Dnes je 27. apríla a meniny má Jaroslav

Ako sa recyklujú nápojové kartóny

24. januára 2020

Na Slovensku sa denne predá 1,5 milióna kartónov z mlieka, džúsov, smotany a iných nápojov. Za rok je to 9000 ton materiálu, z ktorého asi polovica končí na skládke.

V minulom roku sme vám priniesli informácie o tom, ako vyzerá recyklačný proces v prípade skla, plastu, papiera,  kovu a vody. Dnes sa pozrieme bližšie na to, aký osud čaká nápojové  kartóny, či tetrapaky (ako im ľudovo hovoríme), po tom, čo opustia našu domácnosť a majú to šťastie, že skončia v separovanom odpade. Tetrapaky pritom prechádzajú celkom efektívnym a pomerne nenáročným recyklačným procesom. Napríklad, už z dvoch jednolitrových obalov možno vyrobiť papierovú utierku veľkú jeden štvorcový meter.

Čo je to za materiál?

Nápojové kartóny, ako ste si iste všimli, sa skladajú z viacerých vrstiev. Ide teda o kompozitný materiál, no na rozdiel od niektorých druhov plastových kompozitov, to v prípade tetrapakov pri recyklácii nie je problém.

Zdroj: www.wikipedia.com
Autor: Tetra Pak a.s.

Štandardne tvorí pevný regálový nápojový kartón 70 až 85 % papiera, 20 až 22 %  plastu (polyetylén) a 4 až 5 % hliníka. Kartóny, ktoré sú určené na uskladnenie v chladničke či mrazničke zväčša neobsahujú hliník. Úlohou polyetylénu je neprepúšťať do vnútra vodu či mikroorganizmy. Hliník zas chráni nápoje a potraviny pred svetlom, kyslíkom a baktériami. Tekutiny, potraviny a vitamíny preto vydržia v týchto obaloch dlhšie.

Ako sa recykluje?

Zo zberných kontajnerov putujú nápojové kartóny na recyklačnú linku a možno ich ďalej spracovať dvoma spôsobmi:

Vírivé rozvlákňovanie je proces, pri ktorom sa najskôr časti narezaného kartónu rozmočia, respektíve „rozvláknia“ vo vodnom kúpeli. Papier (buničinové vlákno) nasaje vodu a pomocou špeciálneho sita sa oddelí od hliníka a plastu. Papier, ktorý sa na site zachytí sa následne odstredí. Vzniknutý kašovitý materiál sa nalieva do foriem a po vysušení je pripravený na nové použitie.

Z takto recyklovaného papiera sa vyrába množstvo výrobkov: obaly na vajcia, papierové vreckovky a utierky, nákupné tašky, obálky, podnosy, škatule, ale tiež kancelársky papier, či dokonca rôzny stavebný materiál. Týmto postupom možno z nápojového kartónu získať 70 až 90 % celulózových vláken.

Zdroj: www.wikipedia.com

Aj hliník a polyetylén, ktorý sa v procese rozvlákňovania oddelil, možno znova použiť. Niekedy ostávajú tieto dve zložky spolu a vzniká takzvaný poly/al mix. No zväčša sa polymér premení na metán, bután a ďalšie plyny, ktoré sa použijú pri výrobe energie a syntetického oleja. Hliníkové šupiny sa zas stláčajú do brikiet, určených na výrobu rôznych hliníkových výrobkov.

Druhým spôsobom recyklácie nápojových kartónov je rozloženie. Na špeciálnej linke sa kartón rozdrví a vo svojom trojzložkovom zložení sa používa na výrobu dosiek, využívaných v stavebníctve alebo na výrobu izolácie.

Na záver

Prvý nápojový kartón si v USA nechal patentovať John van Wormer už vroku 1915.

Mlieko sa do tohto typu obalu plní od roku 1930.

Najznámejší výrobcovia nápojových kartónov sú Tetra Pak, Elopak, SIG Combibloc a Evergreen Packaging. Všetky sú súčasťou organizácie Carton Council a ich recyklačnej iniciatívy, založenej na zodpovednom procese výroby a spracovania obalov.

Vždy sa pozrite na zloženie nápojového kartónu, ktoré musí byť na obale uvedené. Ak je zložený z uvedených troch zložiek, môžete ho bez problémov vyseparovať.

Kartón možno recyklovať aj na záhradnom komposte. Všetky rozložiteľné časti z neho ostanú v pôde, hliník a plast však bude potrebné ručne preosiať a vyhodiť do separovaného odpadu.

Zdroj:
www.earth911.com
www.wikipedia.org

Titulné foto:
Ramstein

 



zobraziť dalšie