Dnes je 27. apríla a meniny má Jaroslav

Aprílové nebeské divadlo

14. apríla 2020

Tento mesiac si môžu pozemšťania vychutnať pohľad na dve obrovské nebeské telesá. Našťastie, ani jedno z nich neukončí život na tejto planéte.

Hoci, obe by toho boli schopné. Asteroid s označením 52768 (1998 IR2)je totiž skoro taký mohutný ako Mont Everest.  Druhým je Kométa Atlas alebo C/2019 Y4 (ATLAS), teleso 5 krát väčšie ako planéta Jupiter.

Zdroj: www.pxhere.com

 

Starý známy

Asteroid 52768 pôvodne označený ako 1998 IR2 spozorovali vedci z NASA prvý krát pred 22 rokmi. Hoci ide o najväčší asteroid, ktorý bude možné tohto roku pozorovať, vesmírna agentúra ho neumiestnila na zoznam možných budúcich hrozieb. Za potenciálne nebezpečnú považovali vedci nie jeho veľkosť, ale jeho trajektóriu. Najbližšie k Zemi sa táto vesmírna hora dostane 29. apríla.  Vo vzdialenosti približne 6 miliónov kilometrov (16 násobok vzdialenosti  Zem – Mesiaca) bezpečne „minie“ našu planétu. Kolízia je teda celkom vylúčená.

Najvhodnejšie podmienky na podrobnejšie pozorovanie majú astronómovia od 10. do 23. apríla, keď sa asteroid pohybuje rýchlosťou 31,320 kilometra za hodinu. Observatórium Arecibo v Portoriku by malo byť schopné zaznamenať radarové snímky vo vysokom rozlíšení. Až vďaka nim budú mať vedci lepšiu predstavu o jeho veľkosti a tvare. Podľa doterajších odhadov by mal byť približne 1,8 kilometra široký a asi 4,1 kilometra dlhý.

Zatiaľ čo profesionálne pozorovacie zariadenia sledujú asteroid už viac ako dve dekády, amatérski astronómovia s menšími teleskopmi ho budú môcť 29. apríla zachytiť ako pomaly pohybujúcu sa „hviezdu“. Ani v najtesnejšej blízkosti od Zeme nebude pozorovateľný voľným okom. Svedkom tohto vesmírneho divadla však môže byť každý, a to vďaka projektu The Virtual Telescope Project. Ide o verejnú online projekciu z observatória v Ríme.

Keďže vedci poznajú obežnú dráhu asteroidu, predpokladajú, že okolo Zeme znova preletí v roku 2079. Vtedy k nej bude zároveň najbližšie v tomto storočí (4 násobok vzdialeosti Zem – Mesiac), no ani za týchto okolností nehrozí jeho kolízia so Zemou.

Nečakaný objav

Na rozdiel od dobre známeho asteroidu  52768 (1998 IR2), prekvapilo astronómov spozorovanie omnoho masívnejšieho svetelného objektu. 28. decembra minulého roku zachytilo observatórium na Havaji pomocou špeciálneho vybavenia ATLAS (Asteroid Terresrial impact Last Alert System) kométu 5 násobne väčšiu ako je Jupiter.

Vďaka silnej zeleno modrej žiare ju už dlhší čas možno pozorovať aj bežným teleskopom v oblastiach tmavej oblohy. Či ju uvidíme aj voľným okom zatiaľ nie je celkom isté. Posledné pozorovania totiž naznačujú, že sa jej viditeľnosť zhoršuje, čo môže byť podľa astronómov spôsobené aj jej postupným rozpadom, respektíve rozpadom jej jadra. Ako sa však už veľakrát ukázalo, kométy sú nestále a v podstate nepredvídateľné nebeské objekty. Preto hovoriť o jej konci by bolo veľmi predčasné.

Najbližšie k Zemi by mala byť kométa 23. mája. Najžiarivejšia, a tiež najľahšie pozorovateľná by mohla byť koncom tohto mesiaca. Aj napriek svojej mohutnosti, nepredstavuje pre nás vo vzdialenosti takmer 117 miliónov kilometrov od Zeme žiadnu hrozbu. K Slnku sa však dostane bližšie (37,8 mil. km), než na svojej obežnej dráhe planéta Merkúr (57,9 mil. km).

Namiesto sledovania správ vám teda vrelo odporúčame zakloniť koncom mesiaca (ale pokojne zakazdym,ked sa bude dat) hlavu, obrátiť zrak k večernej oblohe a pozorovať úžasné nebeské objekty. Je ich na nej neúrekom.

Zdroj:
www.foxnews.com
www.earthsky.org
www.earthsky.org
www.virtualtelescope.eu

Titulné foto:
Pxhere



zobraziť dalšie