Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Bocian biely – symbol šťastia a splnených prianí

20. augusta 2020

Poznali ho už v starovekom Grécku a v hebrejčine ho nazývajú „chasidah“, čo znamená milosrdný a dobrý. U nás je bocian biely symbolom šťastia a plodnosti.

Letí bocian! Chyť sa za gombík a niečo si želaj! Aj vy určite poznáte a možno doteraz praktikujete  tento zvyk, keď vám nad hlavou nečujne preletí jeden z najväčších sťahovavých vtákov, ktoré u nás hniezdia. A hoci bociany obývajú komíny, budovy a stĺpy elektrického vedenia v našich mestách a dedinách už viac ako 150 rokov, čo o nich vieme?

Zdroj: www.pixabay.com

Diaľkový letec

Prvé bociany sa na našom území objavujú zväčša začiatkom apríla. Zo zimovísk v subsaharskej Afrike letia po dvoch trasách, podľa toho či smerujú do západnej alebo východnej časti Európy. Západoeurópske letia cez Gibraltár a Pyrenejský polostrov. Východoeurópske, a teda aj tie naše, cestujú obvykle ponad údolie Nílu, Malú Áziu a cez Balkán. Dokopy tak preletia 12 až 13 tisíc kilometrov a ak zarátame aj ich spiatočnú cestu do Afriky, ročne precestujú až do 30 tisíc kilometrov, ako pre TASR uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird/Life.

Zvládnuť takéto trasy im umožňuje predovšetkým technika ich letu. Svojimi až 2 metre dlhými krídlami mávajú len veľmi ekonomicky a väčšinu času kĺžu, respektíve sa nechávajú unášať teplými vzdušnými prúdmi. Pri lete natiahnu celý svoj dlhý krk a mierne spustené červené nohy sa im hojdajú vo vzduchu. Aj vďaka tomu sú na nebi tak dobre rozoznateľné.

Zdroj: www.pxhere.com

Bociania „pieseň“

Bocian biely je našim jediným nespevavým vtáčím druhom. V hniezde ho možno počuť syčať, ale jeho typickým zvukovým prejavom je klopanie zobákom, respektíve otváranie a zatváranie zobáka, pričom hlas vzniká práve pri otváraní. Klepotanie môže mať rôznu hlasitosť a intenzitu a slúži na vyjadrenie rôznych emócií. Pri párení je pomalší, pri ohlasovaní nebezpečenstva trvá krátko, pri pozdrave začne bocian, ktorý víta a prilietajúci bocian odpovedá. Klepot zväčša sprevádza záklon hlavy až na chrbát.

Okrem syčania a klepania vydávajú bociany aj pískavý zvuk, u dospelých tichý u mláďat ostrý. Mláďatá pri žobraní o potravu dokonca štebotajú či vydávajú zvuk podobný mňaukaniu. Pri komunikácii využívajú bociany aj gestá a rôzne pohyby.

Zdroj: www.pikist.com

Bocianie stavby

Hniezdenie bocianov začína v apríli. Hneď po prílete a prekonaní vyššie uvedenej vzdialenosti na nich čaká ďalšia práca. Staré hniezdo si musí jeho pôvodný majiteľ ubrániť pred novými záujemcami. Súčasne ho musí opravovať a dobudovať, no niekedy musí stavať celkom nanovo. Počas tohto obdobia často drží hladovku a niekoľko dní je celkom bez potravy.

Bocianie hniezdo je podľa ornitológa Jána Gúgha veľmi osobitý výtvor. Skladá sa z konárov, trávy, slamy, ale často aj zo starého šatstva, igelitových vriec, špagátov či drôtov. Čo je bohužiaľ tiež materiál, ktorý preň môže byť nebezpečný. Keďže bocian využíva hniezdo roky, stáva s z neho časom objemná stavba, ktorá môže dosiahnuť váhu až jednej tony!

Kedysi bociany hniezdili na stromoch, postupne sa však presťahovali k našim obydliam. Hniezdenie bociana na komínoch domov či na stĺpoch elektrického vedenia vie byť problematické, nebezpečné pre ľudí aj pre bociany. Preto majú dnes k dispozícii umelé podložky na stĺpoch, strechách či stromoch, kde sa môžu bezpečne ubytovať.

Zdroj: www.flickr.com

Bociania rodina

O bocianoch panuje rozšírené presvedčenie, že žijú v monogamných vzťahoch, no nemusí to tak byť. Aj bociany môžu svojho partnera či partnerku vymeniť za inú a migrovať bez neho, či bez nej. Pohlavne dozrievajú tieto vtáky v treťom roku života. Samica znáša väčšinou 2 až 5, prípadne 4 až 6 vajec, výnimočne len jedno alebo až 7. Inkubácia trvá 33 dní. Mláďatá sa učia lietať v druhom mesiaci života a krátko na to sa spolu s dospelými vydávajú na náročnú a nebezpečnú cestu do Afriky. O tom, že ide o náročný údel svedčí aj fakt, že sa približne z desiatich mláďat len dve dožijú viac ako jedného roka života.

Bocian biely na Slovensku

N Slovensku hniezdi približne 1260 až 1350 párov bociana bieleho. Vyhľadávajú predovšetkým teplejšie nížinaté oblasti na juhozápade, juhu a východe. Keďže ide o brodivé vtáky nachádzajú v tamojších zamokrených a spodnou vodou trvale podmáčaných lúkach, poliach a na okrajoch vodných plôch dostatok potravy. Radi si pochutia na žabách, obojživelníkoch, rybách plazoch, hmyze ale aj na hrabošoch, krtoch či larvách.

Zdroj: www.publicdomainpictures.net

Podrobný prehľad ich výskytu, hniezd, online monitoring na našom území a ďalšie zaujímavé informácie poskytuje stránka www.bociany.sk.

Zdroj:
www.dromedar.zoznam.sk
www.wikipedia.org
www.snaturou2000.sk
www.animalia.bio

Titulné foto:

Pixabay

 

 

 



zobraziť dalšie