Dnes je 21. júna a meniny má Alojz

„Recyklátor“ alebo odpad nad zlato

4. mája 2020

Slovenská internetová platforma zaujme svojou originalitou aj kreativitou. Pomáha zmeniť perspektívu, s akou nahliadame na odpad.

Ako uvádza na svojej webovej stránke, platforma Recyklátor vznikla z hry. Všetko to totiž začalo malým lokálnym workshopom v Poprade, ktorého obsahom bolo premeniť odpad na materiál, formou kreatívnej činnosti. Po workshope nasledovala ponuka miestneho obchodného centra, ktoré vytvorilo priestor na prezentáciu mladých tvorcov. Nuž a kde inde začať s kreatívnou recykláciou, než na mieste, ktoré je zdrojom veľkého množstva odpadu? A prečo sa o jej myšlienky nepodeliť s ďalšími ľuďmi a aj cez internet?

Recyklácia, kreativita, zábava.

Zastrešené spoluprácou

Vznikol tak web s chytľavým, príznačným a ľahko zapamätateľným názvom. Ako píšu jej autori, platforma sa opiera o 3 základné piliere – vzdelávanie, produkciu a distribúciu. Tieto zároveň tvoria tri sekcie platformy. Všetko zastrešuje myšlienka všeobecnej spolupráce na najrôznejších úrovniach.

Tašku možno vyrobiť aj zo starého trička.

Vzdelávať sa, učiť sa ako premieňať odpad na zlato (v znení hesla „trash is gold“) a pracovať s ním ako s plnohodnotným materiálom môžete pomocou informácií a návodov na blogu Recyklátora. Možno tu nájsť tipy, ako využiť staré oblečenie, články a zaujímavosti zo svetu odpadu a jeho spracovania, ale aj informácie o slovenských predajcoch recyklovaných výrobkov.

Ako súčasť vzdelávania, ale predovšetkým rozvíjania myšlienky tvorivého zhodnotenia odpadu v praxi, vznikla popri Recyklátore v Poprade aj Recyklátorská dielňa. Tu prebiehajú praktické workshopy, kde si môžu všetky vekové kategórie precvičiť svoju jemnú motoriku a vyrobiť nápadité výrobky. V ponuke sú tiež workshopy v rámci B2B sektoru, worksopy organizované na vyžiadanie pre firmy a festivaly.

Výroba PET objektu z pivných pohárov.

Čo sa distribúcie  a ďalšej spolupráce týka, súčasťou platformy je aj Re-shop. Internetový obchod s originálnymi recyklovanými produktmi od slovenských výrobcov. Recyklovať preto môžete aj nákupom.

Pre firmy a organizácie zas Recyklátor ponúka možnosť výroby  a pomoci s výrobou recyklovaných a upcyklovaných reklamných predmetov. Aj tu sa znova otvára možnosť usporiadať firemný workshop a vyrobiť so zamestnancami praktické veci z odpadu, ktorého sa vo firme produkuje najviac.

Nie je záplata ako záplata.

Cirkularita a zero waste

Ak teda patríte k tým, ktorých čoraz viac nadchýna myšlienka cirkulárnej ekonomiky a zamedzovania tvorby odpadu, ak ste fanúšikom recyklovaných výrobkov alebo máte šikovné ruky  hlavu plnú nápadov, potom je táto slovenská platforma miestom, kam by ste sa určite mali pozrieť.

Zdroj:
www.recyklator.org

Titulné foto:
Recyklátorzobraziť dalšie