Vytvorila ich príroda, a ak by ste aj nesúhlasili s tým, že patria medzi najkrajšie na svete, nepochybne ide o svetové unikáty.
Miest na Zemi, ktoré vyrážajú dych a ich návšteva je zážitkom trvalej hodnoty, je mnoho. Naša planéta je totiž naozaj bohatá na úžasné prírodné úkazy, výtvory a javy. Cestovateľské príručky a internetový sprievodcovia sú nimi preplnené. Z niektorých sa stali niečo ako „sväté grály“ cestovného ruchu, iné sú menej známe a ešte stále existujú aj také, ktoré ľudské oko doposiaľ nevidelo. My sme vybrali 5, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Tento ľadovcový vodopád sa nachádza na južnom pobreží ostrova. Napája ho ľadovcový povrch sopky Eyjafjallajokull a kaskádovito steká na rozprávkovú lúku. Turisti ho však navštevujú najmä kvôli možnosti prejsť prírodným chodníkom až za jeho vodnú stenu. Odtiaľto sa im naskytá vskutku jedinečný výhľad. Ak majú šťastie a v deň ich návštevy je slnečno, môžu si vychutnať aj dúhu. Okrem fotoaparátu nesmie návštevník vodopádu zabudnúť ani na pršiplášť. Premoknúť tu možno za chvíľku.
Popri Grand kaňone ide o jeden z najkrajších kaňonov Severnej Ameriky, a možno na svete. Nachádza sa na indiánskom území Navahov, na hranici Arizony a Utahu. Do jeho podoby ho v priebehu stoviek rokov vytvarovali prúdy spodnej vody z prívalových dažďov. Hoci kaňon, zložený z dvoch častí – Horný a Dolný kaňon, nie je veľmi rozľahlý, ponúka jedinečné optické predstavenie. Hru svetla, odtieňov a farieb na červených pieskovcových skalách siahajúcich do výšky 40 metrov, utvoril ten najdômyselnejší architekt, príroda sama. Traduje sa, že kaňon objavila malá pastierka oviec v roku 1931. Navahovia však toto miesto určite poznajú omnoho dlhšie. Pre turistov je prístupné až od roku 1997, keď z neho kmeň urobil Navaho Tribal Park (Park kmeňa Navaho).
Národný park Banff v Alberte ukrýva ľadový klenot. Vo Valley of the Ten Peaks (Údolie desiatich vrcholov) sa rozprestiera jazero Moraine. Obohnané týčiacimi sa snežnými končiarmi ho plnia obrovské vodopády, ktoré z nich stekajú. Keď voda v jazere stúpa, mení sa aj jeho farba. Tú ovplyvňujú usadeniny, ktoré so sebou voda z ľadovcových vrcholov prináša. V okolí jazera je množstvo turistických chodníkov, vďaka čomu si ho možno obzrieť z rôznych perspektív.
Je historické územie vo východnej Anatólii s bohatou históriou. Až do začiatku 20. storočia bolo multietnickým krajom, kde žili Turci, Gréci, Arméni a Kurdi. Priamo do kameňa tejto prevažne suchej hornatej krajiny sú tu vytesané celé mestá. Je známa aj ako región balónov a prírodných komínov Každé ráno vzlietajú nad Kapadóciu stovky balónov, ktorých pasažieri si môžu vychutnať pohľad na podzemné mestá, skalné útvary, opustené kostoly a kaplnky z vtáčej perspektívy. Hodina letu vyjde turistu v prepočte od sto eur. Veríme, že to určite stojí zato.
Bambusový les v provincii Arashiyama skrýva okrem jedinečnej flóry a fauny aj zopár architektonických skvostov. Pozdĺž spodného okraja hustého, do neba týčiaceho sa bambusového porastu, sú roztrúsené malé chrámy. Vstúpiť do tohto lesa je podľa mnohých ako vstúpiť do iného sveta. Prechádzať ním bude preto potrebné po vyznačenej trase, ktorá je zároveň najvhodnejším spôsobom prehliadky. Súčasťou lesa je aj opičí park Iwatayama, v ktorom žije vyše 170 opíc.
Je provincia na severozápade Bolívie, pomenovaná podľa básnika Daniela Camposa, ktorý z oblasti pochádzal. Nachádza sa tu najväčšia soľná baňa na svete. Rozprestiera sa na rozlohe 11 000 štvorcových kilometrov. Akoby nikde nekončiaca pláň hexagonálne tvarovaných kúskov prirodzene kryštalizovanej soli, pokrýva v období dažďov vrstva vody. Vzniká tak plytké soľné jazero, ktoré možno preplávať na loďke, alebo po ňom prejsť nákladným autom. Napriek zdanlivo nehostinnému prostrediu je soľná pláň domovom niekoľkých druhov starovekých kaktusov, ružových plameniakov či vzácnych druhov kolibríkov. Turistov z celého sveta na ňom priťahuje aj odraz na hladine vodou zaliatej pláne.
Za zmienku by iste stáli aj ďalšie úžasné prírodné destinácie. Preto budeme radi, ak sa s nami podelíte o tú, ktorá je pre vás jednou z najkrajších, prípadne snívate o tom, že ju navštívite.
Zdroj:
www.publicmakesimage.com
www.en.wikipedia.org
www.pelipecky.sk
www.en.wikipedia.org
www.atlasobscura.com
Titulná foto:
Flickr