Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Aké sú remeselné potraviny?

18. septembra 2020

Nikdy predtým nebola téma kvalitných potravín a zdravej racionálnej výživy vnímaná tak intenzívne, ako je tomu v tejto neobvyklej „korona“ dobe.

Preto toto obdobie môžeme poňať aj ako ideálny čas na upútanie pozornosti na dôležité témy okolo potravín a ich vplyvu na naše fyzické a psychické zdravie. Stačí len chcieť. Posvietiť si na to, ako si budovať lepšiu imunitu, vnútornú pohodu, ako a kde sa rozhliadať po tých najkvalitnejších, remeselných potravinách.

Benefity remeselných potravín

Kvalitné remeselné potraviny sú vyrábané rešpektujúc životné prostredie, miestne komunity a chrániac biodiverzitu. Kúpou takýchto lokálnych, čerstvých a kvalitných potravín podporujeme lokálnu ekonomiku a prispievame tak výrazne k trvalo udržateľnému spôsobu života. Väčšina z nich je zároveň súčasťou kulinárskeho dedičstva nášho mesta, alebo regiónu. A v neposlednom rade kúpou dobrých, čistých a férových potravín robíme veľa aj pre svoje zdravie. Dokonca to platí aj pri tých dovozových, udomácnených, bez ktorých by sme si už život nevedeli predstaviť.

Foto: Archív DEGUSTORIUM

DEGUSTORIUM 2020

Združenie Slow Food Pressburg sa v spolupráci s partnermi preto v tomto roku rozhodlo v rámci programu na bratislavskej mestskej pláži Tyršák zorganizovať akciu venovanú interaktívnemu vzdelávaniu v oblasti potravín, DEGUSTORIUM 2020, prostredníctvom ktorej návštevníkom predstavia výnimočné produkty, ako aj ľudí, ktorí za nimi stoja.

2. ročník ochutnávkového podujatia sa uskutoční 27. septembra na bratislavskej mestskej pláži Tyršák v čase od 9.00 do 17.00 a je určené širokej verejnosti, ktorej nie je jedno, ako naše nákupné rozhodnutia ovplyvňujú svet, v ktorom žijeme.

Bližšie k ľuďom

Tento rok však podľa slov Anetty Vaculíkovej, jednej z organizátorov ochutnávkového podujatia  Degustorium a propagátorky kvalitnej racionálnej výživy a udržateľného životného štýlu, “idú” organizátori ešte bližšie k ľuďom, hoci sa to na prvý pohľad v tejto dobe môže zdať ako niečo nemysliteľné. Z formátu konferencie sa podujatie presúva do otvoreného priestranstva na Tyršáku, v Bratislave, kde prostredníctvom potravinového trhu, panelových diskusií s odborníkmi, varenia naživo so šéfkuchármi, tvorivých dielní, či senzorických workshopov pre celú rodinu (rešpektujúc všetky nariadenia Úradu verejného zdravotníctva) prinesú zážitok vo forme pestrého celodenného programu.

FOTO: Waldemar Švábenský – senzorické hry

Zakladateľka hnutia Slow Food Pressburg na Slovensku a dlhoročná manažérka potravinových trhov v Starej tržnici ako aj na Schaubmarovom Mlyne v Pezinku, Petra Molnárová dopĺňa:

Cieľom tohtoročného podujatia je motivovať verejnosť k vedomému rozhodovaniu pri nákupoch, pretože kvalita sa jednoznačne vypláca. Celosvetová pandémia ukazuje, aké krehké sú potravinové systémy a ako veľmi je potrebné, aby sme vnímali súvislosti medzi tým, čo nakupujeme a jeme a našim zdravím a zdravím našej planéty.

Po výnimočné jedlé zážitky a odpovede na otázky, čo sú to remeselné potraviny, ako sa vyrábajú či spracovávajú a ako ovplyvňujú naše zdravie a životné prostredie, si môžete prísť už 27. septembra na Tyršák v čase od 9:00 do 17:00. Vstup na podujatie je bezplatný. Tešiť sa môžete napríklad na šéfkuchára Michala Kordoša či víťazku Master chef Martinu Grňovú, fair trade podnikateľa Allana Bussarda, autorku konceptu Terapia jedlom Silviu Horeckú, psychologičku a vitality koučku Simonne Vaďurovú, rozhovor s Valentínou Sedilekovou, mladou spisovateľkou, etnologičku a historičku Katarínu Nádaskú, bio pestovateľa zeleniny Jána Šlinského, ako aj na interaktívne aktivity v podaní tímov Skutočne zdravej školy, Slow Food Pressburg, nadácie Integra či WWF Slovensko, na 20 inšpiratívnych trhovníkov, remeselníkov a vystavovateľov.

 

Viac informácií sa dozviete  na FB podujatia alebo na www.degustorium.sk



zobraziť dalšie