokov je aj vybudovanie geotermálnej elektrárne. Geotermálna energia zo žuly, uloženej pod povrchom Edenu bude napájať celý komplex aj priľahlé oblasti.

Kráľovná aj hviezdy pop kultúry

V Edene sa koná nepreberné množstvo zaujímavých podujatí a prebieha v ňom viacero projektov pre rodičov s deťmi, záujmové skupiny aj celé komunity. Konalo sa tu niekoľko koncertov (vrátane Oasis, Amy Winehuse či Muse), výstav, dobročinných akcií aj exhibícií. V roku 2006 poctila záhradu svojou návštevou aj samotná britská kráľovná. O päť rokov neskôr udelila Timovi Smitovi rytiersky rád.

V Tropickom pavilóne dokonca zahorel olympijský oheň v roku 2012, kedy Anglicko hosťovalo hry.

A ak ste doteraz váhali, či sa do Cornwallu vydať, vedzte, že výhľad z najvyššieho bodu Edenu si už vychutnal aj známy dobrodruh Bear Grylls.

Zdroj:
www.edenproject.com
en.wikipedia.org
Titulné foto:
Flickr

 



zobraziť dalšie