Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Objavila sa nová extrasolárna planéta

11. júna 2019

Zakázaná planéta je pracovný názov posledného zverejneného objavu medzinárodného astronomického tímu. Prečo dali novej planéte vedci prívlastok „zakázaná“?

Na objavení zvláštneho vesmírneho telesa spolupracoval tím  vedcov zo štyroch prestížnych anglických univerzít spolu s observatóriom v Ženeve,  Berlíne a Univerzitou v Čile. Aj napriek tomu, že by sa na danom mieste nemala nachádzať, a už vôbec by nemala mať vlastnú atmosféru, bola medzinárodným tímom identifikovaná nová planéta. Vzhľadom na danú kurióznosť jej výskytu, ju vedci počastovali prívlastkom „zakázaná“.

Zdroj: www.exoplanets.nasa.gov

Exoplanéta NGTS-4b

Zakázaná planéta (The Forbidden Planet) je presnejšie túlavou extrasolárnou (obieha inú hviezdu ako Slnko) planétou s vlastnou atmosférou. NGTS-4b, ako znie vedeckejšie označenie Zakázanej planéty sa svojou veľkosťou približuje Neptúnu. Je zhruba 3 krát väčšia a má asi 20 krát viac hmoty ako Zem. Je na nej poriadne horúco (okolo 1000 stupňov Celzia). Táto teplota je dôsledkom vzdialenosti NGTS-4b od jej hviezdy, okolo ktorej obehne planéta za 1,3 dňa. A práve v tomto je celý háčik.

Život v Neptúnskej púšti

Ako sme už uviedli vyššie, ide o kuriozitu. Z doterajších pozorovaní, záznamov a poznatkov, o ktoré sa astrofyzika opiera vyplýva, že je nemožné, aby planéta takéhoto typu mohla na danom mieste existovať. Nachádza sa totiž v oblasti, ktorú astronómovia nazývajú Neptúnska púšť (Neptunian Desert). Ide o oblasť v blízkosti hviezd, kde sa zatiaľ nenašli planéty o veľkosti Neptúna a väčšie. Miera žiarenia a prúdenie častíc (solárne vetry) sú tu také silné, že dokážu zničiť  horné obaly planét až z nich nezostane viac, než pevné, horúce, skalnaté jadro. NGTS-4b je teda anomáliou so svojou vlastnou atmosférou.

Zdroj: www.flickr.com

V každom prípade však prekvapivý nález primäl vedcov k opätovnému preskúmaniu dát a k prehodnoteniu našich poznatkov o Neptúnskej púšti. Je podľa nich možné, že napokon ide o trošku zelenšiu oblasť, než sa doteraz predpokladalo a že sa objavia aj ďalšie zakázané planéty.

Jedinečný záznam z pozemného teleskopu

V odhaľovaní skrytých záhad vesmíru, akou je aj  NGTS-4b pomáha vedcom vyspelá technológia. Názov NGTS je skratkou pre Next- Generetion Transit Survey, teda robotické zariadenie ukotvené v zemi, ktoré je navrhnuté práve za účelom vyhľadávania extrasolárnych planét, inými slovami exoplanét. NGTS je jedným z pozorovacích nástrojov Európskeho observatória ESO v púšti Atacama v Čile. Bolo to vôbec po prvý krát, čo sa pozemnému teleskopu podarilo zachytiť a identifikovať objekt, ktorý pri svojom prelete „pred“ hviezdu (tranzit) znížil jej jas o 0,2% (vytvoril na nej malý tmavý bod). Zväčša sú podobné teleskopy schopné identifikovať objekty, ktoré zoslabia jas hviezdy od 1% vyššie.

V súčasnosti vďaka rôznym metódam pozorovania poznáme zhruba 3500 exoplanét najrozličnejších veľkostí a zložení.

Zdroj:
ww.edition.cnn.coml
www.zmescience.com
www.invivomagazin.sk

Titulné foto:
Nasa



zobraziť dalšie