Veslonos čínsky, bol jedným z najväčších sladkovodných druhov ryby. Prežil extrémne zmeny podnebia aj dinosaury. V rieke Jang-c‘-ťiang ho viac nenájdeme.
Veslonos čínsky, (Psephurus gladius), respektíve jeho najbližší prehistorický príbuzní obývali vody Žltej rieky a rieky Jang-c‘-ťiang pred viac ako 200 miliónmi rokov. Ryby s nezameniteľným predĺženým nosom, podobným ako majú mečúne, vedeli dorásť až do veľkosti 7 metrov a váhy okolo jednej tony. Aj preto si zrejme vyslúžili prezývku „pandy z Jang-c‘-ťiang“. Dokázali sa neuveriteľne dobre adaptovať na meniace sa prostredie a v mútnych vodách prežili aj vďaka svojmu špicatému kužeľovitému rypáku. Pomocou neho boli tieto ryby schopné zachytiť elektrický výboj z tiel potenciálnej koristi.
Jedincov prehistorického druhu sa nepodarilo nájsť už od roku 2003. Po takmer 20 rokoch výskumu, ho vedci z Čínskej akadémie vied vo svojej poslednej štúdii oficiálne prehlásili sa vyhynutý druh. Hlavnú príčinu tohto stavu vidia v devastačnom rybolove a stavbe priehrad.
Ryba, ktorá prežila aj masové vyhynutie dinosaurov a ďalších prehistorických plazov, napokon neprežila bezohľadné ľudské zaobchádzanie s prírodou. Podľa autorov štúdie, ale aj širšej vedeckej obce ide o trestuhodnú, nenapraviteľnú stratu nesmierne unikátneho živočícha. Súčasne sa medzi vedcami znova raz hovorí o hlasnom varovnom signáli. Podobný osud totiž môže v krátkej dobe postihnúť aj ďalšie veľké druhy sladkovodných živočíchov. Väčšine z nich hrozí vyhynutie.
Kontinuálny populačný pokles zažíval veslonos čínsky v priebehu posledného storočia najmä kvôli nadmernému rybolovu. V sedemdesiatych rokoch sa ulovilo v priemere 25 ton tejto ryby za rok. Čo však definitívne zdecimovalo tento druh, bola neohľaduplná výstavba priehrad na najdlhšej rieke celého euroázijského kontinentu. Najvýraznejšie život populácie veslonosa ovplyvnila priehrada Gezhouba, vzdialená približne 1600 kilometrov od mora. Je totiž postavená bez potrebných ochranných prvkov, umožňujúcich rybám preplávať do oblastí s proti prúdom, vhodných pre rozmnožovanie. Veslonosy priehrada doslova odstrihla od možnosti neresenia.
Ešte v 80 . rokoch však vedci stále nevedeli, aké ďalekosiahle dôsledky bude mať stavba na populáciu veslonosa. Za funkčne vyhynutý ho prehlásili až v roku 1993, kedy počet jedincov klesol natoľko, že reprodukcia, ktorá by ju obnovila už nebola možná.
V priebehu niekoľkých desaťročí sa podarilo odchytiť niekoľko jedincov. No každý pokus o rozmnoženie v zajatí skončil neúspešne. Posledný krát v roku 2002, kedy bola odchytená samica, no po mesiaci v zajatí zahynula bez potomstva. K náhodnému odchytu veslonosa došlo ešte v roku 2003. Vedecký tým naň umiestnil sledovacie zariadenie a znova vypustil na slobodu. V priebehu niekoľkých hodín sa však signál nenávratne stratil. To bolo naposledy, čo túto rybu vedci videli.
Čínskym vedcom sa nepodarilo veslonosa vystopovať ani pomocou moderného vybavenia, použitého v stovkách lokalít, s jeho potenciálnym výskytom. Napokon použili matematický model, aby určili pravdepodobnosť jej vyhynutia, založený na údajoch o predchádzajúcom stave populácie a intervaloch, v akých sa jedincov podarilo vystopovať. Napriek oficiálnemu prehláseniu o úplnom vyhynutí, hovoria vedci o možnosti, že sa niekde ešte nejaký veslonos nachádza, i keď je táto možnosť len veľmi malá.
Zdroj:
www.nationalgeographic.com
hwww.tvnoviny.sk
Titulné foto:
Wikipedia